Chłodzenie procesora – jakie wybrać?

Chłodzenie procesora – jakie wybrać?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania Chłodzenie procesora – jakie wybrać? została wyłączona

Komputer użytkowany do tworzenia treści i obsługi arkusza kalkulacyjnego, będzie potrzebował innego systemu chłodzenia niż urządzenie do projektowania grafiki lub grania. Jaki sprzęt zadba, aby procesor się nie przegrzewał?

Po co jest chłodzenie procesora?

Kupujesz mózg komputera, otwierasz pudełko, a wewnątrz znajduje się system chłodzenia tzw. boksowy. Najczęściej to urządzenie mało wydajne z przeciętną kulturą pracy. Jeśli planujesz wykorzystać peceta do pracy z dokumentami i sprawdzania poczty – firmowy cooler (chłodzenie), będzie wystarczający.

Co w sytuacji, gdy kupisz wydajny procesor Intel Core i9 lub AMD Ryzen 9? Z pewnością planujesz uruchomić najnowsze gry AAA na najwyższych parametrach. Alternatywnie zajmujesz się obróbką grafiki lub montażem filmów. Moduł będzie mocno obciążony, co skutkuje wytwarzaniem dużych ilości ciepła, z którymi trzeba umieć sobie poradzić.

Wysoka temperatura procesora, która utrzymuje się przez dłuższy czas, niesie wiele niebezpieczeństw. Automatyczny system obronny CPU to tzw. throttling, czyli samoczynne obniżenie mocy obliczeniowej. Poza tym pojawia się niestabilna praca systemu i samoczynne restarty. Ostatecznie przegrzany komponent może doprowadzić do uszkodzenia wielu innych podzespołów.

Zanim kupisz system chłodzenia do komputera

Kołpaki od Poloneza nie będą pasować do Mercedesa. Oczywiście to nawiązanie do kompatybilności coolera z procesorem. Pamiętaj, aby system chłodzenia współpracował z gniazdem na płycie głównej. Inne mocowania mają CPU Intela, a inne modele AMD. Zawsze sprawdzaj specyfikę produktu, aby mieć pewność, że konkretne rozwiązanie będzie pasowało do Twojego komputera.

Thermal Desing Power, TDP to współczynnik, który informuje o ilości ciepła wydzielanej przez komponent, podawany w watach (W). Decydując się na system chłodzenia, zadbaj, aby wartość TDP była przynajmniej równa tej od procesora. Najlepiej, gdyby była większa, co daje dodatkowy bufor bezpieczeństwa.

Przeglądając specyfikację urządzenia chłodzącego, zwróć uwagę na informacje o jego wymiarach. W ten sposób dopasujesz sprzęt do obudowy komputera. Pamiętaj o wysokości coolera, aby zmieścił się do jednostki centralnej. Możesz zawsze ją odkręcić, ale wtedy brud i kurz będą swobodnie dostawały się do wnętrza, a pecety tego nie lubią.

Na koniec warto sprawdzić, czy system chłodzenia do komputera będzie współpracował z pamięcią RAM. Rozbudowane coolery mają dwuwieżową infrastrukturę, która jest dosyć duża i może blokować dostęp do niektórych slotów (miejsc na płycie głównej). W efekcie zbyt wysokie kości pamięci podręcznej mogą się nie mieścić pod radiatorem.

Najpopularniejsze rodzaje coolerów

Na rynku znaleźć można kilka typów systemów chłodzenia. Różnią się przede wszystkim materiałami, których użyto do ich budowy, osiągami i ceną. Na pewno każdy znajdzie rozwiązanie dostosowane do swoich potrzeb.

Rodzaje chłodzenia procesora:

Najpopularniejsze, a zarazem najtańsze są urządzenia na bazie aluminium. Oferują średnią wydajność i sprawdzą się w mniej wymagających sprzętach. Nie brakuje jednak wydajnych urządzeń, które sprawdzą się przy bardziej wymagających komputerach. Trzeba jednak za nie zapłacić kilkadziesiąt złotych więcej.

Modele aluminiowo-miedziane są nieco droższe, ale za to pracują bardziej efektywnie. Tej klasy surowce znaleźć można w topowych systemach chłodzenia dedykowanych do mocnych i podkręconych procesorów.

Coolery niklowane cechuje elegancki wygląd i podobna wydajność, co w modelach aluminiowo-miedzianych. Co więcej, właściwości tego pierwszego surowca sprawiają, że sprzęt ogranicza utlenianie miedzi.

Czym różni się aktywne chłodzenie procesora od pasywnego?

Producenci oferują systemy z wentylatorem (aktywne) i pozbawione wiatraka (pasywne). W przypadku bardziej wydajnych maszyn zaleca się aktywne chłodzenie (np. komputery gamingowe). Do przeglądania internetu i oglądania filmów wystarczy system pasywny.

