Dlaczego laptopy drożeją?

Dlaczego laptopy drożeją?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: 0

 

Trwająca pandemia odciska piętno na branży komputerowej, a widać to po rosnących cenach podzespołów. Co jeszcze sprawia, że drożeją laptopy i pozostała elektronika?

 

Minął rok od momentu, gdy COVID-19 stał się najczęściej wypowiadanym słowem w mediach na całym świecie. To właśnie wirus odpowiada m.in. za drożejący sprzęt komputerowy i elektronikę. Pandemia rozprzestrzeniła się na wszystkie kontynenty, czego skutkiem jest spowolnienie globalnej produkcji i rozerwanie łańcuchów dostaw. Co więcej, problemy potęguje wojna celna między USA i Chinami oraz kontrola zasobów metali ziem rzadkich przez Państwo Środka. Bez tych ostatnich nie mogą powstawać żadne urządzenia elektroniczne, z których korzystamy na co dzień. 

 

Wirusowe wzrosty cen na sprzęt komputerowy

Kiedy jakaś informacja rozprzestrzenia się wirusowo, oznacza to, że rozchodzi się wśród użytkowników internetu bardzo szybko. Przykładem takiego przekazu była akcja Ice Bucket Challenge, która w bardzo krótkim czasie ogarnęła zasięgiem cały świat. W wersji pesymistycznej, bardzo szybko rosną ceny laptopów i komputerów we wszystkich zakątkach globu. Obecną sytuację warto przeanalizować przez pryzmat prawa popytu i podaży. Jeśli jakiegoś zasobu jest mało (podaż), a bardzo go potrzebujemy (popyt), to jesteśmy w stanie zapłacić więcej, aby go dostać. Giganci technologiczni potrzebują surowców do produkcji. Na rynku pojawił się problem z ich dostępnością oraz samym transportem. Zorganizowanie zamówienia i dostarczenie go fabryki wymaga większych nakładów pieniężnych niż dwa lata temu. W efekcie, drożejące surowce i transport wpływają na koszty wytworzenia podzespołów, a finalnie komputerów na sklepowych półkach.

 

Jednym z powodów rosnących cen komponentów m.in. do laptopów, jest spowolnienie produkcji. Wiele przedsiębiorstw nie wiedziało, jakie będą długoterminowe skutki pojawienia się koronawirusa i jak zareaguje na nie globalna gospodarka. Przedłużająca się pandemia to nadal duży problem m.in. dla producentów elektroniki. Nie wszyscy globalni gracze decydują się przywrócenie maksymalnych mocy wytwórczych, pomimo popytu na sprzęt. Pojawia się jeszcze jedna niewiadoma, jaką są problemy logistyczne. Łańcuchy dostaw mocno ucierpiały w wyniku kryzysu, a ich odbudowa może być ryzykowna. Ponadto, koszty przywrócenia niektórych tras mogą być nieatrakcyjne finansowo dla przewoźników. To kolejne ograniczenie, któremu muszą sprostać firmy wytwarzające sprzęt komputerowy.

 

Światowa gospodarka i lokalne problemy

Bardzo duże znaczenie na globalne ceny komputerów i elektroniki ma konflikt dwóch największych na świecie gospodarek, czyli USA i Chin. Wzajemne nakładanie ceł, odbija się na lokalnych rynkach we wszystkich pozostałych państwach. Drożeje wiele dóbr, które dotychczas były łatwo dostępne i powszechne. Skutkuje to problemami z dostępem do nowych technologii, gdyż musimy wydawać na nie coraz więcej pieniędzy. Osoby planujące wymianę sprzętu, będą musiały przeznaczyć nawet kilkaset złotych więcej niż rok temu. Obecnie, nowy laptop do 2000 zł będzie urządzeniem o niskich parametrach technicznych. Do niedawna za te same pieniądze mogliśmy znaleźć znacznie lepszy komputer.

Globalne tarcia pomiędzy potęgami gospodarczymi, sprawiły, że drożeją laptopy, pecety, a także urządzenia peryferyjne. Home office, czyli praca z domu, wiąże się często z koniecznością zaopatrzenia stanowiska w kompletny sprzęt biurowy. W konsekwencji ceny drukarek, routerów, myszy, klawiatur czy kamer internetowych nieustannie rosną. Popyt jest ogromny, ale spowolnienie produkcji negatywnie wpływa na dostępność niektórych rozwiązań. Elektroniki raczej nie zabraknie, ale może się okazać, że niektóre serie produktów będą trudniej dostępne. 

 

Ceny podzespołów, z których składane są laptopy i pecety (komputery stacjonarne), rosną od początku pojawienia się COVID-19. Dyrektor marketingu technicznego firmy ASUS, Juan Jose Guerrero w styczniu 2021 roku, tłumaczył powody podniesienia opłat za karty graficzne oraz płyty główne. Jego zdaniem za wzrost cen odpowiadają cła i problemy wywołane pandemią koronawirusa. Guerrero zapowiedział, że jeśli obecna sytuacja się utrzyma, to w przyszłości podrożeją inne produkty marki ASUS.

