Dysk HDD vs. SSD – czym się różnią? Jaki wybrać?

Dysk HDD vs. SSD – czym się różnią? Jaki wybrać?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: 0

 

Rozwój technologii sprawia, że sprzęt komputerowy staje się coraz szybszy i wydajniejszy. Dzięki temu, zarówno obsługa arkusza kalkulacyjnego, wymagającej gry komputerowej, jak i zaawansowanych programów, odbywa się płynnie. Duży wpływ na tempo pracy komputera ma dysk twardy. Jaki będzie dla nas najlepszy?

 

Dysk SSD i HDD – poznaj różnice

 

Dysk twardy to jeden z najważniejszych elementów każdego komputera. To właśnie na nim zainstalowany jest system operacyjny i to tutaj gromadzone są wszystkie zdjęcia, dokumenty, programy i gry. Parametry techniczne dysku wpływają m.in. szybkość działania oprogramowania, ale także zapisu i odczytu plików. W związku z tym, wybierając nowy sprzęt – czy będzie to stacjonarny PC, czy laptop, warto zwrócić uwagę na rodzaj nośnika danych. Obecnie na rynku najpopularniejsze dyski to HDD i SSD. Sprawdźmy, czym się różnią:

 

  • HDD (hard disc drive). Tego rodzaju dyski towarzyszą nam od wielu lat i znajdziemy je w większości komputerów. Do zapisu danych wykorzystują wirujące magnetyczne talerze, które poruszają się z prędkością 5400 lub 7200 rpm. HDD charakteryzują się dużą pojemnością – na rynku dostępne są modele o pojemności sięgającej 3 TB. Części ruchome, z których zbudowanych jest nośnik, mogą zostać uszkodzone np. podczas przenoszenia laptopa. Jednocześnie warto podkreślić, że HDD nie jest wydajnym urządzeniem, bywa awaryjny i wymaga regularnej defragmentacji.

 

  • SSD (solid-state drive). Technologia półprzewodników, z których zbudowany jest sprzęt, oparta została na pamięci flash. Ta wydajna metoda pozwala na transfer danych z prędkością od 250 MB/s do 1000 MB/s. System operacyjny, a także oprogramowanie i gry, wczytują się bardzo szybko, deklasując pod tym względem HDD. Dysk SSD, w porównaniu do swojego konkurenta, zużywa mniej energii elektrycznej. Ponadto nie ma części ruchomych, a więc przenosząc laptopa, nie ryzykujemy utratą danych lub awarią. Wadą Solid-State Drive jest ograniczona liczba cykli zapisu danych, co bezpośrednio wpływa na jego żywotność. Warto również podkreślić, że są to dyski droższe od klasycznych HDD.

 

Dysk SSD czy HDD – trwałość

 

SSD od momentu pojawienia się na rynku nieustannie ewoluują. Dyski ulepsza się znacznie szybciej w porównaniu do technologii kart graficznych czy płyt głównych. Nic dziwnego, że wiele osób podąża za myślą „szybciej, lepiej, wydajniej”, gdyż poprawia to ogólny komfort użytkowania komputerów. Zanim jednak użytkownicy masowo sięgnęli po dyski SSD, krążyły na ich temat niepochlebne opinie. Dotyczyły one głównie nietrwałości zapisanych na dysku danych. Wynikać to miało ze sposobu zapisu informacji. Wspominaliśmy już, że HDD koduje dane na ruchomych talerzach, a SSD gromadzi informacje w kościach pamięci, sterowanych kontrolerem. Czy to naprawdę stwarza niebezpieczeństwo?

 

Żywotność – czyli długość pracy dysku SSD i HDD

 

Patrząc na dyski HDD przez pryzmat długości działania, są one bardzo wytrzymałe i żywotne. Swobodnie mogą działać przez 10 lat, choć jest to wartość umowna i może się zdarzyć, że będą sprawne nawet dłużej. Z kolei napędy SSD mają z góry ustalony okres użytkowania. Oznacza to, że dane mogą być zapisywane w komórce pamięci flash od ok. 3.000 do 100.000 razy. Kiedy osiągniemy określony pułap, sektor na dysku staje się bezużyteczny. W związku z tym oraz w celu zapobiegnięcia eksploatacji części komórek, producenci stosują tzw. Wear-Leveling-Algorithms, które odpowiadają za równomierne rozprowadzanie danych pomiędzy wszystkie komórki. Innymi słowy, dzięki temu dysk zużywa się równomiernie, a nie tylko w wybranych fragmentach.

 

Napęd SSD działa dłużej niż sugerują producenci

 

Do określenia trwałości dysku stosuje się TBW (ang. Total Bytes Written). To parametr określający maksymalną ilość danych, jaką dziennie możemy zapisać w okresie gwarancji sprzętu. Średnia wartość TBW dla SSD o pojemności 250 GB mieści się w przedziale 60-150 TBW. Przyjmijmy, że producent gwarantuje TBW na poziomie 70. Oznacza to, że w ciągu roku, każdego dnia, moglibyśmy zapisać 190 GB danych! W przypadku użytkowników indywidualnych, jest to trudne do osiągnięcia. Załóżmy, że w ciągu dnia zapisujemy ok. 40 GB danych. Przy założeniu 70 TBW, nasz dysk będzie w stanie zapisywać dane przez 5 lat. Aktualnie średnia trwałość dysku wynosi 150 TBW, co przekłada się na 10 lat.

