Dlaczego warto uczyć dzieci programowania?

Dlaczego warto uczyć dzieci programowania?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: 0

Zastanawialiście się kiedyś, jakie korzyści mogą płynąć z wczesnego rozpoczęcia nauki kodowania u Twojego dziecka? Wielu rodziców ma, co do tego wiele wątpliwości. Uważają bowiem, że kiedy przyjdzie odpowiedni czas, zajmie się tym szkoła lub po prostu, dziecko powinno samo wybrać. Obawiają się czy będzie tego chciało lub czy sobie poradzi.

 

Natomiast tym momencie nauka kodowania nie polega na posadzeniu dziecka przed pustym ekranem, gdzie to ma „wyczarować” jakiś program. Istnieje wiele narzędzi i specjalistycznych szkół, które sprawiają, że dzieci uczą się kodowania po przez zabawę. Warto poznać zalety płynące z wczesnej nauki programowania.

 

Dziecko czuje się sprawcą: „napisałem program i on działa”, a świadomość, że zmusiło się taką skomplikowaną maszynę do określonego działania sprawia, że nabiera też ono wiary w siebie i swoje możliwości.

 

Komputer, postać na ekranie czy malutki robocik – nie domyślą się, co dziecko chce im przekazać. Oczekiwania względem nich muszą być wyrażone niezwykle precyzyjnie. Programowanie uczy jasnego wyrażania swoich oczekiwań.

 

Logiczne myślenie – programowanie wymaga poznania szeregu algorytmów i rozumienia ich, konieczne jest też przewidywanie konsekwencji danego rozwiązania i planowanie działań.

 

Umiejętność konsekwentnego dążenia do celu – programując trzeba stale przestrzegać pewnych niezmiennych zasad, pominięcie jakiegoś elementu sprawia, że program nie działa.

 

Kodowanie wymaga też cierpliwości i wytrwałości – szukanie błędu czasami trwa chwilę. Żeby stworzyć grę lub animację trzeba myśleć twórczo, szukać nowych rozwiązań.

 

Zwolennicy wczesnego uczenia dzieci programowania uważają, że to tak, jak z każdym innym językiem – im wcześniej dziecko zacznie naukę, tym lepiej. Argumentując, że jest to po prostu nauka jeszcze jednego języka.
 

Szukasz laptopa dla dziecka do szkoły?
 

Dodaj komentarz