Czy warto kupić telefon poleasingowy?

Czy warto kupić telefon poleasingowy?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania Czy warto kupić telefon poleasingowy? została wyłączona

Dostępne na rynku telefony są zdecydowanie inne niż te, które można było nabyć jeszcze kilka lat temu. Technologia dynamicznie brnie do przodu, dlatego obecne komórki bardziej przypominają kompaktowe, lekkie laptopy, niż urządzenia służące do komunikacji. Wraz rozwojem technologii wzrosła też cena telefonów, stąd też coraz popularniejszy stał się ich leasing.

Jeszcze do niedawna pojęcie to kojarzyło się głównie z samochodami dla firm. Aktualnie jednak przeróżne urządzenia dostępne są w leasingu, z czego przedsiębiorcy chętnie korzystają. Czy warto kupić telefon poleasingowy?

Czym jest telefon poleasingowy?

Telefony poleasingowe są urządzeniami, które były używane przez pracowników firmy, która była ich właścicielem na zasadzie leasingu. Oznacza to, że korzystała z nich przez 2-3 lata, po czym zwróciła i wzięła w leasing nowe, bardziej nowoczesne modele. Takie telefony wyróżnia fakt, że były one użytkowane w celach służbowych, nie prywatnych – dlatego w większości są zadbanymi modelami.

Po zakończeniu umowy leasingowej smartfony są odsprzedawane i mogą zostać kupione przez prywatnych użytkowników. Warto przy tym dodać, że telefony poleasingowe są wysokiej klasy sprzętem topowych marek, takich jak Apple, Samsung czy Huawei.

Telefony poleasingowe bardzo często mają doskonałe parametry, dużą ilość pamięci i wydajne procesory. Poza tym ich nabywcy mogą być spokojni o kondycję takiego sprzętu – firmy są zobowiązane oddać po umowie leasingowe telefony w bardzo dobrym stanie.

Jakie są rodzaje telefonów używanych?

Wiele osób chciałoby zostać dumnym posiadaczem najnowszego modelu smartfona, jednak cena takich sprzętów najczęściej jest zatrważająca. Co prawda można je kupić taniej, to znaczy z drugiej ręki, jednak należy uważać na ich stan. Telefony poleasingowe są rodzajem telefonów używanych, jednak zdecydowanie różnią się od pozostałych.

Wymiana telefonu na nowszy model bardzo często jest nie tyle kaprysem, co koniecznością. Smartfony są multizadaniowymi sprzętami, które do wydajnej pracy i obsługi coraz to nowych aplikacji wymagają coraz większej ilości pamięci oraz pracy procesora. Przyjmuje się, że telefony wymieniane są co 2 lata, by móc cieszyć się optymalną pracą urządzeń.

Zakup używanego telefonu jest tańszą opcją. Można wyróżnić ich trzy typy:

 • smartfony używane kupowane z drugiej ręki;
 • smartfony powystawowe kupowane w sklepach internetowych, często w kategorii outlet;
 • smartfony poleasingowe.

Najtańszą z powyższych opcji są telefony używane z drugiej ręki, które można nabyć nawet za 50% niższą cenę. Kolejną opcją są sprzęty poleasingowe, które można kupić do 40% taniej i powystawowe – średnio za 20% niższą cenę niż nowe modele.

Oczywiście, cena jest bardzo ważnym kryterium podczas wyboru nowego telefonu, jednak warto wziąć pod uwagę również inne czynniki:

 • Czy interesujący nas model jest w pełni sprawny i nie ma ukrytych wad?
 • Czy ma wszystkie niezbędne akcesoria i dokumentację?
 • Czy nie pochodzi z kradzieży – ma dowód zakupu, a numer IMEI dokumentacji i obudowy są zgodne?
 • Czy posiada legalne oprogramowanie?
 • Czy nie ma na nim blokad operatorskich, np. za niepłacenie rat?
 • Czy sprzęt posiada gwarancję producenta i czy jest ona ważna?

Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki, jeżeli chcesz kupić telefon z drugiej ręki. W przypadku sprzętu poleasingowego nie musisz się obawiać, że nie ma on stosownej dokumentacji lub pochodzi z kradzieży, ponieważ są to modele użytkowane przez firmy.

Zalety zakupu telefonu poleasingowego

Im smartfon jest bardziej nowoczesny, tym, niestety, droższy – jego cena to nawet kilka tysięcy złotych. Stąd też wiele osób decyduje się na zakup sprzętu na raty. Jeżeli chcesz zaoszczędzić, warto wziąć pod uwagę telefony poleasingowe, które są nowoczesnymi modelami.

W przypadku telefonów poleasingowych niższa cena w porównaniu do nowych modeli nie oznacza gorszej jakości, ponieważ sprzęty te były użytkowane z największą dbałością przez pracowników firm. Najczęściej są modelami, które wyposażone są w najnowsze aplikacje i oprogramowania.

