Czym jest stacja dokująca? I komu jest potrzebna?

Czym jest stacja dokująca? I komu jest potrzebna?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania Czym jest stacja dokująca? I komu jest potrzebna? została wyłączona

 

Kojarzysz taki obrazek z życia? Wchodzisz do domu i musisz dokończyć pracę. Ku irytacji musisz męczyć się z podłączaniem kabli od myszki, drukarki, monitora, czy też kabel od zasilania. Kończąc pracę ten sam rytuał robisz w drugą stronę, aby zabrać komputer do pracy. Co jeśli, jest urządzenie, które nazywa się „stacją dokującą” i może pomóc z tymi utrudnieniami?

 

Zacznijmy od tego czym właściwie, jest stacja dokująca.

 

W dużym uproszczeniu, stacja dokująca zwiększa możliwości techniczne naszego laptopa oraz zapewnia dodatkowy komfort w jego użytkowaniu. Podstawową funkcją stacji dokującej są dodatkowe gniazda i złącza. Daje nam to możliwość podłączenia np. drukarki, czy też monitora zewnętrznego na stałe do stacji dokującej, zamiast do laptopa. Wystarczy, że połączymy się ze stacją i możemy swobodnie korzystać z dodatkowych urządzeń, bez konieczności ciągłego przepinania kabli. Jest to na pewno bardziej wygodne rozwiązanie, które dodatkowo bardzo usprawnia naszą pracę. Często spotykaną w stacjach dokujących funkcją jest na przykład ładowanie laptopa. Kabel zasilania podłączamy wówczas do urządzenia zamiast bezpośrednio do komputera, co również niewątpliwie, jest dużym usprawnieniem pracy, szczególnie, gdy często przemieszczamy się z laptopem po pomieszczeniach np. biurowych.

 

Czy warto kupić stację dokującą?

 

Oczywiście wszystko zależy od naszych osobistych preferencji oraz wymagań, które stawiamy swojemu komputerowi i pracy, która jest z nim związana. Jeśli komputer wykorzystujemy tylko i wyłącznie do podstawowych czynności, nie używamy często drukarki, czy też nie podłączamy do laptopa monitora, wtedy stacja dokująca może okazać się zbędnym gadżetem. Jeżeli jednak liczba urządzeń sprawia, że zaczyna nam brakować gniazdek USB czy też po prostu denerwuje nas plątanina kabli, przez którą ani na chwilę nie możemy podnieść komputera, warto się nad tym zakupem zastanowić.

 

Wiele marek produkują stacje dokujące dla swoich topowych laptopów i Ultrabooków. Dell dla laptopów z serii Dell Latitiude, Lenovo dla serii biznesowych laptopów ThinkPad, czy też Hewlett-Packard dla swoich komputerów najwyższej klasy. Jeżeli potrzebujemy uniwersalnego sprzętu, powinniśmy rozejrzeć się wśród produktów marki Kensington. Stację dokującą możemy dostać już za parę set złoty, dlatego zakup tego urządzenia, jest na pewno wart rozważenia.

 

Zobacz pozostałe wpisy na blogu:

Możliwość komentowania została wyłączona.