Poradnik zakupowy Servecom – drukarka laserowa czy atramentowa?

Poradnik zakupowy Servecom – drukarka laserowa czy atramentowa?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: 0

 

Trwająca pandemią zmieniła tradycyjne miejsca pracy w home office. Coraz chętniej wybieramy pracę z domu, nawet gdy nie występują żadne zagrożenia. Jednak czy jesteśmy wyposażeni w niezbędne sprzęty do wykonywania obowiązków? Pracując w biurze, z pewnością wiele razy korzystałeś z drukarki. Pomimo że coraz bardziej przenosimy się do digitalowego świata, warto zaopatrzyć domowe biuro w urządzenie do drukowania. Pamiętaj, że większość spraw urzędowych nadal musisz załatwiać w tradycyjny sposób — to jeden z wielu powodów, dla których warto mieć porządną drukarkę.

 

Dzisiaj przedstawimy wskazówki, które pomogą Ci wybrać odpowiednie urządzenie. Doradzimy, która drukarka znajdzie zastosowanie w domu oraz odpowiemy na fundamentalne pytanie: lepsza atramentówka, czy drukarka laserowa? Opiszemy również, na jakie szczegółowe informacje warto zwrócić uwagę podczas zakupu drukarki. Zachęcamy do przeczytania poradnika na temat urządzeń do drukowania przygotowanego przez zespół Servecom!

 

Technologie wykorzystywane w drukarkach

 

Historia drukarek atramentowych sięga 1988 roku, kiedy to pierwszy model drukarki atramentowej (z linii DeskJet) został stworzony przez amerykańską korporację Hewlett-Packard. Dla porównania pierwsze urządzenie laserowo zostało zbudowane w 1977 roku przez koncern Xerox. Historia drukarek to jedno, ale jakie urządzenie wybrać?

 

Zakup drukarki to niemały problem. W sklepach dostępnych jest pełno przeróżnych modeli, wykorzystujących różne technologie. Jak nie zagubić się przy sklepowych półkach oraz wybrać drukarkę dopasowaną do swoich potrzeb? Pierwszym krokiem, który należy podjąć, jest wybór technologii druku. Najbardziej popularne to:

 

 • Druk laserowy,
 •  

 • Druk atramentowy.

 

Czym charakteryzuje się druk laserowy, a czym atramentowy?

 

Drukarka laserowa — czy warto?

 

Jeśli zastanawiałeś się, w jaki sposób działa drukarka laserowa i jak taki druk się odbywa, to w dzisiejszym artykule znajdziesz odpowiedź! Drukarka laserowa wykorzystuje technologię polegającą na elektryzowaniu światłoczułego materiału założonego na obracający się bęben za pomocą światła lasera lub pochodzącego z diod LED. Następnie do naelektryzowanego obszaru przykleja się toner (inaczej pigment), który równomiernie rozprowadzany jest na papierze oraz utrwalany termicznie.

 

Drukarka laserowa charakteryzuje się wysoką trwałością. Jej wydruk odporny jest na blaknięcie pod wpływem światła i upływającego czasu. W przypadku technologii druku monochromatycznego koszty eksploatacyjne urządzenia są wyjątkowo niskie. Toner do drukarek laserowych z reguł wystarczy na około 2-3 tysiące stron tekstu. Patrząc na typowe wykorzystanie drukarki w warunkach domowych jest to ilość, która pozwoli na kilka miesięcy eksploatacji.

 

Największą zaletą drukarek laserowych jest brak ryzyka związanego zaschnięcia atramentu w głowicy, przez co nie będziemy doświadczać marnującego się barwnika oraz obowiązkowego płukania drukarki. Nawet po długiej przerwie urządzenie jest gotowe do wydajnej pracy. Jeżeli chcesz drukować w kolorze na urządzeniu laserowym — niezbędne będą cztery tonery (czarny, żółty, magenta oraz cyan). Koszt wydruku kolorowego na drukarce laserowej jest wysoki. Przemyśl swój zakup, jeżeli Twoja praca wymaga częstego drukowania w kolorze.

