Jaki laptop biznesowy wybrać?

Jaki laptop biznesowy wybrać?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania Jaki laptop biznesowy wybrać? została wyłączona

Jaki laptop biznesowy wybrać? – to pytanie zadają sobie przedsiębiorcy, którzy cenią szybkość działania, praktyczne rozwiązania i elegancję. Wszystkie te cechy oferują współczesne laptopy. Specjaliści i właściciele firm sięgają po komputery osobiste, bo cenią mobilność i mogą z nimi podróżować. Warunkiem jest, że sprzęt poradzi sobie z codziennymi zadaniami tak samo dobrze, jak modele stacjonarne. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze laptopa czy ultrabooka, aby pracować efektywnie w dowolnym miejscu?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie cechy powinien mieć laptop biznesowy. Na jakie parametry zwrócić uwagę i jaki sprzęt do pracy wybrać?

  • Przedstawimy propozycję laptopów, które sprawdzą się do zadań firmowych, również tych wymagających.

Spis treści

  1. Laptop dla biznesu – nowy czy poleasingowy?
  2. Cechy laptopa biznesowego.
  3. Wytrzymała obudowa.
  4. Laptop biznesowy w wersji „slim fit”.
  5. Długi czas pracy na baterii (mobilność).
  6. Łączność bezprzewodowa i liczne złącza – connecting people & notebook.
  7. Wi-Fi – wszędzie tam, gdzie tego potrzebujesz.
  8. Pamięć RAM i dysk twardy.
  9. Ekran w laptopie biznesowym.
  10. Laptopy dla biznesu:

Laptop dla biznesu – nowy czy poleasingowy?

Wiele osób uważa przedmioty używane za „gorsze”. Zupełnie niesłusznie. W końcu rynki handlu używanymi ubraniami, elektroniką, samochodami czy nieruchomościami mają się dobrze. Na mieszkanie lub auto z drugiej ręki patrzysz z pożądaniem, a laptop, telefon lub drukarka już są „be”? Być może stereotypy przesłaniają Ci obraz, dlatego postaramy się nieco przybliżyć kwestie używanego sprzętu.

Laptop dla biznesu to zwykle urządzenie o bardzo dobrych parametrach technicznych. Wiele firm po okresie leasingu sprzedaje elektronikę. Dwu lub trzyletni notebook jest na tyle dobry, że często może konkurować z nowymi komputerami. Tutaj pojawia się jednak korzyść w postaci niższej ceny. Dostajesz wydajne i sprawne urządzenie, które jest tańsze od nowych odpowiedników. Co więcej, otrzymujesz na nie gwarancję. 

Jeśli dotychczas nie rozważałeś możliwości zakupu używanego laptopa, to warto pomyśleć o takiej alternatywie.

Cechy laptopa biznesowego

Co to znaczy laptop biznesowy? Taki sprzęt powinien być funkcjonalny, praktyczny i co dla niektórych osób ważne, również elegancki. Urządzenie poradzi sobie z oprogramowaniem stosowanym w firmie, sprawdzi się do odtwarzania multimediów, a przede wszystkim daje komfort mobilnej pracy.

Laptop biznesowy to często urządzenie bardzo wydajne, które sprawdzi się do realizacji wielu zadań jednocześnie. Istotny jest także odpowiednio dobrany system operacyjny oraz oprogramowanie dostosowane do potrzeb użytkownika.

Cechy laptopa biznesowego:

  • lekki i wytrzymały,
  • długi czas pracy na baterii (mobilność),
  • łączność bezprzewodowa i liczne złącza,
  • pamięć RAM i dysk twardy

Wytrzymała obudowa

Laptop biurowy, co nie jest z pewnością zaskoczeniem, jest używany także w domu, kawiarni i wszędzie tam, gdzie masz chwilę, aby go uruchomić. Z racji mnogości miejsc, w których pracujesz, a także ze względu na obecność dzieci i pupilów, laptop biznesowy powinien być wytrzymały.

Do produkcji obudowy używa się wysokiej jakości tworzyw sztucznych lub metalu. Wśród najpopularniejszych surowców są aluminium, stop magnezu czy włókno węglowe. Laptop biznesowy ma swoją zbroję, która chroni go przed czyhającymi niebezpieczeństwami i zapewnia niezawodność w każdych warunkach.

Świetnym uzupełnieniem takiego zestawu jest klawiatura odporna na zalanie lub zachlapanie. Stanowi warstwę ochronną dla podzespołów, co zabezpiecza je przed przypadkowo wylanym napojem.

