Komputery poleasingowe a może nowy sprzęt – co wybrać?

Komputery poleasingowe a może nowy sprzęt – co wybrać?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: 0

 

W ostatnim roku ceny szeroko rozumianej elektroniki znacząco wzrosły. Znawcy rynku niemal jednogłośnie wskazują, że głównym powodem tej sytuacji jest pandemia. Czy mimo tego istnieje sposób, aby kupić tani i dobry komputer? Zdecydowanie tak!

 

Zachęcamy do zapoznania się z naszą analizą w formie wideo na YouTube.

Komputery używane kontra nowe

Przygotowaliśmy dla Was porównanie dwóch sprzętów: pachnący nowością HP 14-ck2001no i laptop poleasingowy LENOVO ThinkPad T440.

 

Parametry techniczne urządzeń:

 

SERVECOM

Używany

Nowy

Marka / seria / model LENOVO ThinkPad T440 HP 14-cl2001no
Procesor Intel Core i5-4300U

(3M Cache, 1,90 GHz do 2,90 GHz) – 2 rdzenie, 4 wątki

Intel Celeron N4020 1,1 GHz do 2,8 GHz (2 rdzenie – 2 wątki)
Matryca Matowa, 14’’, Rozdzielczość 1366 × 768 Matowa, 14’’, Rozdzielczość 1920 × 1080
Pamięć RAM DDR3 8GB DDR4-SDRAM 4GB
Dysk twardy SSD 240 GB SSD 256 GB
Karta Graficzna Zintegrowana, Intel HD 4400 Zintegrowana, Intel UGD Graphic
Inne Czytnik kart pamięci, Matryca LED, Kamera internetowa, DisplayPort, Czytnik linii papilarnych, 3x USB 3.0, RJ-45, audio, VGA Czytnik kart pamięci (SD, SDHC, SDXC), HDMI,3x USB, RJ-45, audio
Sieć WIFI, LAN 10/100/1000 mbps, Bluetooth WIFI 5
System operacyjny Windows 8 Profesional – możliwość downgrade do Windows 7 Professional lub upgrade do Windows 10 Pro, Windows 10 Home
Gwarancja 1 rok + możliwość przedłużenia 2 lata + możliwość przedłużenia
Cena 1.349 PLN 2.149 PLN

 

Komputery używane ThinkPad

 

Laptopy z serii ThinkPad zaliczają się do klasy premium i są popularnym sprzętem biznesowym. Wyróżnia je wysoka wydajność, która zapewni Ci komfortową pracę z programami biurowymi, dokumentami tekstowymi i arkuszami kalkulacyjnymi, płynne wyświetlanie filmów (np. na YouTube i Netflixie), a także rozrywkę w wirtualnym świecie gier. Jest to możliwe dzięki wydajnemu procesorowi Intel Core i5. Technologia TurboBoost przyspiesza jego pracę, kiedy jest to potrzebne, jednocześnie zapewniając odpowiednie chłodzenie. Gdy spada zapotrzebowanie na moc obliczeniową, system zwiększa energooszczędność.

 

Urządzenie LENOVO możesz swobodnie przenosić bez obawy o swoje dane. Za ich bezpieczeństwo odpowiada dysk SSD. Brak w nim części ruchomych, co minimalizuje ryzyko uszkodzeń. Ponadto, wewnętrzna magnezowa rama Roll Cage, zapobiega odkształcaniu i pojawianiu się mikropęknięć płyty głównej, gdy przenosisz laptopa jedną ręką. W trosce o Twój komfort, zamontowano klawiaturę odporną na zalanie. Wygodna lampka ThinkLed w górnej części ramki matrycy podświetla klawiaturę przy ograniczonym oświetleniu, co przydaje się np. w trakcie podróży.

 

Model LENOVO ThinkPad T440 sprawdzi się, jako podstawowe urządzenie do pracy, nauki i multimediów. Posłuży także jako drugi komputer, będący uzupełnieniem lub dodatkiem do domowej elektroniki. Można go przeznaczyć dla dzieci lub do określonego rodzaju zadań np. tylko do rozrywki. Komputer nie odstaje parametrami od swojego „rywala”, a w dodatku jest o 800 zł tańszy!!! W wypadku ThinkPad-a podstawowa wersja zakłada ochronę przez 12 miesięcy, z możliwością odpłatnego przedłużenia.

 

Nowy laptop HP

 

Sprzęt wyposażony w procesor Intel Celeron jest wyraźnie mniej wydajny od swojego konkurenta. Choć modele N4020 produkuje się od 2019 roku, to szybkość obliczeń 1,1 GHz, pozwala na obsługę prostszych programów i multimediów. Fani gier będą mogli oddać się ulubionemu pasjansowi lub partii szachów on-line. W dzisiejszych realiach, zaleca się 8 GB RAM-u, czyli pamięci podręcznej obsługującej aktualnie wykonywane zadania. Prezentowany model HP ma jej o połowę mniej (4 GB). Zaletą jest dysk SSD, zapewniający bezpieczeństwo przechowywanych danych. Plastikowa obudowa HP po 3-4 latach używania, z pewnością będzie wyglądała mniej zachęcająco od laptopa LENOVO. Ten ostatni może pochwalić się analogicznym stażem pracy, a mimo to, lepszą prezencją.

