Komputer dla ucznia – wybierz sprzęt do nauki i zabawy

Komputer dla ucznia – wybierz sprzęt do nauki i zabawy

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania Komputer dla ucznia – wybierz sprzęt do nauki i zabawy została wyłączona

W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez technologii. Zamiast mapy mamy GPS, telefony komórkowe zastąpiły budki telefoniczne, a internet encyklopedie. Choć jeszcze wielu z nas pamięta wielogodzinne przesiadywanie w bibliotece w poszukiwaniu informacji, to dziś ciężko wyobrazić sobie naukę bez komputera.

To bezcenne udogodnienie, które pozwoli zaoszczędzić czas Twojemu dziecku na wertowaniu tysięcy książek w polowaniu na potrzebne wiadomości. To także doskonałe narzędzie do zabawy – i to nie tylko dla najmłodszego. Jak więc wybrać odpowiedni komputer dla ucznia?

Pierwszy komputer dla ucznia – kiedy jest najlepszy czas?

Mimo rozwoju technologii wśród rodziców wciąż panuje przekonanie o negatywnym wpływie komputera na zdrowie i rozwój dzieci. W przeświadczeniu wielu osób wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem niszczy wzrok i kondycję kręgosłupa. Poza tym wiele osób tkwi w przekonaniu, że nowoczesna technologia ,,ogłupia”.

Nie jest to jednak prawda, ponieważ wszystko zależy od użytkowania komputera. Całodniowe granie w gry może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia i umysłu, dlatego najważniejsze jest, aby zachować umiar – co w przypadku dzieci jest szczególnie ważne. Jeżeli jednak nauczysz swoją pociechę, jak właściwie korzystać z komputera, będzie mógł wykorzystywać go nie tylko do nauki, ale również zabawy czy rozwijania nowych umiejętności.

Pierwszy komputer warto podarować dziecku w momencie rozpoczęcia przez niego edukacji szkolnej. Pamiętaj jednak, że rolą rodzica nie jest wyłącznie wybór odpowiedniego sprzętu, ale przede wszystkim pokazanie dziecku, jak prawidłowo z niego korzystać, nauczyć odróżniać wartościowe informacje oraz zaznajomić z przydatnymi aplikacjami i programami.

Komputer stacjonarny czy laptop – jaki sprzęt wybrać?

Wybór odpowiedniego modelu jest pierwszym dylematem, przed którym stoją rodzice. Ostatnio niesłabnącą popularnością cieszą się laptopy, które są lekkie, mobilne i mają w sobie cały niezbędny asortyment: głośnik, myszkę, klawiaturę, monitor. Stąd też wybór notebooka wydaje się bardziej logiczny – ale czy na pewno?

Choć laptop ma niezaprzeczalnie wiele zalet, to jednak pierwszym komputerem dla młodszych dzieci powinien być komputer stacjonarny. Z pozoru wydawać by się mogło, że inwestycja jest bardziej kosztowna, wymaga zagospodarowania większej ilości miejsca i dokupienia akcesoriów, które wbudowane są w laptop – monitora, klawiatury, myszki, słuchawek i głośników – to z wielu powodów jest dużo lepszym i bardziej opłacalnym wyborem.

Mimo że laptop jest urządzeniem mobilnym, to jest to cecha, która świeżo upieczonemu uczniowi jest zbędna. Młodszy uczeń nie ma potrzeby nosić komputera do szkoły, a noszenie go do kolegi w celu wspólnej gry byłoby raczej kiepskim pomysłem, który większość rodziców by nie poparło.

Nieruchomość komputera stacjonarnego w przypadku młodego ucznia staje się jego atutem, ponieważ umieszcza się go w jednym miejscu, a przenoszenie jest uciążliwe i skomplikowane. Dzięki temu rodzic może swobodnie kontrolować, jak dziecko spędza czas przed komputerem i czy korzysta z niego w ustalonym celu. Oprócz tego komputer stacjonarny można ustawić w miejscu, z którego będą mogli korzystać wszyscy domownicy – kiedy pociecha zajmuje się innymi rzeczami.

Mimo że inwestycja w komputer stacjonarny jest bardziej kosztowna, to zdecydowanie bardziej przyszłościowa. Daje on bowiem możliwości rozbudowy i modernizacji, gdy jego parametry przestaną wystarczać do nowych gier lub aplikacji. Wtedy też nie musisz wymieniać całego sprzętu, a jedynie jego poszczególne komponenty: kartę graficzną, dysk twardy, monitor, pamięć RAM, procesor czy inne akcesoria.

Warto też pamiętać, że w przypadku zakupu komputera stacjonarnego to Ty decydujesz, jaki monitor do niego dobierzesz. W kwestii laptopów takiej możliwości nie masz, a idealne parametry całego sprzętu nie muszą iść w parze z atrybutami ekranu. Poza tym matryce, wyświetlacze w laptopach są zdecydowanie mniejsze – co wpływa na pogorszenie wzroku u młodszych dzieci.

