Jaki laptop dla programisty wybrać, jakie musi mieć minimalne wymagania?

Jaki laptop dla programisty wybrać, jakie musi mieć minimalne wymagania?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania Jaki laptop dla programisty wybrać, jakie musi mieć minimalne wymagania? została wyłączona

Mimo że programowanie jest bardzo zaawansowaną dziedziną, nie wymaga drogiego sprzętu o bardzo mocnych podzespołach. Doskonale sprawdzi się tu również tani, jednak odpowiednio przygotowany komputer. Jakie laptopy polecamy socjalistom IT i czym warto kierować się przy wyborze? 

Laptop dla programisty – najważniejsze zasady 

Specjaliści IT pracują często zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i na laptopach. Zwykle używają także dodatkowych sprzętów pozwalających im sprawniej wykonywać swoje obowiązki. To przede wszystkim dodatkowe monitory, ale też mniejsze akcesoria: klawiatury, myszki, różnego rodzaju podkładki itd. Taki zestaw jest bardzo wygodny, jednak nie w każdej sytuacji można z niego korzystać. Laptop jest więc praktyczną alternatywą.

Programiści używają laptopów podczas regularnej pracy w biurze, ale także wykorzystują ich największą zaletę, czyli mobilność. Komputer przenośny bywa niezbędny w trakcie pracy zdalnej, podczas delegacji i wyjazdów.

Wybieramy laptop do programowania – od czego zacząć?

Jak wspomnieliśmy, laptop do tworzenia kodu, testowania oprogramowania i innych typowych czynności wykonywanych przez specjalistę IT nie musi posiadać bardzo zaawansowanych podzespołów. Jednocześnie bardzo podstawowy sprzęt może okazać się niewystarczający.

Zanim o parametrach technicznych, warto poświęcić chwilę uwagi tak pozornie błahym rzeczom jak klawiatura. Programiści piszą relatywnie dużo, dlatego klawiatura powinna być wygodna (mieć odpowiednio szerokie rozłożenie klawiszy). Dla wielu osób istotne jest również, by pracowały one odpowiednio cicho. Dla specjalistów, którzy często korzystają ze skrótów klawiszowych i operują liczbami, dużym ułatwieniem będzie klawiatura numeryczna (warto o tym pamiętać, ponieważ nie jest to funkcjonalność dostępna w laptopach domyślnie).

Laptop do programowania powinien mieć także żywotną baterię – kodowanie to często długotrwały, wymagający skupienia i drobiazgowości proces. Dobrej jakości bateria pozwoli dokończyć założony etap projektu bez zakłóceń, nawet przy całkowitym braku dostępu do energii elektrycznej. Dobry laptop ze średniej półki cenowej może pracować bez konieczności ładowania nawet 8-10 godzin. 

O czym jeszcze pamiętać? Warto zweryfikować wagę laptopa przed zakupem – szczególnie jeśli chcesz często go przewozić lub korzystać z niego również poza miejscem pracy.

Wielkość i rozdzielczość ekranu

W kontekście monitora Istotna jest przekątna ekranu. Bardzo małe ekrany nie będą wskazane, ponieważ nie pozwalają na podgląd dużego obszaru roboczego w trakcie pracy nad kodem. Jednocześnie trzeba zachować balans między rozmiarami laptopa i jego mobilnością (zbyt duży trudno zmieścić w torbie, jest cięższy i niewygodnie pracować z nim na kolanach). Przekątna często wybierana przez specjalistów IT to 15 lub 17 cali. W zależności od upodobań możesz oczywiście zdecydować się na mniejszy lub większy produkt, pamiętając jednocześnie, że większy ekran to mniejsza mobilność. 