 

Nowy HP ma 2-letnią gwarancję, którą można przedłużyć o kolejny rok. Jest to komputer do prostych zadań, niewymagających programów (np. do nauki) i obsługi multimediów. W przypadku stosowania bardziej zaawansowanych narzędzi, możesz się rozczarować.

 

Komputer poleasingowy czy nowy?

 

Klienci często sięgają po nowy sprzęt tylko dlatego, że jest nieużywany i ma gwarancję. Analizowany model HP wyraźnie pokazuje, że jest to laptop, który obsłuży podstawowe programy i multimedia, na którym zrobisz przelewy lub posurfujesz w internecie. Z kolei bardziej wymagające czynności mogą trwać dłużej, a gdy w tle będzie pracowało kilka aplikacji obraz i dźwięk będą przerywać.

 

Laptop HP można polecić osobom, które potrzebują komputera do przeglądania sieci, pracy na prostych narzędziach i nauki. Z drugiej strony, jeśli te podstawowe czynności mają być o 800 zł droższe, to zdecydowanie lepiej postawić na LENOVO ThinkPad. Komputer jest wydajniejszy i poradzi sobie z większą liczbą działających jednocześnie aplikacji. Obejdzie się bez przerywania w trakcie oglądania filmów i słuchania muzyki. Wynika z tego, że prawie 40% tańszy LENOVO sprawdzi się lepiej od nowego HP.

 

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy. Skontaktuj się z nami – znajdziemy sprzęt dla Ciebie.

 

Dlaczego laptopy drożeją?

Duży wpływ na ceny produktów ma pandemia, a w zasadzie jej następstwa. Przedsiębiorstwa na całym świecie oddelegowały do pracy w domu miliony osób. W części z tych firm używa się komputerów stacjonarnych. Nie zawsze można je przenieść poza organizację, dodatkowo jednostka centralna, monitor i akcesoria wymagają przestrzeni. Pracownicy mogą mieć problem z ich zainstalowaniem w domowym zaciszu. W związku z tym pracodawcy, mając świadomość trudnej sytuacji, w dużej części zdecydowali się na kupno laptopów biznesowych. Spowodowało to wzmożony popyt, a to jeden z głównych powodów rosnących cen.

 

W produkcji szeroko rozumianej elektroniki używa się wielu surowców m.in. metali ziem rzadkich czy miedzi. Pandemia przerwała mnóstwo łańcuchów dostaw, co przełożyło się na ograniczenie mocy produkcyjnej technologicznych gigantów. Opóźnienia lub braki surowców wpłynęły na zmniejszenie podaży produktów, a to kolejny powód podwyżek cen laptopów. Przykład HP 14-cl2001no najlepiej obrazuje, jak obecnie wygląda sytuacja na rynku komputerów. Jeszcze w 2019 roku w podobnej cenie, można było kupić produkt lepszy pod względem parametrów technicznych.

 

W artykule pt. „Dlaczego laptopy drożeją?” szerzej przeanalizowaliśmy zagadnienie rosnących cen komputerów i elektroniki. Zapraszamy!

 

Prawo Moore’a a laptopy poleasingowe

Gordon Moore to jeden z założycieli marki Intel, który przez wiele lat piastował stanowisko prezesa w tej organizacji. W 1965 roku powiedział, że liczba tranzystorów w układzie elektrycznym podwaja się co roku. W 1999 r. Moore zrewidował swoje prognozy i uznał, że podwajanie następować będzie co 4-5 lat. Powszechnie przyjmuje się, że liczba tranzystorów w układzie scalonym dubluje się co 2 lata. Co to oznacza dla użytkowników komputerów?

 

Przede wszystkim postęp i rosnącą moc obliczeniową komputerów. Sprzęt, który pozwolił postawić człowiekowi stopę na Księżycu, był nieporównywalnie mniej wydajny niż przeciętny współczesny smartfon. Dlaczego o tym piszemy?

 

Komputery, które dzisiaj kosztują kilka lub kilkanaście tysięcy, lądują na biurkach prezesów, kadry zarządzającej wyższego szczebla, a także wielu znakomitych specjalistów z różnych dziedzin. Oczywiście wiele z nich jest używanych na co dzień przez ekspertów IT, którzy potrzebują niezawodnych urządzeń. Po upływie 2-3 lat, pojawiają się nowe, jeszcze bardziej wydajne urządzenia. Czy „stary komputer” jest utylizowany? Nie! Nadal świetnie sprawdzi się do wymagającej pracy. Cenowo będzie tańszy od nowej generacji urządzeń, a w dodatku kupisz go za ułamek pierwotnej ceny.

 

Komputery poleasingowe, a może nowy sprzęt? Pokazaliśmy Ci dwa urządzenia o podobnych parametrach – nowy HP i używany LENOVO. Porównując specyfikę laptopów oraz ich wydajność, co sprawdziliśmy na dostępnych programach analitycznych, możemy zdecydowanie polecić ThinkPad-a. Dzięki temu, oszczędzisz 800 zł, a przy tym Twój sprzęt będzie wydajniejszy i sprawdzi się do pracy, rozrywki i na studia.

Dodaj komentarz