3 sprawdzone sposoby na przyśpieszenie pracy komputera

3 sprawdzone sposoby na przyśpieszenie pracy komputera

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania 3 sprawdzone sposoby na przyśpieszenie pracy komputera została wyłączona

Dlaczego komputer działa wolno  i co zrobić, aby go przyspieszyć? Jest przynajmniej kilka powodów takiego stanu i podobna ilość skutecznych rozwiązań. Sprawdźmy te najlepsze!
 
Nowy pecet (jednostka stacjonarna), laptop lub sprzęt po sformatowaniu dysku i ponownej instalacji systemu, zawsze działa rewelacyjnie. Aplikacje otwierają się w ułamku sekundy, a 200 fps’ów (szybkość odświeżania obrazu) w ulubionej grze to norma, która dostarcza niesamowitej radości. Z czasem system włącza się coraz dłużej, musimy również czekać na otwarcie pliku ze zdjęciem, a opóźnienia w trybie multiplayer (tryb wieloosobowej rozgrywki) skutecznie zniechęcają do rywalizacji. Jak przyśpieszyć komputer?

Zadbaj o sprzęt komputerowy

Wymiana lub rozbudowa podzespołów, to najlepszy sposób na przyspieszenie komputera. Decydując się na taki ruch warto pamiętać, aby nowe części były kompatybilne z pozostałym wyposażeniem. Niezbędne informacje znajdziesz w internecie, pisząc do producenta albo kontaktując się z naszymi technikami. Źle dobrane podzespoły mogą się przegrzewać, a także wywołać efekt odwrotny od pożądanego, czyli spowolnią maszynę.
 
Równie ważna jest instalacja sprzętu komputerowego. Nieprawidłowe zamontowanie części może doprowadzić do ich zniszczenia, a także uszkodzenia innych elementów. Jeżeli nigdy czegoś podobnego nie robiłeś, zwróć się o pomoc do specjalistów z pobliskiego sklepu komputerowego. Masz wówczas pewność, że cały proces przebiegnie prawidłowo, a pecet wróci do Ciebie z zainstalowanymi sterownikami, skonfigurowany i gotowy do pracy. Jakie dodatkowe podzespoły wpływają na pracę Twojego urządzenia?
 

Pamięć podręczna RAM – co to jest i do czego służy?

 

Rozwinięcie tytułowego skrótu, w języku angielskim oznacza Random-Acces Memory. To tymczasowy, podręczny zapis danych w czasie teraźniejszym, który jest niezbędny do działania zainstalowanego oprogramowania i wpływa na wydajność sprzętu. RAM przetwarza wszystkie zadania i operacje, jakie wprowadzasz do komputera za pośrednictwem klawiatury i myszki. Napisanie niniejszych słów również wymagało użycia pamięci tymczasowej, a m.in. dzięki niej, masz możliwość przeczytania tych kilku wartościowych porad, a także pracy w arkuszu kalkulacyjnym czy obejrzenia filmu.

 
RAM można porównać do przechowalni, w której umieszczane są procesy oraz informacje. Gdy przestaną być potrzebne, są natychmiast usuwane. Ich miejsce zajmują kolejne zadania lub wolna pamięć czeka w gotowości na kolejne zadania. Podręczny magazyn danych umożliwia prowadzenie rozmowy na Facebooku i słuchanie muzyki z grą włączoną w tle, jednocześnie. W jednym momencie działa określona liczba programów (system, dodatkowe aplikacje), które obsługuje RAM. Prawidłowe działanie nie generuje żadnych zakłóceń ani opóźnień. Gdy muzyka lub film zaczyna się zacinać, a prosty arkusz kalkulacyjny włącza się przez kilkadziesiąt sekund, warto pomyśleć o rozbudowie pamięci.
 
