Komputer dla grafika – jaką powinien mieć specyfikację?

Komputer dla grafika – jaką powinien mieć specyfikację?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania Komputer dla grafika – jaką powinien mieć specyfikację? została wyłączona

Komputer dla grafika powinien być dostosowany do obsługi zaawansowanych programów graficznych, posiadając określone parametry. Zazwyczaj powinny być to jednostki o dużej mocy obliczeniowej. Wybierając komputer graficzny, warto zdecydować się na zestaw z podzespołami, które zagwarantują Ci maksymalną wydajność. Jaką specyfikację powinien mieć komputer dla grafika?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze komputera graficznego?

Komputer dla grafika jest szczególnym urządzeniem, ponieważ jego konfiguracja dość mocno różni się od tych typowo biurowych – w końcu musi obsługiwać zaawansowane programy jak Photoshop czy 3ds Max, a nie jedynie pakiet Office. Aplikacje te wymagają dość dużych zasobów systemowych do płynnego działania, dlatego komputer do pracy nad grafikami musi charakteryzować się wysoką wydajnością.

Warto też pamiętać, że nie tylko wydajność „wnętrzności” komputera graficznego jest istotna – niezwykle ważną rolę odgrywa również monitor. Wiele godzin pracy przed ekranem i konieczność precyzyjnie wykonanych projektów sprawia, że bez dobrze dobranego monitora może sprawić, że szybko znienawidzisz swoją pracę.

Najważniejsze podzespoły w komputerze dla grafika to:

  • wydajny procesor (CPU);
  • karta graficzna (GPU);
  • pamięć RAM;
  • dysk twardy;
  • płyta główna;
  • monitor.

Dzięki dobrze dobranym podzespołom wszystkie programy graficzne będą płynnie działać, a Ty nie będziesz musiał uzbrajać się w anielską cierpliwość podczas ładowania projektów.

Procesor (CPU) w komputerze dla grafika

W komputerze dla grafika niezwykle ważny jest procesor i jego duża moc obliczeniowa. Można nazwać go mózgiem całego komputera, który umieszczony jest na płycie głównej i odpowiada za obsługę wszystkich zadań obliczeniowych. Wielu z zadań, które wykonuje, użytkownicy nie są nawet świadomi, dlatego można śmiało stwierdzić, że sprawnie działający procesor jest istotny nie tylko w komputerach graficznych.

Podstawowym parametrem procesora jest liczba rdzeni i wątków oraz taktowanie. Pierwszy z wymienionych elementów jest fizyczny, dlatego posiada własną pamięć podręczną, a każdy z nich jest w stanie działać w pełni niezależnie od siebie. To właśnie dzięki rdzeniom możesz wykonywać wiele zadań jednocześnie lub korzystać w jednym momencie z kilku aplikacji, nie doprowadzając do zawieszenia systemu komputera.

Liczba rdzeni w ogromnym stopniu odpowiada za poprawną pracę programów graficznych – to dzięki nim komputer będzie w stanie wykonać większą liczbę poleceń jednocześnie, zdecydowanie przyspieszając czas pracy. Kolejnym elementem, który decyduje o wydajności procesora, są wątki, które ściśle współpracują z rdzeniami. Element ten odpowiada za dostarczanie przetworzonych danych.

Ostatnim istotnym parametrem procesora jest taktowanie, to znaczy, ile cykli jest w stanie wykonać w ciągu jednej sekundy. W pracy grafika najlepszy będzie procesor z co najmniej sześcioma rdzeniami i częstotliwości taktowania w okolicach 4GHz.

Komputer dla grafika – karta graficzna (GPU)

Nie jest niczym zaskakującym, że w komputerze dla grafika niezwykle istotna jest karta graficzna. Jest to element ściśle współpracujący z procesorem, który odpowiada za jakość wszystkiego, co pojawia się na ekranie monitora, w tym również każde wykonane przez Ciebie polecenie – zwiększenie kontrastu, rysowanie linii, zmniejszenie krycia pojedynczej warstwy i mnóstwo innych zadań.

Należy wiedzieć, że istnieje ściśle określona lista zadań, jakie karta graficzna może wykonać. Wszystkie podsystemy w komputerze działają w taki sposób, aby jej zbytnio nie obciążać i w przypadku, gdy zlecone polecenia są bardzo ciężkie, zlecają ich wykonanie procesorowi.

Koncerny programów graficznych zaznaczają, że zapotrzebowanie na kartę graficzną jest zdecydowanie niższe, niż na wydajny procesor. Dzieje się tak, ponieważ aplikacje te mają bardzo niskie wymagania, które spełniają nawet proste karty graficzne. Warto jednak podkreślić, że efektywna karta graficzna zwiększy wydajność całego komputera.

Najlepsza karta graficzna nie jest konieczna do wydajnej pracy komputera. Najistotniejsze jest, aby była kompatybilna z procesorem, a to znacznie wpłynie na wydajność sprzętu i szybkość pracy. Przy wyborze karty graficznej najważniejszym parametrem jest pamięć VRAM. W przypadku pracy na kilku monitorach, minimum będzie 6 GB, a w razie pracy na jednym 4 GB VRAM będzie wystarczające.