A co z rozdzielczością ekranu? W przypadku programistów nie musi ona być bardzo wygórowana. Warto jednak zdecydować się na wariant pozwalający na dobrą szczegółowość – również ze względu na fakt, że programiści przeglądają często wiele linijek kodu na jednym ekranie. Rozdzielczość Full HD (czyli 1920×1080 pikseli). Naturalnie im większa rozdzielczość, tym lepiej, jednak o ile nie jesteś jednocześnie grafikiem komputerowym, nie potrzebujesz droższych rozwiązań. 

Najważniejsze parametry techniczne laptopa do programowania 

Aby laptop do programowania działał sprawnie, zwróć przede wszystkim uwagę na:

  • Procesor – naturalnie im więcej rdzeni, tym lepiej, jednak do wygodnego programowania w 2023 roku wystarczy już procesor 4-rdzeniowy (optymalnie 6-rdzeniowy). Istotne jest również, by procesor nagrzewał się jak najmniej (potrzebny więc będzie sprzęt, który ma sprawne zarządzanie ciepłem). Laptopy gamingowe są niekiedy wyposażane w dodatkowe wentylatory wspomagające chłodzenie, co jednak sprawia, że sprzęt pracuje relatywnie głośno (dlatego takie rozwiązanie nie sprawdza się zwykle w wymagającej skupienia pracy programistycznej). 
  • Pamięć RAM – współcześnie minimalna zalecana wartość to 16 GB (choć w przypadku prostszych projektów programistycznych da się efektywnie pracować na mniejszych wartościach, np. 8 GB). Kupując nowy sprzęt, warto jednak od razu zainwestować w wyższą pamięć – dobrą opcją będzie 32 GB.
  • Dysk z odpowiednimi parametrami odczytu i zapisu – laptop dla programisty powinien być wyposażony w dysk SSD (który pozwala na dużo szybszy zapis niż stosowane wcześniej technologie). Teoretycznie dyski SSD są mniej pojemne, jednak programista nie powinien zauważyć żadnych ograniczeń w tym zakresie. Jeśli chcesz, możesz też kupić laptopy z dwoma różnymi dyskami.

Dobre i tanie laptopy poleasingowe polecane dla programistów

Jeśli szukasz dobrego laptopa do programowania, a chcesz wydać mniej, zwróć uwagę na laptopy poleasingowe, które często nie różnią się wiele od komputerów nowych. Programistom polecamy między innymi urządzenia Dell, szczególnie serię Precision. 

To laptopy serii biznesowych, a nie konsumenckich – oznacza to, że są przystosowane do bardzo długiego intensywnego użytkowania. Oba zostały wyposażone w pamięć RAM gwarantującą płynność nawet przy rozbudowanych projektach (32 GB, w technologii DDR4, co w porównaniu do poprzednich generacji pozwala zaoszczędzić pobór energii). Laptopy te posiadają matową matrycę i ekran w rozdzielczości Full HD (1920×1080). Dobrą alternatywą mogą być również laptopy Lenovo ThinkPad – flagowej serii biznesowej tego producenta. 

Ile kosztuje laptop do programowania? Przedstawiony wyżej model 17-calowy z procesorem INTEL Core i7 (6 rdzeni/12 wątków) kupisz w maju 2023 za niecałe 4 000 zł, a 15-calowy już za około 2 800 zł (tutaj zastosowano procesor 4-rdzeniowy i 8 wątków). Więcej szczegółów na temat obu urządzeń znajdziesz bezpośrednio na kartach produktu.

Nowe laptopy polecane dla programistów

Jeśli jednak interesują Cię laptopy nowe, masz do wyboru bardzo szeroką ofertę wielu producentów. Specjalistom IT polecamy między innymi modele serii biznesowych, takie jak  HP zBook Firefly 14 oraz Dell Inspiron G15 5520. To sprzęty wyraźnie droższy niż laptopy opisane wcześniej, jednak za ceną idą bardzo dobre parametry i wiele dodatkowych funkcjonalności. Po więcej szczegółów zapraszamy bezpośrednio na strony produktów, a w razie problemów z wyborem służymy profesjonalną poradą.

Możliwość komentowania została wyłączona.