Na rynku dostępne są kości RAM o pojemności 4, 8, 16, a nawet 32 GB. Uważa się, że im jest jej więcej, tym wyższa wydajność maszyny. Osoby, które pracują z zaawansowanymi programami graficznymi lub grają w gry wiedzą, że pamięć podręczna ma duży wpływ na płynność działania. Od tego zależy tempo pracy i przyjemność płynąca z rozrywki. Patrząc na dzisiejsze wymagania sprzętowe dla oprogramowania, warto wyposażyć komputer w przynajmniej 8 GB RAM-u. Specjaliści oraz zapaleni gracze będą potrzebowali przynajmniej 16 GB, a w niektórych wypadkach nawet 32 GB.
 

Szybki dysk SSD

 
Solid-State Drive to pamięć masowa w technologii flash, wykorzystywana choćby w pendrive-ach. Cały dysk zbudowany jest z części nieruchomych, co przekłada się na bardzo cichą pracę i niweluje ryzyko usterek w trakcie przenoszenia (szczególnie ważne w laptopach). Sposób zapisu i odczytu danych, jest szybszy niż w dyskach poprzedniej generacji, popularnych HDD (ang. Hard Disk Drive). Starsza technologia wykorzystywała ruchome głowice oraz wirujące talerze do gromadzenia informacji. Sprzęt działał głośno i był bardziej podatny na uszkodzenia w trakcie przemieszczania się z komputerem.
 
Obecnie, oba rodzaje dysków są dostępne w sprzedaży. Napęd SSD poleca się jako główne urządzenie, na którym najlepiej zainstalować system operacyjny, oprogramowanie i gry. Dzięki temu, będą one działały szybciej niż na HDD. Dysk wcześniejszej generacji to dobry magazyn pamięci, na którym pomieścisz dane, filmy i zdjęcia. Możesz na stałe podłączyć go do komputera lub tylko w razie potrzeby. Do tego celu przyda się specjalna kieszeń, co ograniczy konieczność rozkręcania obudowy.
 
Jeśli szukasz magazynu danych, postaw na HDD. Jeśli zależy Ci na szybkości, napęd SSD będzie najlepszym rozwiązaniem. Trzeba za niego zapłacić nieco więcej niż za HDD, ale efekty zauważysz od razu po podłączeniu sprzętu do komputera. Dyski, pomimo różnic, są ze sobą kompatybilne i zapewniają swobodny transfer danych.
 

Zoptymalizuj oprogramowanie na komputerze

 
Dołożenie kości pamięci RAM lub wymiana dysku na napęd SSD, od razu przyspieszą działanie sprzętu komputerowego. Istnieją jeszcze inne sposoby na poprawienie wydajności wydajność komputera. W tym wypadku, warto przyjrzeć się systemowi i zainstalowanym programom. 
 

Programy i aplikacje

 
Windows lub iOS (system operacyjny Apple) automatycznie pobierają aktualizacje i instalują sterowniki. Często sami instalujemy dodatkowe oprogramowanie np. na potrzeby zadania w pracy lub na uczelni, a innym razem w ramach zabawy z grafiką, muzyką lub programowaniem. W ten sposób kolejne aplikacje spowalniają działanie sprzętu. Co pewien czas (np. co pół roku), warto sprawdzić czy wszystkie programy na komputerze są nam potrzebne i czy planujemy z nich korzystać. Jeśli nie, dobrze je odinstalować.
 
Zanim zaczniemy pozbywać się oprogramowania, dobrze sprawdzić, do czego służy. Jeśli masz pewność, że jest zbędne, warto je usunąć. Z kolei nazwy, które nam nie nic mówią, należy zrewidować np. w sieci, aby przypadkiem nie usunąć sterowników odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie systemu. Pozbycie się zbędnego softu (programów), powinno przynieść zauważalną poprawę w szybkości działania np. podczas włączania się Windowsa lub iOS-a.
 

