Jaki komputer do gier? Czym kierować się przy wyborze?

Jaki komputer do gier? Czym kierować się przy wyborze?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania Jaki komputer do gier? Czym kierować się przy wyborze? została wyłączona

Komputer przeznaczony do grania w najnowsze gry nie może mieć przypadkowych parametrów. Dotyczy to szczególnie karty graficznej, procesora i pamięci RAM. Jednocześnie warto pamiętać, że solidny komputer gamingowy można kupić nawet przy niewielkim budżecie. Czym zatem kierować się przy wyborze?

Komputer gamingowy – jaki wybrać?

Na wstępie warto zaznaczyć, że funkcjonalny komputer gamingowy można kupić w wielu różnych wariantach. Kluczową kwestią jest zwykle budżet, który wyznacza ramy przyszłego zakupu. Dobrą informacją jest fakt, że nawet przy relatywnie niskiej kwocie można kupić sprzęt pozwalający na komfortowe odtworzenie większości popularnych aktualnie gier. Droższe sprzęty mają oczywiście większe możliwości, ale prawdą jest, że nie każdy gracz będzie ich rzeczywiście potrzebował. Dlatego też zakup komputera gamingowego jest zawsze kwestią indywidualną. Na jakie parametry zwrócić uwagę, by kupić sprawny sprzęt, który jednocześnie nie będzie bardzo drogi?

Karta graficzna w komputerze do gier

Wiele współczesnych gier to prawdziwa uczta wizualna. Nie obejdzie się więc bez wydajnej karty graficznej i wysokiej jakości monitora. Dzięki temu możliwe będzie płynne odtwarzanie i sterowanie rozgrywką, również na wysokich detalach.

Nvidia GeForce RTX oraz AMD Radeon RX – to najpopularniejsze serie kart graficznych dedykowanych gamingowi. Występują w różnych wariantach cenowych (także tych tańszych). Karta, z której chętnie korzystają osoby zainteresowane gamingiem to na przykład Radeon RX 6600, którą – w zależności od konfiguracji – można kupić już za około 1 200 złotych. Z kolei najnowsze modele, takie jak GeForce RTX 4090 kosztują nawet 9 000 zł. Znów – wszystko zależy od budżetu i potrzeb gracza (dla osoby, która nie zajmuje się gamingiem profesjonalnie lub nie chce wydawać na komputer bardzo dużo, tańsza karta z wymienionych może okazać się wystarczająca). 

A co z ekranem komputera gamingowego?

Aby grać na wysokich detalach, warto zainwestować w monitor z rozdzielczością 4K UHD (3840×2160) lub QHD (2560×1440). Jednak dla graczy o mniejszych wymaganiach odpowiednia może okazać się rozdzielczość Full HD (1920×1080). Zalecana przekątna do 27 lub 32 cale. Mniejszy monitor może nie pozwolić zanurzyć się w wirtualną rzeczywistość tak mocno, jednak jeśli nie masz dużo miejsca na biurku, również przekątna 24 cale zda egzamin.

Warto pamiętać również o odpowiedniej częstotliwości odświeżania obrazu, która w komputerze gamingowym nie powinna być niższa niż 144 Hz. Optymalny wybór to 144 – 165 Hz, a profesjonaliści z pewnością docenią sprzęty, pozwalające na odświeżanie na poziomie 240 Hz. Przypomnijmy, że przez częstotliwość odświeżania rozumiemy liczbę klatek, które ekran jest w stanie wyświetlić w ciągu sekundy (innymi słowy odświeżyć obraz). Monitor z częstotliwością 144 Hz może obsłużyć właśnie 144 takie klatki. Dla komputerów do pracy biurowej wystarczającą wartością jest już 60/75 Hz. W przypadku graczy zaleca się więcej, ponieważ ważna jest tu płynność wyświetlania sekwencji ruchów, a także nieopóźniona reakcja ekranu na ruchy myszką.

Jakie parametry komputera do gier? Procesor

Procesor to drugi po karcie graficznej ważny komponent, który determinuje wydajność całego zestawu komputerowego. Dla komputerów gamingowych najczęściej wybierane są procesory AMD oraz Intel. Tutaj również znajdziemy cały wachlarz produktów o różnych parametrach i oczywiście różnej cenie.

Przy wyborze najlepiej kierować się generacją procesora – zasadniczo im wyższa, tym procesor jest nowszy i ma lepsze parametry, co z kolei pozwala osiągać lepsze osiągi w grach i ich płynną obsługę.

