Komputer stacjonarny – odpowiedni do nauki zdalnej Twojej pociechy

Komputer stacjonarny – odpowiedni do nauki zdalnej Twojej pociechy

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania Komputer stacjonarny – odpowiedni do nauki zdalnej Twojej pociechy została wyłączona

Nauka zdalna, a później system hybrydowy to rozwiązania, które sprawiły, że młodzież sięgnęła do komputerów, nie tylko z myślą o rozrywce. W wielu przypadkach brak komputera lub starsza wersja PC uniemożliwiły naukę zdalną. Wyjściem z sytuacji jest kupno nowego sprzętu, ale jaki komputer do nauki zdalnej wybrać?

Komputer do szkoły a cena

Ceny elektroniki są bardzo zróżnicowane. Komputer do dziecka do nauki nie musi być drogi. Jeśli zdecydujesz się na wariant stacjonarny, to potrzebny będzie monitor, słuchawki lub głośniki, klawiatura, myszka i kamera internetowa. Oczywiście najważniejsza jest jednostka centralna i to, co kryje wewnątrz, ale o tym w dalszej części artykułu.

Na rynku komplet wspomnianych urządzeń kupisz już w okolicach 2000 zł. Jest to bardzo niska cena, zważywszy na fakt, że współczesne karty do gier mogą być nawet pięciokrotnie droższe od takiego zestawu. Jeśli więc faktycznie nie potrzebujesz sprzętu do gier, to niewielkim kosztem złożysz przyzwoity komputer do szkoły.

Nowy czy używany komputer do nauki zdalnej?

Komputery nowe stanowią sporą część rynku, zatem ich wybór jest spory. Różnią się one właściwościami, a co za tym idzie, możliwościami, jakie oferują. Zarówno komputer dla nauczyciela, jak i dla ucznia nie musi być, ani drogi, ani nowy. Jeżeli jest to urządzenie, które służy do komunikacji z koleżankami i kolegami lub uczniami i współpracownikami, to sprzęt nie musi być nowy. Najważniejsze, aby sprawdził się do określonej grupy zadań.

Alternatywą dla nowych urządzeń, są komputery poleasingowe. Często znajdziesz sprzęt poleasingowy w niższej cenie, który pod względem parametrów będzie lepszy od nowego komputera o znacznie większych widełkach cenowych. Dzięki temu zaoszczędzone środki możesz przeznaczyć np. na większy monitor lub lepszej jakości kamerę.

Jeśli rozważasz oba warianty i pojawiły się u Ciebie jakieś pytania, skontaktuj się z nami. Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę i wspólnie znajdziemy komputer do nauki zdalnej.

Jakie parametry powinien mieć komputer do nauki zdalnej?

Najważniejsza dla komfortu użytkowania i płynności działania jest wydajność. Od poszczególnych podzespołów urządzenia zależy, czy komputer do szkoły poradzi sobie z obsługą kilku aplikacji jednocześnie. Do tego przeglądarka internetowa i treści multimedialne uruchamiane zarówno online, jak i po pobraniu na dysk twardy. Całość powinna działać płynnie, aby uczeń mógł w czasie rzeczywistym otrzymywać komunikaty i reagować na to, co dzieje się podczas lekcji.

Wszelkie utrudnienia w przesyle danych przez internet, spowodowane nie tyle jego szybkością, ile wydajnością komputera, wprowadzają spore zamieszanie. Uczeń może nie zrozumieć polecenia od nauczycieli lub jego wypowiedź będzie przerywana, co z kolei spowoduje, że jego rówieśnicy niczego nie zrozumieją. Jakie zatem optymalne parametry powinien mieć komputer do nauki zdalnej?

Minimalna konfiguracja sprzętowa:

  • Procesor Intel Core i3, i5 / AMD Ryzen 5, 7;
  • 8GB RAM – zalecane 16 GB;
  • ekran minimum 14” o rozdzielczości 1920×1080 (FullHD);
  • kamera internetowa;
  • słuchawki z mikrofonem / głośniki + mikrofon;
  • zintegrowana karta graficzna;
  • oprogramowanie systemowe Windows 11 lub macOS.

Przydatnym uzupełnieniem takiego zestawu może być drukarka. Dodatkowe akcesorium przyda się do wydrukowania notatek lub zadań domowych. Jest to korzystne rozwiązanie szczególnie w wypadku nauki hybrydowej, gdy trzeba przynieść na zajęcia materiały, które będą wykorzystywane w klasie.

