Jak wybrać płytę główną do komputera?

Jak wybrać płytę główną do komputera?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: 0

 
Większość użytkowników komputerów stawia sobie pytanie: „Jaką płytę główną wybrać, aby cieszyć się wydajnym sprzętem?”. Niezależnie od tego, czy jesteś graczem, czy programistą, mamy dla Ciebie listę niezawodnych porad.

 

Zwróć uwagę na kompatybilność z innymi podzespołami Twojego komputera

 

Planując zakup nowego komputera, klienci zwykle zastanawiają się nad wyborem odpowiedniego procesora, pamięci RAM i karty graficznej. Najczęściej zaniedbywanym elementem jest płyta główna. Dzieje się tak dlatego, że użytkownicy nie doceniają jej roli w zestawie komputerowym. Niektórzy mogą nie zdawać sobie sprawy z funkcjonalności tego podzespołu. Wówczas wybierają najtańszy model, pasujący parametrami do procesora. Inni klienci sugerują się za to wyłącznie ceną. Niestety, użytkownicy nie są świadomi, że nieprzemyślany wybór ma ogromny wpływ na inne elementy komputera.

 

Na początek musisz zastanowić, się czy chcesz poskładać zestaw od Intela, czy od AMD? Niedogodnością procesora AMD jest to, że nie da się go zamontować na płycie głównej od Intela. Działa to również w odwrotną stronę.

 

Pamięć RAM

 

Przed zakupem uwzględnij także, ile pamięci RAM będziesz potrzebował — płyta główna oraz procesor mają wewnętrzne ograniczenia ilości pamięci podręcznej, którą są w stanie obsługiwać. Wymagania programowe, a szczególnie gier, niemal nieustannie rosną. Warto mieć możliwość ulepszenia swojego sprzętu, bez konieczności wymiany całej jednostki.

 

Porty PCIe 

 

Wejścia służą do podłączenia m.in. kart dźwiękowych i graficznych. Jest kilka rodzajów tego złącza:

 

x1 x4 x8 x16

 

Złącza różnią się od siebie przepustowością danych. W przypadku PCIex16 jest ona największa i osiąga poziom 32 GB/s. Na rynku dostępne są płyty ze standardem gniazd 3.0 i nowszą generacją 4.0, które są ze sobą kompatybilne. Dzięki temu zainstalujesz kartę graficzną z PCIex 3.0 na płycie głównej starszej i nowszej generacji.

 

Pozostałe złącza

 

Do podłączenia dysku twardego (HDD, SSHD czy SSD) używa się złączy SATA. Najszybsze rozwiązanie to SATA III, którego 6 Gbit/s przepustowości robi wrażenie. Przeczytaj nasz artykuł:Jaki dysk wybrać?

 

Złącze M2 to nowy standard używany do łączenia dysków SSD. Port może współpracować z magistralą SATA III i mającą lepsze osiągi PCIe. Wyniki przesyłu można zwiększyć poprzez wsparcie protokołu NVMe.

 

Panel frontowy z dodatkowymi złączami to wygodny sposób na szybkie podłączenie dysku zewnętrznego, a także dodatkowych urządzeń, jak drukarka, z których korzysta się sporadycznie.

 

Wybierz płytę główną ze względu na cel użytkowania komputera

 

Efektywność płyty głównej zależy od tego, do jakich celów ma służyć. Dla gracza najlepiej sprawdzi się zaawansowany model, o większej ilości złącz. Daje to większe możliwości np. rozbudowania komputera o dodatkową kość RAM. Do pracy biurowej zalecamy wybór mniej zaawansowanych podzespołów, a dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze.

Wszyscy, którzy planują zakupić komputer do grania, powinni zwrócić uwagę na sekcję zasilania płyty głównej. Zbyt mało wydajna lub za słabo chłodzona, będzie opóźniała działanie komputera przy poważniejszych obliczeniach i zadaniach. W tym celu najlepiej sprawdzić recenzję wybranego produktu. Znajdziesz w niej szczegółowy opis podzespołu i zalecaną konfigurację sprzętu.

 

Uwzględnij możliwość rozbudowania sprzętu komputerowego

 

Jeśli w przyszłości masz zamiar ulepszyć i rozbudować swój PC, przed zakupem płyty głównej sprawdź, jaki typ obudowy masz lub chcesz mieć w nowym komputerze. Obudowy dzielimy według rozmiaru:

 

  • mini tower;
  • midi tower;
  • big tower;

 

Każda obudowa warunkuje, jaki rozmiar płyty głównej można w niej zamontować. Dla przykładu: mini tower pomieści mikro ATX oraz ATX, ale extended ATX będzie za duża.

 

Przed zakupem koniecznie zwróć uwagę na liczbę złączy:

 

  • SATA — dotyczy dysku twardego,
  • PCI — dotyczy karty sieciowej, WiFi lub bluetooth,
  • USB — umożliwia podłączenie zewnętrznych urządzeń (myszki, klawiatury, monitora).

 

Użytkownicy dość często pomijają kwestie związane z chipsetem (układ scalony płyty głównej). Jest to tak zwane centrum komunikacji — pobiera dane od różnych podzespołów, przetwarza je i później wysyła do procesora. Dodatkowo przyspiesza pracę komputera i maksymalizuje płynność działań.

 

Jak wybrać płytę główną?

 

Wybór płyty głównej może wydawać się łatwy, bo wystarczy dostosować ją do rodzaju procesora. Jednak wiele zależy od przeznaczenia komputera. Dla jednostki biurowej wystarczy prosty model. Z kolei dla grafika komputerowego, gracza czy designera, potrzebna będzie wersja rozbudowana. Warto pamiętać, że niemal wszystkie podzespoły osadzone są na płycie głównej. Jej wybór ma więc znaczenie i wpływa na szybkość działania pozostałego wyposażenia.

 

Dodaj komentarz