Sklepy sprzedające telefony poleasingowe najczęściej kategoryzują je na dwie klasy: A i B. W pierwszej z nich znajdują się smartfony, które są w niemal idealnym stanie, a na ich obudowie mogą być ewentualnie mikrorysy, niewidoczne na pierwszy rzut oka. W klasie B mieści się sprzęt, na którym ślady użytkowania są bardziej widoczne, jednak nie przeszkadzają w codziennym użytkowaniu.

Zaletą telefonów po leasingu – poza zdecydowanie niższą ceną – jest całkowita legalność urządzeń. Poza tym takie smartfony, zanim trafią do sprzedaży, są poddawane drobiazgowemu przeglądowi zarówno pod kątem technicznym, jak i wizualnym. Wszelkie elementy są odnawiane, dlatego niewiele różnią się od nowych modeli.

Decydując się na telefon poleasingowy kupujesz więc wymarzony model za dużo niższą cenę, a przy tym masz pewność, że nie pochodzi on z nielegalnego źródła, posiada dowód zakupu oraz gwarancję.

Wady telefonów poleasingowych

Telefony te, choć wydają się wyborem idealnym, posiadają też swoje wady. Do jednej z nich zalicza się fakt, że najczęściej były intensywnie użytkowane przez pracowników firm, dlatego ich bateria może wymagać wymiany. Z zewnątrz takie smartfony najczęściej posiadają zaledwie niewielkie ślady użytkowania, a jego oprogramowanie jest wolne od zbędnych elementów, jednak zużyta bateria może powodować, że długość pracy po jednym ładowaniu będzie bardzo krótka.

Kolejną kwestią jest fakt, że telefon poleasingowy nie jest najnowszym z dostępnych modeli, tylko 2-3 letnim. Nie jest to duża wada, jednak osoby, którym zależy na najnowszym smartfonie, będą musieli zrezygnować z tej opcji zakupu.

Od czego zależy cena telefonu komórkowego?

Ceny nowych telefonów komórkowych są często bardzo wysokie, niejednokrotnie wynosząc kilka tysięcy złotych. Takie modele posiadają jednak bardzo dużo funkcji i dodatków, które są pożądane przez wielu użytkowników, ponieważ stwarzają wiele możliwości użytkowania. Wygoda oraz chęć prestiżu powoduje, że cena sprzętu staje się często drugorzędna.

Kwota, którą należy zapłacić za smartfona, uzależniona jest od kilku czynników, takich jak:

 • rok produkcji telefonu,
 • wgrany system operacyjny,
 • marka telefonu,
 • wbudowane podzespoły,
 • stan telefonu (nowy/używany).

Smartfony, podobnie jak w przypadku innych urządzeń elektronicznych, można podzielić na trzy półki cenowe. Na najniższej znajdują się wiekowe i dość rzadko spotykane modele, a także urządzenia popularnych producentów, które nie posiadają tych samych funkcji jak nowsze odpowiedniki. Na półce tej znajdziesz smartfony w przedziale 700-1400 złotych, który w zupełności wystarcza do komunikowania się, robienia zdjęć, przeglądania internetu czy korzystania z podstawowych aplikacji.

Na średniej półce cenowej znajdują się smartfony w przedziale 1,5-3 tysiące złotych. To najpopularniejsza z kategorii, ponieważ po mieszczące się w niej modele sięga najwięcej użytkowników. Telefony komórkowe ze średniej półki mają lepsze aparaty i parametry, większą pamięć oraz jakościowy materiał wykonania.

Na najwyższej półce cenowej znajdują się smartfony, które wyróżniają najlepsze funkcje użytkowe, takie jak aparat, procesor czy materiał wykonania. Ich cena jest jednak zdecydowanie wyższa i mieści się w granicach 4-8 tysięcy złotych. Na takie modele najczęściej decydują się osoby, którym z różnych powodów zależy na najlepszej jakości, nowoczesnym sprzęcie. Wysoka cena tych smartfonów obejmuje długotrwałość, a w większości przypadków także odpowiednie ubezpieczenie w razie uszkodzenia czy zgubienia.

Decydując się na zakup sprzętu poleasingowego należy pamiętać, że jest to rozwiązanie nie tylko oszczędne, ale także przyjazne dla środowiska. Warto wiedzieć, że podczas produkcji nowego sprzętu fabryki zużywają mnóstwo wody i prądu, co nie pozostaje bez konsekwencji dla natury.

Przed wyborem konkretnego modelu telefonu poleasingowego warto zastanowić się, na czym Ci konkretnie zależy i czego oczekujesz od swojego smartfona. W ofercie sklepu Servecom znajdziesz duży wybór telefonów poleasingowych, które wyróżnia wysoka wydajność i trwałość. Jeżeli potrzebujesz pomocy w wyborze najlepszego dla siebie modelu, skontaktuj się z nami – chętnie doradzimy Ci w wyborze dostosowanego do Twoich potrzeb telefonu poleasingowego.

Możliwość komentowania została wyłączona.