 

Zakup drukarki atramentowej — czy się opłaca?

 

Konkurencją dla urządzeń laserowych drukarki atramentowe. To drugie najczęściej wybierane do domowego użytku sprzęty do drukowania. Działanie drukarki atramentowej można porównać do pracy maszyny do pisania. Atramentówka drukuje w bardzo prosty sposób. Głowica, która odpowiedzialna jest za drukowanie, przesuwa się nad kartką, a następnie wystrzeliwuje na papier miniaturowe krople barwnika (atramentu).

 

Największą wadą tych urządzeń jest konieczność płukania głowicy drukującej po każdorazowym wyłączeniu drukarki. Może się zdarzyć, że niezbędne będzie wykonanie tych czynności również podczas dłuższego drukowania, a to znacznie marnuje ilość barwnika oraz może skutkować przytkaniem się lub zaschnięciem atramentu w dyszach głowicy przy długiej przerwie w drukowaniu.

 

Niewątpliwą zaletą atramentówki jest fakt, że nawet najtańsze i najprostsze modele potrafią drukować w kolorze. Jeżeli potrzebujesz urządzenia do kolorowego druku — warto zastanowić się nad tą propozycją. Drukowanie większej liczby stron, czy dłuższe przerwy w korzystaniu z drukarki, sugerują zaś zakup urządzenia laserowego.

 

W przypadku tańszych modeli drukarek atramentowych warto zwrócić uwagę na parametr zalecanego miesięcznego obciążenia, które w skrajnych przypadkach potrafi wynosić jedynie… 50 stron. Takie wartości, w połączeniu z wykorzystywanymi przez drukarkę dwoma zasobnikami atramentu, powinny dać do myślenia, że mamy do czynienia z produktem słabej jakości, który przeznaczony jest do bardzo rzadkiego drukowania. Na jakie funkcje oraz szczegóły warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji zakupowej?

 

Funkcjonalności drukarki

 

Wybierając drukarkę do pracy w domu, warto poszukać urządzenia, które spełni wszystkie nasze potrzeby. Jeśli masz ograniczoną przestrzeń na biuro w domu – pomyśl o drukarce wyposażonej w Wi-Fi. Taki moduł zapewni Ci możliwość bezprzewodowego drukowania. Zaletą tego rozwiązania jest również brak zbędnego okablowania. Warto zwrócić uwagę na głośność drukarki oraz koszt wydruku jednej strony. Istotne jest też zweryfikowanie ceny tonerów do drukarki oraz dostępność zamienników.

 

Przed zakupem drukarki, sprawdź:

 

 • szybkość drukowania urządzenia,
 •  

 • jakość druku oferowanego przez drukarkę,
 •  

 • koszt wydruku jednej strony,
 •  

 • czy drukarka posiada modem Wi-Fi,
 •  

 • głośność pracy, która jest podawana w decybelach,
 •  

 • możliwość drukowania z urządzeń mobilnych,
 •  

 • rozmiary urządzenia, szczególnie jeżeli poszukujesz drukarki do użytku domowego,
 •  

 • czy drukarka jest wyposażona w automatyczny podajnik,
 •  

 • możliwość drukowania przez e-mail.
 •  

Zakup drukarki w Servecom

 

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem drukarki — wybierz rozsądnie i skorzystaj z oferty Servecom! W naszym sklepie znajdziesz zarówno urządzenia atramentowe, jak i laserowe. Jeżeli jednak chcesz zapytać fachowców, który sprzęt będzie dla Ciebie najlepszy —skontaktuj się z Servecom! W ofercie naszego sklepu znajdziesz nową ipoleasingową elektronikę oraz urządzenia do biura.

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy przy wyborze sprzętu elektronicznego —zapraszamy do kontaktu z naszym sklepem! Śledź naszkanał na YouTube i bądź na bieżąco z naszymi relacjami!

 

 

 

Dodaj komentarz