Popularnym wyborem jest piąta seria procesorów AMD, np. Ryzen 5 5500, który jest nieco starszy, ale sprawdzi się dla większości gier (6 rdzeni i 12 wątków, częstotliwość traktowania 4,2 GHz). Jego zaletą jest niewątpliwie cena, ponieważ można kupić go już za około 450 zł. Ryzen z serii 5 oferują bardzo dobry stosunek ceny do jakości (są bardzo wydajne jak na swoją półkę cenową), dlatego są bardzo popularne wśród graczy. Obecnie najnowsza seria to seria 9. Procesory tej serii kosztują około 1 500 – 3 000 zł.

Z kolei w przypadku procesorów Intel, dobrym stosunkiem ceny do jakości i często wybierane przez graczy są procesory serii i 5 (oraz nieco lepsze i7). Warto przypomnieć, że najnowszą dziś serią jest 13 generacją procesorów Intel.

Podsumowując: procesory AMD Ryzen i Intel serii piątej to przyjazne cenowo komponenty, na których można odtworzyć niemal wszystkie dostępne obecnie gry. Choć oczywiście dla graczy o bardzo dużych wymaganiach konieczne może okazać się skorzystanie z możliwości, jakie oferują wyższe serie.

Kupując procesor, warto też pamiętać, aby wydajność procesory i karty pamięci były zbliżone, tak by nie przepłacać za parametry, z których i tak nie będziemy korzystać. Dla osób grających w starsze gry nawet procesory AMD i Intel serii 3 mogą okazać się wystarczające.

Pamięć RAM i pozostałe parametry komputera do gier – o czym pamiętać?

W komputerze do gier rekomendowanym minimum jest 16 GB RAM, a jeśli budżet na to pozwala, warto wybrać 32 GB (ten parametr można ewentualnie później rozbudować). Odpowiedni poziom pamięci RAM pozwala zachować właściwy czas reakcji i szybko uruchamiać gry.

Z kolei wybierając dysk, warto zwrócić uwagę na technologię SSD, która umożliwia odpowiednio dużą prędkość zapisu, a przez to płynną rozrywkę. Minimum w komputerze gamingowym to 500 GB (dla 16 GB RAM).

Pamiętaj też obudowie, która pozwoli na sprawne chłodzenie komputera i zapewni miejsce dla wygodnej pracy wszystkich komponentów.

Jaki komputer gamingowy kupić? Przykładowe modele

Jak już wspomnieliśmy, komputery gamingowe są dostępne w wielu różnych wariantach cenowych. Zestaw umożliwiający naprawde komfrortową rozrywkę, sprawdzający się przy niemal wszystkich popularnych tytułach gier, można skomponować już za około 3 000 zł. Przykładem jest zestaw z naszego sklepu (S3RVGAM3), którego kluczowe parametry to:

 • PROCESOR AMD Ryzen 5 3600 Processor (35M Cache, 3.60 GHz) 6 rdzeni, 12 wątków
 • PAMIĘĆ 16GB DDR4
 • DYSK 512GB SSD (NOWY)
 • KARTA GRAFICZNA nVidia GeForce GTX 1650
 • NAPĘD brak
 • PORTY 2x USB 2.0, 4x USB 3.2 Gen.1, port RJ-45, DisplayPort, DVi wejścia liniowe (stereo/mikrofon) 2 wyjścia liniowe (słuchawki/głośniki), HDMI
 • SYSTEM OPERACYJNY Windows 11 Home
 • STAN Komputer nowy
 • CHŁODZENIE ENDORFY Fera 5

A także sprzęt nieco droższy – komputer gamingowy Infinity X510:

 • PROCESOR Intel Core i5-12400F Processor (18M Cache, 2,5 GHz) 6 rdzeni, 12 wątków
 • PAMIĘĆ 16GB DDR4
 • DYSK 512GB SSD (NOWY)
 • KARTA GRAFICZNA AMD Radeon 6600XT
 • NAPĘD brak
 • PORTY 4x USB 3.2 Gen. 1, 1x USB 3.2 Gen.2, 2x USB 2.0 port RJ-45, DisplayPort, HDMI, wejścia liniowe (stereo/mikrofon) 2 wyjścia liniowe (słuchawki/głośniki)
 • SYSTEM OPERACYJNY Windows 11 Home
 • STAN Komputer nowy
 • CHŁODZENIE wodne MSI MAG CORELIQUID 240R V2

Jeśli szukasz tańszej alternatywy, mogą zainteresować Cię również komputery poleasingowe. Po więcej informacji zapraszamy na strony naszego sklepu.

Możliwość komentowania została wyłączona.