 

Firma Heise przeprowadziła eksperyment trwający rok. Celem badania było określenie żywotności dysków SSD pod kątem zapisu danych i określenie TBW. Do badani użyto dyski: OCZ TR150, Crucual BX 200, Samsung 750 Evo, Samsung 850 Pro, SanDisk Extreme Pro i SanDisk Ultra II. W teście wykorzystano narzędzie, które zostało zaprogramowane w taki sposób, aby analizować wydajność i w sposób ciągły zapełniać dysk danymi. Efekt badania jest taki, że dyski zapisują więcej danych, niż podaje producent. Crucial BX 200 zapisał 187 TB i 200 TB – 2,5x więcej niż oficjalne dane. Z kolei Samsung SSD 750 Evo zapisał 1,2 PB danych, co przekłada się na ponad 80 lat ciągłego zapisywania dysku danymi. 

Jak dbać o SSD?

 

Warto zadbać, aby napęd SSD zainstalować poziomo lub pionowo. Wrzucenie go do jednostki lub ułożenie pod kątem może doprowadzić do awarii. W celu podniesienia bezpieczeństwa, dyski montuje się w ramach pokrytych izolacją oraz gumowymi tłumikami. Gdy korzystamy z większej liczby dysków, dobrze zachować pomiędzy nimi odstępy. Czasami, warto uzbroić komputer w dodatkowy wiatrak, który zapewni lepsze chłodzenie i poprawi cyrkulację powietrza.

 

Co daje dysk SSD? 

 

Przede wszystkim szybkość, a więc dla jego prawidłowego działania, warto zrezygnować z popularnej hibernacji. W dyskach HDD, na których system operacyjny włącza się długo, była to przydatna funkcja. Po podniesieniu pokrywy laptopa komputer niemal od razu był gotowy do pracy. W przypadku dysków SSD, włączenie komputera jest tak samo szybkie, a nawet szybsze, niż jego powrót z „uśpienia” na poczciwych HDD. Warto podkreślić, że wyeliminowane hibernacji w komputerach z dyskami SSD, oszczędza miejsce na nośnikach o małej pojemności.

 

Czy defragmentować twardy dysk SSD?

 

Odpowiedź brzmi – nie i może być zaskoczeniem dla niektórych użytkowników. Co więcej, chcąc poprawić żywotność SSD, nie należy go defragmentować. Proces segregacji plików sprawdza się na nośnikach HDD. Celem tej operacji, jest skrócenie czasu przemieszczania się głowicy, pomiędzy poszczególnymi punktami. Napęd SSD działa w innej technologii, która nie wymaga przenoszenia danych „na początek” lub „na koniec” dysku, jak ma to miejsce w przypadku HDD. W związku z tym, defragmentacja w przypadku nośnika SSD, nie jest potrzebna.

 

Dysk SSD i partycje

 

Podział dysku na partycje (czyli wydzielone obszary dysku twardego), jest rozwiązaniem podnoszącym bezpieczeństwo danych i minimalizującym ich utratę. W przypadku HDD podział dysku jest celowy. Dzięki temu „na początku” nośnika znajduje się partycja „C:” z systemem operacyjnym i programami, co wpływało na szybkość ich działania. Dopiero w dalszych jego częściach, archiwizuje się mniej potrzebne do działania komputera pliki. Ponadto, podział pamięci na mniejsze obszary, miał ułatwić i przyspieszyć defragmentację. Wiemy już, że w przypadku dysków SSD proces ten jest zbędny. Wynika to z faktu, że sposób odczytywania danych, jest inny niż na HDD, a więc nie ma potrzeby wydzielania poszczególnych partycji. Jeśli obawiamy się o swoje dane, ich kopie zapasowe można umieścić na dodatkowym nośniku lub w chmurze.

 

W takim razie jak dbać o SSD? Najlepiej zrezygnować z hibernacji i włączać oraz wyłączać komputer. Zdecydowanie nie warto defragmentować dysku i najlepiej nie dzielić go na partycje. 

Dysk HDD czy SSD – jaki wybrać?

 

Dla poprawy wydajności i szybkości działania systemu, programów i gier, warto wybrać dysk SSD. Dzięki temu, że nie ma w sobie części ruchomych, zmniejsza się ryzyko awarii. Dlatego nośniki świetnie sprawdzają się m.in. do laptopów. Działa ciszej od HDD, a jego żywotność jest w rzeczywistości dłuższa, niż podają producenci.

 

Czy jest w ogóle sens kupować dysk HDD? Tak, zwłaszcza gdy potrzebujemy dużej pamięci na nasze dane lub szukamy miejsca do ich archiwizacji. Hard Disc Drive’y są tańsze od SSD i mają większe pojemności, ale działają od nich wyraźnie wolniej. Nie dziwi więc fakt, że użytkownicy często łączą obie funkcjonalności. Szybszy i wydajniejszy nośnik obsługuje system operacyjny, programy i gry, a HDD pełni funkcję archiwum.

 

Nawet najbardziej nowoczesny komputer z wolnym dyskiem, nie będzie działał w pełni wydajnie. W związku z tym dysk SSD jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którym zależy na efektywnych rozwiązaniach i szybkości działania. Z kolei HDD odchodzą powoli do lamusa i coraz częściej pełnią jedynie funkcję domowego archiwum.

 

Dodaj komentarz