Program antywirusowy dla komputera

 
Każdy komputer narażony jest na działanie złośliwego oprogramowania. Warto regularnie skanować system, aby zminimalizować ryzyko zarażenia. Niektórzy użytkownicy mogą powiedzieć, że samo działanie antywirusa spowalnia działanie peceta. Często tak jest, ale to domena darmowych programów, które należy traktować jako wersję demo (demonstracyjną). W związku z tym, warto kupić licencję na pełny produkt. Różnica w szybkości działania, zwłaszcza po usunięciu wirusów, będzie widoczna praktycznie od razu. Sceptycy takiego podejścia mogą np. wyłączyć program antywirusowy na czas pracy i włączać go każdorazowo pod koniec korzystania z komputera. Dzięki temu zyskają pewność, że nie doszło do infekcji.
 

Jak przyśpieszyć komputer – sprawdź Autostart

 
Zdarza się, że wraz z włączeniem komputera i pojawieniem się pulpitu, musisz chwilę odczekać, zanim rozpoczniesz działanie. Zwykle ten czas potrzebny jest systemowi na włączenie programów, które zapisane są w Autostarcie. Oznacza to, że istnieje grupa aplikacji, która uruchamia się automatycznie wraz z systemem. Najczęściej działają w tle i z większości z nich nie korzystasz. Warto więc sprawdzić czego potrzebujesz, a co jest zbędnym dodatkiem. Dzięki temu zabiegowi, komputer włączy się szybciej i będzie gotowy do działania od razu po pojawieniu się pulpitu.
 

Zarządzanie energią a wydajność komputera

 
Domyślnie laptop działa na ustawieniach zrównoważonych, które zapewniają dłuższy czas działania baterii, ale niższą wydajność. W przypadku home office lub pracy przez dłuższy czas w jednym miejscu, dobrze zmienić ustawienia zasilania na wysoką wydajność. Poprawę zauważysz od razu, a konfigurację możesz swobodnie modyfikować w zależności od dostępu do źródła energii. 
 

Dysk twardy: SSD to szybkość, HDD to archiwum danych

 
Wiemy już, że HDD lub SSD to magazyny danych. Czasami pojawia się na nich bałagan, a innym razem są przepełnione od nadmiaru informacji. Eksperci zalecają, aby dla sprawnego działania zostawić przynajmniej 10% wolnej przestrzeni. Jeśli mamy wykorzystaną pamięć niemal w całości, warto pozbyć się zbędnych zdjęć, filmów i innych plików, które nie przydadzą się w przyszłości. Jeśli wszystkie zgromadzone dane są ważne, pomyślmy o zakupie dodatkowego dysku SSD. Zainstalujemy na nim system operacyjny i oprogramowanie, a starszy HDD posłuży za domowe archiwum.
 
O ile dysk SSD nie wymaga defragmentacji, o tyle dla HDD proces jest wskazany. Oznacza to, że komputer uporządkuje pliki, które zostały niepotrzebnie podzielone. W trakcie procesu możemy korzystać ze sprzętu, ale najlepiej zostawić go do zakończenia operacji. Defragmentację dobrze jest powtarzać co 2-3 miesiące.
 

System chłodzący podzespoły komputera

 
Wentylator odpowiada za chłodzenie podzespołów, znajdujących się wewnątrz obudowy komputera. Z czasem urządzenie się brudzi, przez co działa wolniej.
 
Niedrożność wiatraka powoduje podniesienie temperatury sprzętu, a ten ogranicza wydajność, aby uniknąć przegrzania i uszkodzenia. Zdarzają się sytuacje, że laptop po pewnym czasie użytkowania sam się wyłącza. Może to być sygnał, że trzeba sprawdzić wentylator.
 
W tym celu musisz rozkręcić obudowę, znaleźć wiatrak i go wyczyścić. Pracę ułatwia sprężone powietrze lub odkurzacz, ale w obu wypadkach należy być bardzo ostrożnym, aby nie uszkodzić komputera. Może się zdarzyć, że po dłuższym czasie użytkowania będzie trzeba wymieniać pastę termoprzewodzącą na procesorze lub karcie graficznej. W tym wypadku najlepiej oddać sprzęt w ręce profesjonalistów.
 