Wytrzymałość obudowy podawana jest w specyfikacji technicznej. Istnieje specjalny test o nazwie MIL-STD-810G. Jest to militarny standard trwałości, a także odporności na czynniki zewnętrzne. Wśród nich można wymienić: wodę, pył, wstrząsy, uderzenia czy temperaturę. Informacja szczególnie istotna dla osób, które pracują w terenie jak inżynierowie i geodeci, którzy mierzą się z bardzo zmiennym otoczeniem pracy.

Laptop biznesowy w wersji „slim fit”

Smukły i poręczny komputer to wygoda pracy w dowolnej pozycji, a także komfort podczas transportu. Niska waga to synonim mobilności i możliwości pracy w dowolnym miejscu. Masz trochę miejsca w autobusie, jedziesz do biura z żoną lub mężem, lub czekasz w kolejce na badania okresowe – laptop biznesowy może Ci towarzyszyć.

Osoby przedsiębiorcze pracują nie tylko w biurze, ale wszędzie, gdzie jest to potrzebne lub, gdy pojawi się na to ochota. W końcu wiele osób wykonuje swoje obowiązki z pasją, a nie z przymusu. Abstrahując od idei, przyda Ci się lekki laptop. Co to właściwie oznacza?

Na rynku dostępne są modele, których waga nie przekracza 1 kg. Jednak w przypadku sprzętów do 14 cali sprzęt często waży około 1,5 kg. W przypadku większych modeli (15,6 cala) trzeba się liczyć z wagą ok. 2 kg. 

Ciekawostką jest fakt, że obecnie dostępne laptopy w o przekątnej 17 cali, są lżejsze od modeli 6-7 letnich w rozmiarze 15,6 cala. Większy ekran to większy komfort i wygoda, a niewielka waga sprzętu to dodatkowy atut.

Długi czas pracy na baterii (mobilność)

Ludzie biznesu napędzają się kawą, yerbą i aktywnością fizyczną. Z kolei sprzęt do sprawnego działania potrzebuje zasilania, ale te nie zawsze jest dostępne. W związku z tym przydatna będzie pojemna bateria, która zapewni ciągłość pracy przez wiele godzin.

Czy wiesz, że:
Laptop biznesowy powinien działać przez minimum 6-8 godzin na jednym ładowaniu.

Niektóre modele laptopów mogą działać nawet przez kilkanaście godzin, bez podłączenia do źródła prądu. Daje to dużą swobodę i możliwość pracy przez cały dzień, nawet gdy zapomnisz spakować ładowarki. Pracujesz bez obaw, że sprzęt się wyłączy, a „tankowanie” załatwisz po powrocie do domu.

Łączność bezprzewodowa i liczne złącza – connecting people & notebook

Umiejętność komunikacji i sprawnego poruszania się w biznesie to fundament sprawnie działającego przedsiębiorstwa. Każdy, kto pracuje z klientem, powinien swobodnie przekazywać informacje i krystalizować swoje myśli. Dzięki temu pomiędzy rozmówcami powstaje więź i zrozumienie, co prowadzi do owocnej współpracy.

W dzisiejszych czasach poza komunikacją na linii człowiek-człowiek, ważne jest także zrozumienie na płaszczyźnie człowiek-komputer. Przeważnie wykorzystuje się do tego narzędzia takie jak klawiatura i myszka. Jednak obecnie przydają się także inne sposoby transferu informacji, a do tego służą różnorodne złącza.

Laptop biznesowy – sposoby komunikacji:

  • USB – w wersji USB 3.0 (USB 3.1) to obecnie standard, którego następcą jest uniwersalne złącze USB typu C.
  • Ethernet / RJ45  – umożliwia podłączenie laptopa biznesowego do źródła internetu za pomocą kabla. W smukłych obudowach może go zabraknąć. Wówczas alternatywą będzie przejściówka USB→ RJ45.
  • Thunderbolt – nowoczesne złącze gwarantujące najszybszy przesył danych.
  • HDMI i Display Port – wyjścia szczególnie przydatne, gdy często korzystasz z monitora lub projektora np. podczas prowadzenia szkolenia, lub prezentacji oferty na spotkaniu biznesowym. 
  • Gniazdo słuchawkowe – przydatne podczas wideokonferencji, gdy prezentowane treści nie powinny trafić do osób znajdujących się w Twoim otoczeniu. Poza tym możliwość słuchania muzyki w pracy pomaga się skupić, a innym razem odprężyć lub pobudzić do działania.
  • Czytnik kart pamięci – nie jest obligatoryjny, ale przyda Ci się, jeśli pracujesz ze smartfonem lub aparatem fotograficznym i często zgrywasz zdjęcia. 
  • Bluetooth – przydaje się jako alternatywa do transferu danych pomiędzy urządzeniami, ale bardziej jako narzędzie do komunikacji z urządzeniami bezprzewodowymi. Słuchawki bez kabla dają większą swobodę i sprawdzą się także w komunikacji z telewizorem czy sprzętem grającym.

