Jaki pendrive kupić?

Jaki pendrive kupić?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: 0

Pendrive w dzisiejszych czasach stał się niezbędnym kompanem każdej osoby. Niezależnie od tego, czy jesteś osobą pracującą, studentem, uczniem lub seniorem, któremu wnuki przyniosły pamięć flash, aby pokazać zdjęcia z wakacji – bez wątpienia jest to najbardziej wygodny nośnik danych. Wszyscy liczymy na to, że te małe urządzenie nas nie zawiodą w ważnej chwili. Jeżeli chcesz, aby dane na Twoim podręcznej pamięci, były zawsze bezpieczne  i szybko się odtwarzały – musisz zadbać o wybór odpowiedniego urządzenia. Jeśli zastanawiasz się, jaki pendrive kupić – przeczytaj nasz poradnik!

Na co zwrócić uwagę przed zakupem pendrive? 

Dopiero od kilku lat na rynku elektroniki użytkowej mamy dostęp do szerokiej oferty penderivów. Obecnie ze względu na postęp technologiczny musimy brać pod uwagę coraz więcej szczegółów.

Proponujemy zatem zaznajomić się z możliwymi parametrami pendrive:

Pojemność nośnika danych;

W zależności od Twoich potrzeb oraz celów użytkowania, do wyboru masz pojemności od 4 GB do nawet 1 TB pamięci. Warto brać pod uwagę to, że podawane przez producenta liczby, często mogą różnić się od faktycznej pojemności pamięci USB. Jest to uzależnione od zastosowanego systemu zapisu danych w układzie pamięci. 

Dyski zewnętrzne, karty pamięci flash (tzw. karty SD) oraz PenDrive zapisują dane w systemie dziesiętnym (1000 MB = 1 GB). Natomiast komputer przeciętnego użytkownika pracuje z danymi w systemie dwójkowym (1024 MB = 1 GB). 

Różnica ta przekłada się później na rzeczywistą ilość dostępnej pamięci (np.pendrive o pojemności 16 GB faktycznie będzie miał 14,4 GB, a pendrive 8 GB – 7,2 GB). Dlatego, jeśli masz konkretne pliki do zapisania, upewnij się, że zakupiony przez Ciebie nośnik pamięci będzie miał wystarczającą ilość miejsca. Sprawdź naszą ofertę pamięci przenośnych.

Prędkość odczytu i zapisu danych;

Parametry te definiują ile czasu zajmie Ci zapis lub zgranie danych z komputera na pendrive. Na to, jak szybko można odtwarzać i zmieniać pliki mają wpływ 3 rzeczy:

  • standard złącza USB (np. USB 2.0 ma przepustowość do 480 Mb/s, natomiast USB 3.0 ma 500 MB/s);
  • kontroler pamięci;
  • kości pamięci;

Niestety producenci bardzo rzadko podają informacje na temat używanych przez nich  kontrolerów i kości pamięci. Te części są o tyle ważne, że z góry mają określoną maksymalną prędkość zapisu i odczytu danych. Może okazać się, że wybrany nośnik pamięci będzie działał znacznie wolniej bez względu na obsługiwany standard złącza USB. Dlatego, zanim zdecydujesz się kupić tani pendrive, zapytaj swojego sprzedawcę o doświadczenia innych klientów lub poszukaj recenzji użytkowników w sieci.

Naukowcy nieustannie pracują nad ulepszeniem poszczególnych elementów komputera. Korzyści z ich działań widać w wielu miejscach. Niektóre osoby pamiętają, że ważący 3 MB utwór muzyczny w formacie mp3, pobierało się nawet przez kilka lub kilkanaście minut. Dzisiaj całe płyty w wersji elektronicznej można ściągnąć w kilkanaście sekund.

Nie dziwi więc fakt, że technologia się rozwija, dostarczając nowe rozwiązania, również w kwestii USB. Generacja portów oznaczona jako 3.0 to transfer na poziomie 500 MB/s. Przeniesienie zdjęć z wakacji pomiędzy nośnikami jest niemal błyskawiczne. USB typu C podnosi poprzeczkę i osiąga przesył na poziomie 2500 MB/s tj. około 2,5 GB/s. Warto zaznaczyć, że USB 3.0 oznaczane jest kolorem niebieskim. Dzięki temu łatwiej odróżnić je od portów USB 2.0.

Możliwość zabezpieczenia danych;

Dla osób zamierzających przechowywać dane poufne na swoich nośnikach pamięci dobrym rozwiązaniem będzie zainwestować w pendrive z szyfrowaniem pamięci. W przypadku kilku nieudanych prób wpisania hasła, większość z nich dla bezpieczeństwa formatuje dane. 

Jeżeli potrzebujesz takich rozwiązań, polecamy zwrócić uwagę na pendrive z szyfrowaniem sprzętowym. W porównaniu do nośników z szyfrowaniem programowym ten nośnik ma własny procesor generujący unikalny klucz niezależnie od oprogramowania używanego komputera.

Na zakończenie – co lepsze pendrive czy karta pamięci, a może dysk zewnętrzny?

To jest kolejna rzecz, o której możesz myśleć w tym momencie. Nie ma co się dziwić, skoro urządzenia te wykonują podobną funkcję. Dla tych, którzy uwielbiają uniwersalne rozwiązania, podpowiadamy – pendrive jest najbardziej wygodnym nośnikiem pamięci odpowiednim na każdą sytuację życiową. 

Pendrive z dużą pojemnością może posłużyć, jako dysk zewnętrzny, a adapter OTG (czyli przejściówka micro-USB do USB) pomoże Ci połączyć Pendrive z telefonem. Jeśli porównasz go do magazynu danych w chmurze – masz pewność, że tak długo, jak trzymasz małe urządzenie przy sobie – tak długo Twoje pliki nie trafią w niepowołane ręce.  

Dodaj komentarz