Komputer graficzny – pamięć RAM

Komputer dla grafika powinien mieć zasobną pamięć RAM, ponieważ odpowiada ona za szybkość działania całego systemu. Przy jej wyborze warto pamiętać o tym, że komputer wykorzystuje ją nie tylko do obsługi używanych w danym momencie programów, ale również wszystkich procesów w komputerze – np. obsługi przeglądarki, odtwarzacza muzyki i każdego innego programu.

W komputerach graficznych konieczna jest pamięć RAM o wielkości co najmniej 16 GB. Zalecane jest jednak zainwestowanie w ten element o większej wydajności, ponieważ w pracy grafika bardzo często pracuje się na obrazach o bardzo dużej rozdzielczości.

Wielkość pamięci RAM w przypadku pracy na programach graficznych uzależniona jest od rozmiaru przetwarzanego w nim dokumentu. Jeżeli Twoje projekty ważą więcej niż 500 MB, warto zainwestować w pamięć RAM 32 GB, jeżeli zaś przekraczają 1 GB – idealna będzie karta pamięci RAM o wielkości 64 GB.

Dysk twardy w komputerze graficznym

Kolejnym bardzo ważnym elementem komputera graficznego jest dysk twardy, który jest miejscem przechowywania Twoich danych. Podczas jego wyboru musisz kierować się dwoma ważnymi parametrami, którymi są szybkość i pojemność. Warto również dodać, że komputer dla grafika powinien być wyposażony w dwa dyski twarde – SSD i HDD.

Z pierwszego z nich warto korzystać podczas uruchamiania systemu. Jego pojemność powinna wynosić co najmniej 512 GB, choć lepszym rozwiązaniem jest 1 TB. Przy wyborze weź pod uwagę modele w formacie M.2 ze złączem NVMe. Wszelkie inne dane, gotowe projekty i grafiki można przechowywać na dysku HDD, którego pojemność powinna wynosić 2 TB.

Płyta główna w komputerze dla grafika

Płyta główna jest fundamentem komputera, a przy tym elementem, który niezwykle trudno wybrać. Kłopot ten wynika z faktu, że od wydajności płyty głównej uzależnione jest efektywne działanie innych podzespołów – procesora, karty graficznej, dysków i wielu innych. Do płyty głównej są przymocowane wszystkie elementy, dlatego w angielskim nazywana jest „motherboard”.

Płyta główna w istocie jest matką, która łączy i wspomaga wszystkie elementy tak, aby ich wspólna praca mogła osiągnąć zamierzony efekt. Bez odpowiednio dobranej płyty głównej niemożliwe jest stworzenie wydajnego komputera do grafiki, ponieważ bez niej zwyczajnie by nie działał.

Wybór płyty głównej powinien być pierwszym elementem, który kupimy, ponieważ pozostałe podzespoły są ściśle uzależnione od jej działania. Za przykład może posłużyć procesor, który ma ściśle uwarunkowane połączenie z płytą główną. Jeżeli jest on wydajniejszy niż płyta główna, cały sprzęt nie będzie działał poprawnie.

Przed zakupem płyty głównej warto rozważyć, na ile dysków SSD będzie Ci potrzebne. W  płytach głównych jest miejsce zazwyczaj na dwa, choć zdarzają się modele, do których można ich podpiąć aż trzy.

Wybór monitora do komputera dla grafika

Choć monitor nie decyduje o wydajności całego komputera, to jednak jego wysoka jakość jest kluczowa dla komfortu pracy. Warto też dodać, że droższe modele są wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak oś obrotu, panel boczny czy dodatkowe porty USB.

Droższe monitory zapewniają też lepszą jakość i większy zakres wyświetlanych kolorów, lepszy kontrast oraz regulację głębi i jasności – w pracy grafika jest to niezwykle istotne. Pamiętaj, że aby wydobyć maksymalne możliwości monitora, warto dobrać wydajną kartę graficzną, ponieważ słabsze modele nie posiadają odpowiednich zakresów kolorów. Aby zapewnić sobie najlepsze warunki pracy, warto zainwestować w monitor IPS, który zapewnia kąt widzenia co najmniej 178°.

Wybierz najlepszy komputer dla grafika

Odpowiedni komputer dla grafika, który wyposażony jest w wydajne podzespoły, znacząco ułatwi pracę, zapewniając jej komfort. Usprawni także działanie całego komputera, przez co nie będzie on w nieskończoność przetwarzał każdej zmiany i informacji – co bywa niezwykle frustrujące szczególnie, gdy goni Cię czas.

Zastanawiasz się, jak złożyć najlepszy komputer graficzny? Eksperci z naszego sklepu Servecom doradzą Ci w doborze najwydajniejszych urządzeń, uwzględniając Twoje osobiste preferencje i rodzaje programów, z których korzystasz. Zapraszamy do kontaktu.

Możliwość komentowania została wyłączona.