Programy porządkujące dane na dysku 

 
Możesz wykorzystać aplikacje „sprzątające” komputer, które usuwają zbędne pliki i porządkują rejestr po odinstalowanych programach. Odradzamy jednak działanie takiej aplikacji w tle.. Wystarczy, że włączysz ją raz w miesiącu do wykonania konkretnego zadania. Dzięki temu możesz poprawić wydajność swojego urządzenia.
 

Dla użytkowników zaawansowanych 

 
Mając pogłębioną wiedzę o sprzęcie i oprogramowaniu wiesz, co jest najlepsze dla Twojej maszyny. Niniejsze propozycje to tylko wskazówki, które ugruntowują wiedzę i wskazują kierunek  optymalizacji, dzięki którym software i hardware mogą działać wydajniej.
 
Komputer będzie pracował szybciej, gdy wyłączysz:
 

  • procedurę logowania – tylko jeśli korzystasz z komputera w domu i jesteś jedynym użytkownikiem, to rozwiązanie zmniejsza także bezpieczeństwo,
  • opcję odzyskiwania systemu – sama operacja nie przyspieszy działania komputera, ale zwiększysz w ten sposób miejsce na dysku. Zapełniona pamięć spowalnia działanie,
  • buforowanie zapisu – przyśpiesza działanie, ale niesie ryzyko utraty danych. Sposób zalecany tylko w ostateczności w laptopach z naładowana baterią,
  • GUI – wyłączasz grafikę ekranową podczas uruchamiania komputera. W to miejsce zobaczysz informacje o wykonywanych procesach,
  • używanie pliku wymiany – służy do przechowywania danych, gdy w pamięci RAM brakuje miejsca.

 
Użytkownicy z zaawansowaną wiedzą techniczną mieli już prawdopodobnie do czynienia z podobnymi rozwiązaniami. Warto zastanowić się czy ich wdrożenie będzie miało tylko pozytywne skutki. Czasami zwiększenie wydajności kosztem bezpieczeństwa może prowadzić do utraty danych. Czasami zmiany w systemie mogą wyrządzić więcej złego, niż dobrego. Jeśli Twoja znajomość technikaliów w zakresie działania komputera jest na podstawowym poziomie, przed wprowadzaniem poważnych zmian, zasięgnij opinii specjalisty. Bardziej doświadczeni użytkownicy potrafią ocenić ryzyko i w razie konieczności powrócić do wcześniejszych ustawień.
 
Wśród trzech sposobów na przyśpieszenie komputera, poruszyliśmy temat pamięci podręcznej RAM, dysku twardego SSD i optymalizacji systemu oraz aplikacji. Pierwsze dwa rozwiązania wydają się najprostsze i najskuteczniejsze. Trzeba po prostu dokupić podzespoły, które poprawią szybkość działania peceta. Wyczyszczenie laptopa z niepotrzebnych aplikacji i danych, również poprawia jego efektywność. Opisaliśmy kilka prostych czynności, które może zastosować niemal każdy. Poruszyliśmy także temat bardziej zaawansowanych rozwiązań. Odbiorcami tych ostatnich, są użytkownicy z większym doświadczeniem, którzy bez sprawdzania w Google wiedzą, czym charakteryzują się konkretne zabiegi. Jeśli nie wiesz, o czym mowa, lepiej z nich zrezygnuj. Może się okazać, że darmowa optymalizacja będzie Cię najwięcej kosztowała (uszkodzenie lub zniszczenie sprzętu). 
 
Jeśli Twój komputer działa bardzo wolno, chcesz go wyczyścić lub rozbudować o nowe podzespoły, chętnie pomożemy. Napisz do nas lub zadzwoń.

 

Możliwość komentowania została wyłączona.