Podczas nauki zdalnej czy hybrydowej uczeń do pracy korzysta z wielu programów czy aplikacji. Warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie programy niezbędne do nauki są darmowe. Za oprogramowanie biurowe, pakiet Microsoft Office trzeba zapłacić, ale w sieci dostępne są darmowe wersje tych narzędzi (cechujące się brakiem niektórych z funkcji). Kompatybilnym rozwiązaniem są, chociażby narzędzia Google docs, które są alternatywą dla programu Word Office służącego do tworzenia treści pisemnej.

Jaki komputer dla nauczyciela?

Podobnie jak uczniom, nauczycielom przydadzą się urządzenia stacjonarne, które można połączyć z bardziej mobilną elektroniką. Komputer stacjonarny stojący w domu może mieć podobne podzespoły do wskazanych powyżej. Dzięki temu poradzisz sobie z prowadzeniem zajęć, tworzeniem lekcji i forów dyskusyjnych w grupach. Komputer poradzi sobie z obciążeniem i wieloma narzędziami działającymi jednocześnie.

Sprzęt mobilny, czyli laptop również może mieć podobne parametry. Przy jego zakupie można, ale nie trzeba decydować się na monitor, klawiaturę, a nawet myszkę. Jeśli zależy Ci na mobilności, a zarazem komforcie pracy z domu, postaw na stację dokującą połączoną z dopasowanym monitorem, klawiaturą i myszką. W ten sposób możesz zabrać laptop do szkoły lub na uczelnię, a po powrocie do domu wygodnie kontynuować pracę przy biurku.

Warto zauważyć, że poza poleasingowymi komputerami stacjonarnymi, dostępne są także poleasingowe laptopy – laptopy używane. Dzięki temu znajdziesz wydajne urządzenia klasy biznes w konkurencyjnych cenach. Zajrzyj do naszego sklepu i znajdź coś dla siebie.

Komputer dla dziecka do nauki zdalnej – o czym jeszcze pamiętać?

Komputer stacjonarny to jedno, a podłączenie internetu to drugie. Może się zdarzyć, że domowa sieć Wi-Fi w pokoju dziecka działa wolno. Oznacza to, że obraz i rozmowy często się zacinają, a podczas słuchania muzyki przez sieć, utwory potrafią się długo buforować (ładować). Zdecydowanie wpływa to na pogorszenie jakości pracy, co przyprawia o frustrację zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

Wyjściem z sytuacji może być tzw. wzmacniacz sygnału. Sprzęt instaluje się pomiędzy routerem a miejscem, w którym internet gorzej odbiera np. w przedpokoju. W ten sposób komputer odbierze mocniejszy sygnał, a problemy ze ścinaniem obrazu czy zbyt długim ładowaniem muzyki i filmów będą rzadziej się pojawiały lub znikną.

Drugą opcją jest pociągnięcie kabla od routera bezpośrednio do komputera. Sygnał nie ma wówczas żadnych zakłóceń, a sprzęt ma do dyspozycji prawie pełną moc transferu, który oferuje Twój pakiet internetu.

Komputer do nauki zdalnej. Postaw na wydajność

Sprzęt nie musi służyć dziecku wyłącznie do nauki, ale także do rozrywki. Taka „zabawa” wiąże się jednak z większymi wydatkami, które mogą wynieść kilka, a czasami nawet kilkanaście tysięcy złotych. Wiele zależy od domowego budżetu i aktywności pociechy na komputerze. Jeśli po szkole wszyscy spotykają się w wirtualnym świecie, nawet jeśli sporadycznie, to pociecha nie będzie chciała być wykluczona z tego grona. Wówczas warto zadbać o wydajne urządzenie, które poradzi sobie nie tylko z aplikacjami szkolnymi, ale także z pewną grupą gier.

Współczesne realia pokazują, że młodzież spędza wiele godzin przed ekranami. Trudno więc mówić wyłącznie o komputerze do nauki. Jeśli jednak taki jest podstawowy cel, a budżet wyraźnie pokazuje, że nie można szaleć, to kompletny zestaw złożysz już za około 2000 zł. Nie ma jednak co liczyć na świetną wydajność. Czasami wystarczy wymienić niektóre podzespoły lub postawić na tańszy, ale wydajniejszy sprzęt poleasingowy, aby komputer spełnił Twoje i dziecka oczekiwania. Jeśli masz w tym zakresie pytania, chętnie pomożemy.

Możliwość komentowania została wyłączona.