Ten ostatni wariant jest bezgłośny, a zawdzięcza to swojej budowie. Nie ma w nim żadnych części mechanicznych, które wydawałyby dźwięki. Modele aktywne są zwykle bardziej wydajne i ułatwiają efektywniejsze, a na pewno dużo szybsze chłodzenie radiatora i samego procesora.

Podział collerów komputera ze względu na wielkość

Urządzenia chłodzące różnią się parametrami technicznymi, osiągami, wyglądem i rozmiarami. Nowy wiatrak z pewnością sprawdzi się w starszych komputerach, ale upewnij się, że będzie pasował do Twojej obudowy. Poniżej przeczytasz o rodzajach urządzeń, na które trafisz w sklepie.

Systemy chłodzenia niskoprofilowe 

Układa się je horyzontalnie, a dzięki temu sprawdzą się w mniejszych jednostkach centralnych. Jego rozmiar wpływa na maksymalną wydajność, która ustępuje modelom wieżowym. Za zaletę należy uznać fakt, że cooler schładza dodatkowo pamięć RAM i sekcję zasilania.

Chłodzenie wieżowe procesora

Należy do najczęściej wybieranego typu coolerów. W jego skład wchodzi radiator, ciepłowody, a czasami także wentylator. Wielu specjalistów uważa, że jest to rozsądne rozwiązanie w zestawieniu wydajności z ceną.

Wiele modeli można rozbudować o dodatkowy wentylator. Wówczas powstaje konstrukcja o nazwie push-pull. Jeden wiatrak odpowiada za wprowadzanie chłodnego powietrza pomiędzy żebra radiatora, a drugi wyciąga ciepło na zewnątrz. Prawdziwa współpraca, która przynosi pożądane rezultaty.

Chłodzenie dwuwieżowe procesora

Rozwiązanie dedykowane dla najbardziej wymagających użytkowników. Konstrukcja przypomina model wieżowy, ale z dodatkowo doczepionym wentylatorem pomiędzy dwoma radiatorami. Cechuje je wysoka wydajność i stabilność działania. Z przymrużeniem oka – gorącą herbatę wystudzisz w kilka chwil.

Chłodzenie powietrzne a wodne

Nie brakuje sympatyków i sceptyków obu tych rozwiązań. Wiele zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań względem sprzętu. Najważniejsze jest umiejętne dopasowanie coolera do pozostałych podzespołów – mamy na myśli wspomnianą już kompatybilność.

System chłodzenia powinien zmieścić się do obudowy. Najlepiej, gdy infrastruktura chłodząca nie wymusza relokacji RAM-u lub zamiany kilku kości na jedną. W trakcie składania nowego sprzętu łatwiej dopasować podzespoły. Z kolei w istniejących jednostkach dokładnie sprawdź, czy nowy sprzęt będzie współpracował z resztą wyposażenia.

Współczesne coolery to nie tylko kwestia wydajności, ale i wyglądu. Diody LED w przeźroczystych obudowach prezentują się obłędnie. Rozświetlają wnętrze zmieniającymi się kolorami lub całą paletą barw jednocześnie. Wyjątkowo efektywne zwłaszcza przy zgaszonym świetle.

Chłodzenie procesora – jakie wybrać?

Przed decyzją o zakupie musisz sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Czy potrzebujesz wydajnego urządzenia ze względu na wysokie parametry komputera? Czy raczej szukasz standardowego rozwiązania do urządzenia biurowego? Odpowiedź posłuży za punkt wyjścia.

Każdorazowo zwróć uwagę na specyfikację coolera. Ważne, aby był kompatybilny pod względem parametrów technicznych, jak i rozmiarów. Do wyboru masz modele aluminiowe, miedziane, niklowe i mieszanki tych surowców. Znajdą się też „płaskie” systemy chłodzenia, jak i rozwiązania bardziej obszerne tj. wieżowe i dwuwieżowe. 

Na koniec przyjdzie zdecydować o chłodzeniu powietrzem lub wodą. W obu tych kategoriach znajdziesz bardzo wydajne sprzęty, jak i te przeciętnej klasy. Przed zakupem upewnij się, że cooler nie będzie kolidował z innymi podzespołami. Oszczędzisz czas na wymianach i kurierze.

Wisienką na torcie będzie wygląd. W przypadku zakrytej obudowy nie ma on znaczenia, ale w wariancie przeźroczystym, diody LED i RGB rozświetlą Twój pokój paletą kolorów!

Szukasz sprzętu dla siebie, ale nie wiesz, czy cooler będzie pasował do Twojej jednostki? Napisz lub zadzwoń do nas – podpowiemy.

Możliwość komentowania została wyłączona.