Jaki laptop dla architekta wybrać w 2023 roku – czym się kierować przy wyborze?

Jaki laptop dla architekta wybrać w 2023 roku – czym się kierować przy wyborze?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania Jaki laptop dla architekta wybrać w 2023 roku – czym się kierować przy wyborze? została wyłączona

Twoja praca polega na obsłudze programów graficznych stworzonych z myślą o projektowaniu, a stary komputer już nie daje rady? Pomożemy Ci wybrać laptop dla architekta, czyli sprzęt, który z łatwością poradzi sobie z obsługą zaawansowanego oprogramowania. Jakość i wydajność mają duże znaczenie przy wykonywaniu projektów, a także wpływa na komfort pracy. Jakie parametry techniczne uwzględnić przy zakupie laptopa dla architekta?

Jaki powinien być laptop dla architekta?

Laptopy dla architektów oraz osób, które na co dzień korzystają z programów do projektowania lub ilustrowania typu AutoCAD wyróżniają się wśród sprzętu dostępnego na rynku obecnością wzmocnionych komponentów. Taki sprzęt został wyposażony w wydajny procesor, dużą ilość RAM-u, a także mocną kartę graficzną, która umożliwi płynne wykonywanie procesów obliczeniowych podczas tworzenia projektu. Warto przy wyborze laptopa dla architekta wnętrz uwzględnić również wymagania sprzętowe programu, którym najczęściej posługujesz się w pracy.

Od Twoich potrzeb zależy również wielkość matrycy – jeśli sprzęt ten ma być Twoim jedynym ekranem do wyświetlania grafik, projektów i ilustracji, wybierz laptop o przekątnej ekranu większej niż 15 cali. Taki rozmiar matrycy ułatwi Ci pracę i pozwoli dostrzec większą liczbę elementów. Jeśli natomiast Twoim głównym celem jest praca na innych monitorach i szukasz sprzętu, który będzie stanowił niezawodne źródło zasilania – nie musisz sugerować się wielkością matrycy, a więcej uwagi zwrócić na parametry techniczne.

Programy używane przez architekta i ich wymagania sprzętowe

Najpopularniejszym z programów do projektowania zdecydowanie jest AutoCAD, ale laptop do przykładowo projektowania wnętrz będzie już potrzebował innych rozwiązań – zarówno systemowych, jak i pod względem renderowania obrazu czy płynności działania. Przyjrzymy się teraz najczęściej wykorzystywanym programom w pracy architekta, aby lepiej zwrócić uwagę na ich wymagania sprzętowe.

AutoCAD

Jest to program, który wykorzystywany jest do tworzenia precyzyjnych 2D i 3D rysunków. AutoCAD jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych programów wśród architektów. Warto wspomnieć również o tym, że wiele innych narzędzi o podobnych funkcjach będzie bazować na podobnych parametrach, dlatego wymagania sprzętowe dla tego programu można potraktować jako bazę przy wyborze nowego laptopa dla architekta.

Wymagania sprzętowe AutoCAD:

Zalecany system operacyjny do obsługi AutoCAD: 64-bitowy system Microsoft® Windows® w wersji 11 lub 10.

Rodzaj procesora: wielordzeniowy

Podstawowa pamięć: co najmniej 8GB

Wyświetlacz: Wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości – zalecane modele wyposażone w technologię 4K

Ilość miejsca na dysku twardym:  co najmniej 10 GB

zalecany dysk: SSD

Procesor graficzny: co najmniej 1 GB pamięci

Revit

Ten program jest używany do modelowania informacji o budynku (BIM). Dzięki Revitowi architekci mogą tworzyć trójwymiarowe modele budynków, które zawierają szczegółowe informacje o użytych materiałach, kosztach i czasie potrzebnym na wykonanie projektu.

Wymagania sprzętowe Revit:

System operacyjny do obsługi Revit:64-bitowy system Microsoft® Windows® 10 lub Windows 11

Rodzaj procesora: Intel® z serii i, Xeon®, AMD® Ryzen, Ryzen Threadripper PRO. 2,5 GHz lub wyższy

Podstawowa pamięć: Minimum 8GB

Ilość miejsca na dysku: 30GB wolnego miejsca

Procesor graficzny: Zalecany najwyższy procesor GHz

SketchUp

Jest to prosty w obsłudze program do modelowania 3D, który jest często używany do wizualizacji i prezentacji projektów.

Wymagania sprzętowe SketchUp:

System operacyjny do obsługi SketchUp:Windows 10, Mac OS 11+ (Big Sur), Mac OS 10.15+ (Catalina) i Mac OS 10.14+ (Mojave).

Rodzaj procesora: Procesory wielordzeniowe, Procesor 2+ GHz

Podstawowa pamięć: Minimum 4 GB,

Zalecane: 8GB

Karta graficzna: Karta graficzna z 1 GB pamięci

Rhinoceros 3D (Rhino)

Jest to wszechstronne narzędzie do modelowania 3D, które jest szczególnie popularne wśród architektów i projektantów ze względu na swoje możliwości.