Wi-Fi – wszędzie tam, gdzie tego potrzebujesz

Nie można mówić o komunikacji bezprzewodowej bez Wi-Fi. Aktualnie standardem jest Wi-Fi 5 (IEEE 802.11a/b/g/n/ac), które umożliwia pracę na dwóch pasmach 2,4 i 5 GHz. Najnowszy laptop biznesowy będzie w stanie obsłużyć bardziej wydajny standard Wi-Fi 6 (Wi-Fi ax).

Jeśli często wyjeżdżasz w podróże służbowe, nie ma co zdawać się na łaskę darmowego Wi-Fi, gdzieś na trasie. Lepiej, gdy laptop biznesowy ma wbudowany modem 4G LTE oraz gniazda SIM. Będziesz mieć stały dostęp do sieci i pozwoli to na pracę praktycznie z dowolnego miejsca.

Pamięć RAM i dysk twardy

Dobór odpowiednich parametrów ma wpływ na szybkość działania laptopa, a także Twój komfort pracy. Co warto wiedzieć o tych podzespołach?

Pamięć RAM – w tym wypadku więcej oznacza lepiej i szybciej. RAM pozwala wydobyć pełnię możliwości procesora. Obecnie za minimum uważa się 8 GB RAM, ale warto pomyśleć o większej ilości pamięci operacyjnej. Pozwoli to na sprawną pracę wielu aplikacji jednocześnie i świetnie poradzi sobie z wymagającymi programami.

Poza ilością pamięci RAM ważny jest także jej rodzaj. Nowoczesne notebooki wyposażone są zwykle w technologię DDR4. Gwarantuje to lepszą przepustowość i niższy pobór mocy, co ma znaczenie w kontekście zużycia baterii.

Przydatną opcją, choć nie jest to wymagane, jest możliwość rozbudowania pamięci RAM. Zwykle potrzebne jest do tego wolne miejsce, ale w razie konieczności można podmienić kości na te o większej pojemności.

Dysk twardy – to na nim zapisujesz wszystkie swoje dane i materiały. To tutaj zainstalowany jest system operacyjny i pozostałe programy. Z niego kopiujesz i na niego wgrywasz dane. Od jego szybkości zależy tempo włączania się niezbędnych narzędzi czy transferu danych pomiędzy urządzeniami. Na co zwrócić uwagę?

Laptop biznesowy powinien być wyposażony w dysk Solid State Drive (SSD). Działa szybciej od modeli oznaczanych jako HDD (SATA). Nowe rozwiązania pozwoliły pozbyć się ruchomych części. Dzięki temu konstrukcja modeli SSD jest bardziej odporna na uszkodzenia. Co więcej, zasada ich działania jest podobna do tej znanej z przenośnych pamięci USB.

Dysk SATA działa wolniej od swojego nowszego odpowiednika. Warto jednak podkreślić, że tego rodzaju pamięć nadal cieszy się dużą popularnością. Dużą zaletą HDD jest duża pojemność przy względnie niskiej cenie. Takie rozwiązanie przyda się, jako dysk zewnętrzny, na którym przechowasz materiały firmowe i inne potrzebne dane.

Ekran w laptopie biznesowym

Dostępny na rynku sprzęt ma różne parametry dotyczące wyświetlacza i jakości obrazu. Laptop biznesowy powinien być dostosowany do Twoich potrzeb. Często podróżujesz? Dobrym rozwiązaniem będzie lekki notebook o przekątnej ekranu 13,3 lub 14 cali. Jeśli potrzebujesz czegoś większego lub szukasz rozwiązania, które poprawi Twój komfort pracy, sięgnij po model 15,6 cali lub 17-calowy wyświetlacz.

Zwróć także uwagę na rozdzielczość. Najczęściej stosuje się 1920×1080 pikseli, co określa się mianem Full HD. Dobra szczegółowość obrazu, a także duża przestrzeń robocza przydają się, gdy pracujesz w kilku oknach jednocześnie. Im większa rozdzielczość, tym więcej detali i miejsca do pracy. Niektóre laptopy biznesowe dysponują ustawieniami 2560×1440, czy 3840×2160 (4K Ultra HD). Niestety, niesamowitych doznań wizualnych nie doświadczysz w pracy z excelem. Będą to raczej programy graficzne, zdjęcia lub filmy.

