Internet rzeczy

Internet rzeczy

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: 0

 

Z definicji „Internet rzeczy” zakłada sytuację, w której komunikacja w sieci będzie następowała nie tylko pomiędzy ludźmi, ale również między urządzeniami. W oparciu o odpowiednią infrastrukturę, dzięki Internetowi rzeczy urządzenia i przedmioty codziennego użytku, będą mogły świadczyć całkiem nową gamę aplikacji i usług wzajemnie ze sobą współpracując.

 

Już dzisiaj możemy zaobserwować pierwsze przykłady wykorzystania „Internetu rzeczy”. Połączenie opaski mierzącej nam puls z naszym telefonem, inteligentne zegarki, czy też opaski monitorujące nasz stan zdrowia to, tylko przykłady z życia codziennego. „Internet rzeczy”, jest wykorzystywany na dużą skalę w przemyśle produkcyjnym, diagnostyce maszyn technologicznych oraz przy kontroli jakości wyrobów. 

 

Wraz z pojawieniem się „Internetu rzeczy”, pojawia się również takie pojęcie, jak „Internet inteligentnych obiektów”. Ten termin zakłada, że obiekty zawdzięczają swą „inteligencję” dzięki możliwości komunikowania się z innymi obiektami oraz urządzeniami przy pomocy Internetu. Poza komunikacją obiekty gromadzą dane, następnie analizując je w celu podejmowania, jak najlepszych decyzji. 

 

Wyobraźcie sobie „inteligentne” miasto. Które dzięki podłączeniu do Internetu może optymalizować użytkowanie infrastruktury miejskiej – dróg, sieci energetycznych. Poprzez ciągły dostęp do danych dotyczących natężenia ruchu na ulicach miasto mogłoby sterować światłami w taki sposób, by rozładowywać natężenie ruchu na skrzyżowaniach, bądź sugerować kierowcą alternatywne drogi, które w danym momencie są mniej zatłoczone. Internet rzeczy mógłby pomóc w znalezieniu wolnego miejsca parkingowego, w monitorowaniu kolejek w urzędach, czy też przychodniach i szpitalach. 

 

Podane przykłady są dopiero początkiem rozwoju w tej dziedzinie, potencjalne spektrum zastosowania „Internetu rzeczy” wydaje się być nieograniczone. Cały infrastruktura „Internetu rzeczy” może usprawnić wiele procesów w naszym życiu oraz obniżyć koszty wielu działalności człowieka. Zarządzanie i odpowiednia interpretacja danych tzw. „Big Data”, to jest trend, który będzie się stale rozwijał w najbliższych.

Sprawdź ofertę Servecom.pl

 

Dodaj komentarz