Komputer do nauki i zabawy

Choć większość rodziców chciałoby, aby ich pociecha korzystała z komputera jedynie w celach edukacyjnych, to rozwiewamy wątpliwości: tak nie dzieje się nigdy. A co więcej – często okazuje się, że przystosowanie komputera do odtwarzania najnowszych gier przydaje się bardziej rodzicom, niż ich pociechom. Nie ma w tym nic złego ani dziwnego: w końcu gry wideo to świetna rozrywka zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

O ile nauczysz swoją pociechę zachować umiar w graniu, o tyle może być to nie tylko ciekawa zabawa, ale nawet edukacja: odpowiednio dobrane do wieku tytuły uczą myślenia logicznego i strategicznego, zręczności oraz kreatywności. Dlatego wybierając pierwszy sprzęt dla dziecka – a jest to inwestycja na lata, o czym wspomnieliśmy wcześniej – pamiętaj o wybraniu podzespołów o parametrach, które sprostają wymogom najnowszych gier.

Komputer dla ucznia – na co zwrócić uwagę?

Komputery stacjonarne stanowią optymalny wybór, ponieważ z łatwością można je modyfikować i udoskonalać poprzez zmiany podzespołów. Nie chodzi o to, żebyś wybrał najbardziej nowoczesny model, którego parametrów nie powstydziłby się nawet zaawansowany informatyk czy programista. Nie decyduj się jednak na najtańszy model, którego głównymi zaletami jest to, że „jest” i że „działa”.

Rozbudowana oferta sprzętu komputerowego sprawia, że bardzo łatwo pogubić się w jej zawiłości. Dlatego przed podjęciem decyzji warto zwrócić się po radę do specjalisty, który pomoże Ci wybrać najbardziej optymalny sprzęt. Doświadczeni pracownicy naszego sklepu chętnie pomogą Ci dobrać najlepszy komputer i komponenty.

W poszukiwaniu najlepszego sprzętu zwróć uwagę na:

  • kartę graficzną – jest to jeden z najdroższych elementów całego zestawu. Przy jego wyborze masz kilka opcji: jeżeli zależy Ci jedynie na obsłudze programów i prostych gier edukacyjnych, w zupełności wystarczy zintegrowany układ graficzny. Nie jest to jednak najlepsza opcja, bo o ile dla 8-latka będzie on wystarczający, o tyle za kilka lat będzie domagał się jego wymiany na lepszy. Dlatego dużo korzystniejszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w wydajniejszą kartę graficzną, taką jak GeForce GTX 1050 Ti lub jeszcze lepszą GeForce GTX 1650;
  • procesor – pokrótce odpowiada on za szybkość ładowania danych, a jego wydajność ma spore znaczenie w grach i aplikacjach. Nie musisz od razu wybierać takiego z najwyższej półki, ale Intel Core i3 lub Intel Core i5 będzie inwestycją na długie lata;
  • pamięć RAM – jest ona bardzo ważnym elementem komputera, ponieważ to od niej zależy płynność pracy komputera. Aktualnie standardowym wyborem jest pamięć operacyjna 8 lub 16 GB;
  • twardy dysk – to miejsce, w którym przechowywane są wszystkie pliki. Dużą popularnością cieszą się dyski SSD, które w widoczny sposób wpływają na sprawne działanie systemu. Do aplikacji i prostych gier wystarczy dysk o pojemności 256 GB, jednak lepszym wyborem będzie inwestycja w wielkość 512 GB;
  • monitor – z perspektywy rodzica najważniejszy, lub prawnie najważniejszy, element całego komputera. Jest w tym trochę prawdy, ponieważ jego wydajność wpływa na wzrok nie tylko dzieci, ale wszystkich użytkowników sprzętu. Na monitorze nie warto oszczędzać, dlatego wybierz model, który posiada technologię ochrony oczu. Pamiętaj, że powinien obsługiwać co najmniej rozdzielczość Full HD i posiadać przekątną ekranu 24 cale. Jest to optymalny wybór, który zapewni komfortowe korzystanie z komputera;
  • akcesoria – podstawą jest tu myszka i klawiatura. Pierwszy z elementów powinien być dopasowany do mniejszej dłoni dziecka, drugi zaś ułatwiać swobodne pisanie. Możesz także pomyśleć o drukarce, która umożliwi wydrukowanie prac domowych, a dodatkowo przyda się też na pewno Tobie.

Szukasz komputera dla dziecka? Wybierz Servecom

Wybór pierwszego komputera dla dziecka to poważna decyzja. Warto wybrać sprzęt i jego komponenty o parametrach, które nie będą potrzebowały szybkiej wymiany lub modernizacji. Specjaliści z naszego sklepu zawsze służą Ci pomocą w wyborze najbardziej optymalnego rozwiązania i wyjaśnią, jak odczytywać poszczególne parametry różnych modeli – zapraszamy do kontaktu.

Możliwość komentowania została wyłączona.