Refleksy na powierzchni ekranu utrudniają czytelność obrazu. Rozwiązaniem tego problemu będzie matowa matryca. Sprawdzi się w pracy zdalnej nawet na zewnątrz w trakcie słonecznego dnia. 

Laptopy dla biznesu

Znalezienie sprzętu, który spełni Twoje oczekiwania, bywa wyzwaniem. Prezentujemy kilka rozwiązań, które naszym zdaniem sprawdzą się do zadań biurowych. Uwzględniliśmy również bardziej wymagające czynności.

Notebooki poleasingowe (laptopy używane)

Nie mogło zabraknąć sprzętów używanych. Laptopy biznesowe poleasingowe są w pełni sprawne i mają gwarancję, a przy tym konkurencyjną cenę do nowszych odpowiedników

Dotykowy HP ZBook 17 G3 17.3″

HP refurbished to poleasingowy duży, 17-calowy dotykowy ekran to wygoda podczas pracy z wieloma oknami jednocześnie. Mocny, czterordzeniowy procesor Intel i7 4×3,6 GHz wspierany przez 32 GB RAM-u (DDR4), to połączenie wydajności i szybkości działania. Uzupełnieniem jest dysk twardy SSD o pojemności 480 GB. Do tego złącze HDMI, matowa matryca, USB 3.0, Bluetooth i Wi-Fi, co umożliwia swobodną komunikację z innymi urządzeniami. Producent podaje, że czas pracy to ok. 6,5h

DELL Precision 5520 15,6″

DELL refurbished (poleasingowy) to znany producent sprzętu dedykowane dla biznesu. Firma rozumie potrzeby przedsiębiorców i dostarcza im rozwiązania, które sprawdzają się w warunkach bojowych. Jednym z takich urządzeń jest prezentowany model z czterordzeniowym procesorem Intel Xeon 4×3,7 GHz, wspierany 32 GB RAM DDR4. Duży i szybki dysk SSD o pojemności 1 TB pozwoli na przechowywanie wielu plików. Laptop biznesowy używa do komunikacji Wi-Fi, bluetooth, a także USB 3.0. Producent podaje, że czas pracy to ok. 6,5h.

Sprawdź także nasze inne propozycje laptopów poleasingowych.

Laptopy biznesowe nowe

Ultrabook ThinkPad X1 Titanium

Laptop biznesowy dla osób, które mają niestandardowe podejście do pracy. Obudowa wykonana ze stopu magnezu o rozbudowanej funkcjonalności. Wnętrze kryje wysokiej klasy sprzęt z procesorem Intel Core i7, 16 GB RAM, dysk SSD o pojemności 1 TB i wyświetlacz o rozdzielczości Full HD. Czas pracy na baterii przekracza 12 godzin.

MacBook Pro with Touch Bar

Apple to marka ceniona przez wielu użytkowników. Elegancki design, wydajny system operacyjny i wysokiej jakości podzespoły sprawiają, że są to produkty bardzo pożądane. MacBook Pro wyposażony jest w procesor Intel Core i9, 16 GB RAM DDR4, 16-calowy wyświetlacz, dysk SSD o pojemności 1 TB i karta graficzna AMD Radeon Pro 5500M, zapewniają, że sprzęt jest bardzo szybki i wydajny.

Potrzebujesz czegoś innego? Zobacz naszą ofertę nowych laptopów.

Jaki laptop biznesowy wybrać?

Sprzęt dla przedsiębiorców i specjalistów powinien być przede wszystkim wydajny. Nikt nie lubi, gdy program przestaje odpowiadać, lub podczas rozmowy z kontrahentami nie można przełączyć prezentacji. Takie sytuacje są stresujące i mogą wpływać na wizerunek. Zwyczajnie lepiej ich unikać.

Jeśli chcesz skupić się na wykonywanych zadaniach, postaw na laptop biznesowy, który będzie wydajny i funkcjonalny. Za tymi terminami kryje się szybki procesor, duża ilość pamięci RAM, wydajny dysk SSD, a także szybkie złącza, które umożliwiają komunikację z innymi narzędziami. Całość powinna być na tyle zgrabna i lekka, żebyś mógł zabrać laptop w przerwie do kawiarni lub rozgryźć trudne zadanie podczas odpoczynku w parku. Pomoże w tym wydajna bateria, która umożliwi pracę przez wiele godzin bez źródła zasilania.

Chcesz, aby laptop biznesowy spełnił Twoje oczekiwania? Odwiedź nasz sklep z komputerami i porozmawiaj z naszym doradcą, który podpowie, jaki sprzęt najlepiej im sprosta.

Możliwość komentowania została wyłączona.