 

Metale ziem rzadkich wpływają na ceny elektroniki

Ziemia dostarcza cywilizacji surowców, z których powstają zarówno proste narzędzia, jak i zaawansowane urządzenia. Metale ziem rzadkich (ang. rare-earth elements) to nazwa rodziny 17. pierwiastków chemicznych. Obecnie są kluczowym surowcem do budowy podzespołów elektronicznych. Swoje zastosowanie znajdują w komputerach, samochodach, oświetleniu LED, zaawansowanych sprzętach medycznych, technologii mikrofalowej i jądrowej, służą do barwienia szkła, a także wykorzystuje się je w operacjach skóry. Metale ziem rzadkich są niemal w każdym urządzeniu elektronicznym, a żadna nowa technologia nie może powstać bez ich udziału. 

 

Problemem nie jest niedobór surowców, ale ich dostępność. W latach 80 XX w. większość metali ziem rzadkich pochodziła z Doliny Mountain w USA. Obecnie, kluczowym dystrybutorem jest Chińska Republika Ludowa. Na terenie Państwa Środka znajduje się 35% światowych zasobów, ale Chiny kontrolują 90% globalnych, odkrytych złóż. Oznacza to, że podaż materiałów jest bardzo skoncentrowana. W konsekwencji ceny kopalin rosną, a to przekłada się na droższy sprzęt dla odbiorcy końcowego. Nowoczesne firmy technologiczne z Europy, Azji i USA nie są w stanie sprawnie funkcjonować bez metali ziem rzadkich. 

 

Chiny i Japonia co jakiś czas ścierają się ze sobą o sprawy historyczne, a także gospodarcze. Kraj Kwitnącej Wiśni kojarzony jest na świecie z zaawansowanymi technologiami. Nie można ich zbudować bez metali ziem rzadkich, a dystrybutor (Chiny) bywa „opieszały” w dostawach. Taka sytuacja miała miejsce jeszcze przed pojawieniem się koronawirusa, co przysparzało Japończykom sporych problemów. Rząd wyspiarskiego kraju szuka różnych rozwiązań na pozyskanie surowców. Władze zachęcają mieszkańców wyspy do sprzedaży starych i nieużywanych sprzętów elektronicznych. Recykling pomaga odzyskać wartościowe materiały i ponownie wykorzystać je do produkcji. Jest to jednak rozwiązanie doraźne, które nie może zaspokoić realnego popytu.

 

Czy istnieje alternatywa dla drożejącego sprzętu?

Aktualnie istnieje możliwość kupna komputera lub laptopa w dobrej cenie. Rozwiązaniem jest sprzęt poleasingowy. Wiele przedsiębiorstw zaopatruje się w wysokiej jakości urządzenia o bardzo dobrych parametrach, które po 2-3-latach są wymieniane na nowe. Jest to związane z wizerunkiem, a częściej z wewnętrzną polityką korporacji. Dzięki temu masz możliwość znalezienia bardzo wydajnego sprzętu, który będzie o kilkaset złotych tańszy od swojego nowego odpowiednika.

 

W Servecom, importujemy urządzenia biznesowe bezpośrednio od zachodnich leasingodawców, a dzięki temu możemy zaproponować niższe ceny. Zanim jednak laptop trafi do Klienta, sprawdzamy go pod względem technicznym i systemowym. Użytkownik otrzymuje w pełni sprawny i gotowy do pracy notebook. Pomagamy w wyborze laptopów, komputerów stacjonarnych oraz sprzętu peryferyjnego, a także rozwiązujemy problemy z niedziałającymi urządzeniami lub oprogramowaniem. Więcej przydatnych informacji o sprzęcie poleasingowym znajdziesz na: https://www.servecom.pl/informacje-sprzet-poleasingowy

 

Dlaczego laptopy drożeją? Kluczowe znaczenie na wysokość cen sprzętu elektronicznego ma koronawirus. W jego następstwie zwolniła produkcja podzespołów i przerwane zostały łańcuchy dostaw, co skutkuje opóźnieniami w transporcie. Nie pomaga rywalizacja USA i Chin, które nakładają na siebie cła. Bardzo ważnym aspektem, jest ograniczony dostęp do zasobów metali ziem rzadkich. Kryjące się w nich pierwiastki są fundamentem technologicznego świata, bez których nie powstanie żaden monitor, głośnik czy inne podzespoły komputerowe. Wszystkie czynniki mają wpływ na globalne ceny laptopów i urządzeń peryferyjnych. Na razie trudno przewidzieć, jak długo potrwa taka sytuacja. Studentom polecamy przeczytanie naszego artykułu – Laptop dla studenta – jaki wybrać?

 

Gdzie kupić laptop w 2021 roku? Jeśli szukasz wydajnego sprzętu w niskiej cenie, skontaktuj się z nami!

 

Dodaj komentarz