Wymagania sprzętowe Rhino:

System operacyjny do obsługi Revit:Windows 11, 10 or 8.1. Windows VDI (Virtual Desktop Infrastructure), macOS w wersji: 13, 12.4,11.6, 10.15.7, 10.14.6

Rodzaj procesora: 64-bit Intel or AMD (Nie ARM)

Podstawowa pamięć: Minimum 8GB

Ilość miejsca na dysku: 600 Mb wolnego miejsca

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze laptopa dla architekta?

Już na podstawie wymagań sprzętowych i systemowych widać, że laptop dla architekta przede wszystkim powinien być wyposażony w wydajny procesor, który zapewni mu odpowiednią moc obliczeniową. Warto więc zwrócić uwagę na modele wyposażone w co najmniej 4-rdzeniowy procesor, choć przy obsłudze programów do projektowania rekomenduje się zwykle procesory 6- lub 8-rdzeniowe, takie jak: Intel Core i7 lub i9, bądź ich odpowiedniki od AMD – Ryzen 7 lub Ryzen 9. Niezawodne procesory 6-rdzeniowe znajdziesz również w ofercie naszego sklepu SERVECOM. Sprawdź ofertę przygotowaną dla modeli, takich jak: HP Pavilion 15 oraz Lenovo IdeaPad 5.

Kolejnym aspektem jest pamięć RAM, a w zasadzie jej ilość. Programy do projektowania i modelowania 3D, takie jak AutoCAD czy Revit mogą wymagać dużej ilości RAM-u, dlatego nie warto inwestować w sprzęt oferujący mniej niż 8 GB pamięci RAM. Pod tym względem polecamy wybór m.in. modelu Lenovo IdeaPad 3 z wbudowaną kartą graficzną Intel® UHD Graphics.

Warto zwrócić uwagę także na szybki dysk SSD. Znacznie przyspieszy on działanie systemu i programów. Warto zainwestować w laptop z dyskiem o dużej pojemności – co najmniej 512 GB, aby pomieścić wszystkie pliki i programy.

Laptop dla architekta a wydajność karty graficznej

W zależności od intensywności pracy z grafiką 3D ważny może być wybór karty graficznej. Dla pracy z zaawansowanymi modelami 3D i renderowaniem warto zainwestować w dedykowane karty graficzne, takie jak NVIDIA Quadro czy RTX, albo ich odpowiedniki od AMD.

Laptop dla architekta a bateria

Czy wydajność baterii również może mieć znaczenie w pracy architekta? Jak najbardziej – zwłaszcza gdy planujesz spotkanie z klientem lub często podróżujesz. W takim przypadku zwróć uwagę na dłuższy czas pracy na baterii, który będzie przydatny, jeżeli planujesz pracować w różnych lokalizacjach bez stałego dostępu do zasilania.

Rozdzielczość ekranu i matryca w laptopie dla architekta

Dla architekta istotna jest jakość i rozmiar ekranu. Matowy ekran o przekątnej co najmniej 15 cali i wysokiej rozdzielczości (Full HD lub – rekomendowane 4K) zapewni komfort pracy. Ważna jest też dobra jakość odwzorowania naturalnych kolorów. Jednak jak wspominaliśmy na samym początku – w tej kwestii dużo zależy również od sposobu Twojej pracy. Jeśli preferujesz korzystanie z dedykowanych monitorów, a laptop służy Ci jedynie w formie źródła zasilania umieszczonego w stacji dokującej, nie musisz przywiązywać dużej wagi do rodzaju matrycy i rozdzielczości.

Pod tym względem rozdzielczości bardzo dobrze wypadają laptopy poleasingowe, czyli modele klasy biznes – używane, ale w bardzo dobrym stanie technicznym ze względu na niską eksploatację. Przy obsłudze programów graficznych sprawdzą się m.in.: Laptop HP ProBook 640, ULTRABOOK Toshiba Portege Z30-C oraz DELL Latitude 7390, które dostępne są już od kwoty 799 złotych. Wszystkie laptopy używane w naszym salonie obejmujemy 24-miesięczną gwarancją.

Na jakie cechy laptopa dla architekta jeszcze powinno się zwrócić uwagę?

Laptopy nowe dla architektów to wyższa półka cenowa, dlatego jeśli planujesz zakup sprzętu wprost od producenta, zwróć uwagę również na design poszczególnych modeli. W końcu sprzęt, który przypadnie Ci do gustu, będzie zachęcał do kontynuowania przygody z projektowaniem. Upewnij się również, że laptop ma odpowiednie złącza m.in. USB (w tym USB-C), HDMI (lub inny port do podłączenia zewnętrznego monitora), czytnik kart SD itp. Jeśli natomiast planujesz często przemieszczać się z laptopem, powinieneś rozważyć model, który jest lekki i wytrzymały.

Możliwość komentowania została wyłączona.