Laptopy gamingowe w 2023 roku – jaki wybrać?

Laptopy gamingowe w 2023 roku – jaki wybrać?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania Laptopy gamingowe w 2023 roku – jaki wybrać? została wyłączona

Laptopy gamingowe to sprzęty o wzmocnionych podzespołach, co pozwala na sprawną obsługę różnego typu gier. Przy wyborze szczególną uwagę trzeba zwrócić na procesor, kartę graficzną oraz pamięć RAM. Jaki laptop gamingowy sprawdzi się w 2023 roku i pozwoli zagrać w najpopularniejsze tytuły, także przy niewielkim budżecie?

Jaki laptop do gier w 2023 roku?

Na początku warto pamiętać, że laptopy przeznaczone do gier to bardzo szeroka grupa produktów. Na rynku znajdziemy relatywnie tanie, jednocześnie pozwalające uruchomić większość popularnych tytuły sprzęty, jak i zaawansowane laptopy dla profesjonalnych gamerów. Budżet, którym dysponujemy, będzie więc odgrywał kluczową rolę przy wyborze produktu.

Komponentami, na które warto zwrócić szczególną uwagę, są procesor, karta graficzna, pamięć RAM, ale także takie elementy jak monitor (rozdzielczość ekranu, częstotliwość odświeżania), czy układ chłodzenia. Sprzęty projektowane z myślą o gamingu są zwykle skonfigurowane w taki sposób, by pozwolić na jakościową rozrywkę (oczywiście w ramach półki cenowej, w której się znajdują).

Laptop gamingowy – jaki procesor?

W laptopach przeznaczonych do gier stosuje się zwykle procesory Intel oraz AMD. Często jest to procesor Intel Core i7 lub i9 (serii piątej lub siódmej) lub też procesor AMD Ryzen tych samych serii 7. lub 9.

Seria i5 od Intela jest dedykowana do zastosowań codziennych i średnio zaawansowanych zadań, takich jak prace biurowe, przeglądanie Internetu i gry o średniej intensywności. Natomiast seria i7  oferuje wyższą wydajność, co jest szczególnie istotne w zadaniach takich jak gry o wysokiej intensywności inne zadania wymagające dużej mocy obliczeniowej.  Z kolei profesjonalni gamerzy mogą wybrać jeszcze wyższe serie procesorów (dobrym wyborem będzie seria dziewiąta), przy czym trzeba pamiętać, że w ślad za wysoką mocą obliczeniową idzie wysoka cena (a nie każdy gracz będzie potrzebował bardzo wysokich parametrów).

Zasadniczo w 2023 roku procesory Intel i AMD serii 5 lub 7 pozwalają na płynne odtworzenie wszystkich popularnych obecnie gier. Rozwiązania te cechuje naprawdę dobry stosunek ceny do jakości i między innym i dlatego są one tak powszechnie używane w komputerach i laptopach ze średniej półki cenowej. Jednocześnie, aby wykorzystać moc procesora, należy zadbać, aby wydajność procesora i karty graficznej były do siebie zbliżone. Dla płynnego działania procesor musi być kompatybilny z kartą graficzną.

Dla osób, które wybierają proste gry lub takie wydane wiele lat temu, wystarczające mogą okazać się również niższe serie  procesorów.

Warto pamiętać, że przy wyborze procesora liczy się nie tylko seria/rodzina procesorów, ale także ich generacja. Generacje procesorów informują o aktualizacjach i udoskonaleniach technologicznych wprowadzanych przez producenta. Przykładowo procesor i5 trzynastej (najnowszej) generacji będzie posiadał znacznie lepsze parametry niż proesor Intel i5 ósmej generacji – mimo że oba są z tej samej serii (rodziny). Generacja procesora zwykle oznacza wprowadzenie nowych technologii  funkcjonalności, co przekłada się na lepszą wydajność.

Karta graficzna w laptopie do gier

Ponieważ współczesne gdy to często realistyczna grafika i mnogość detali, dobra karta graficzna będzie konieczna, by oddać pełnię wrażeń. Realistyczny i płynny obraz gwarantują karty graficzne RTX, oparte na zaawansowanych technologiach przetwarzania obrazu.

W laptopach do gier (podobnie jak w gamingowych komputerach stacjonarnych), spotkamy często karty Nvidia GeForce RTX oraz AMD Radeon RX. Są one dostępne w różnych konfiguracjach, a co a tym idzie, można je znaleźć zarówno w budżetowych laptopach, jak i tych bardzo zaawansowanych. Tańsze warianty będą wystarczające dla osób, które grają rekreacyjnie i wystarczają im popularne tytuły możliwe do otworzenia na większości w miarę nowych sprzętów. Przykładowo, kartę Radeon RX 6 600 można kupić już za około 1 200 zł (cena zależy od konfiguracji), a najnowsze modele mogą kosztować nawet 9 000 zł (tyle zapłacimy w 2023 roku za GeForce RTX 4090).

W laptopach gamingowych dobrym wyborem będzie dedykowana karta graficzna – taka, która jest osobnym komponentem, ma własną pamięć (VRAM) i własny procesor dedykowany do przetwarzania grafiki (GPU). Procesor GPU jest zbudowany zupełnie inaczej niż tradycyjny (CPU) – w przypadku GPU zastosowano tysiące małych rdzeni, które pracują jednocześnie, co pozwala osiągnąć wysoką moc obliczeniową. Procesor CPU z kolei to kilka rdzeni, które pracują jeden po drugim.

Dedykowane karty GPU są nieco droższe, jednocześnie bardzo dobrze przetwarzają grafikę. Ich minusem jest jednak nieco większe zapotrzebowanie na energię, co wiąże się z nieco większymi kosztami eksploatacji i koniecznością zastosowania bardziej zaawansowanego układu chłodzenia.

Mniejszą wydajność w tym zakresie oferują karty zintegrowane, tzn. takie, które są wbudowane bezpośrednio w procesor. Taka karta nie ma własnej pamięci i korzysta z pamięci RAM komputera, przez co może być mniej wydajna. Jeśli jednak w komputerze zastosowano dużo pamięci RAM (np. 32 GB), a użytkownik gra w gry ze średnimi wymaganiami, karta zintegrowana będzie wystarczającym rozwiązaniem.

Pamięć RAM, dysk i układ chłodzenia

Jak wspomnieliśmy, pamięć RAM jest szczególnie istotna w przypadku komputerów, które nie mają dedykowanej karty graficznej. Zalecana wartość to 32 GB lub więcej (minimum 16 GB). Jednocześnie warto zaznaczyć, że mniejsza pamięć może być wystarczająca dla osób, które uruchamiają mniej wymagające gry.

Dobry laptop gamingowy powinien mieć także pojemny dysk – najlepiej by było to minimum 500 GB lub więcej. Najlepiej sprawdzi się tutaj dysk SSD, który pozwala na szybki zapis, co przełoży się na płynne uruchamianie, zapisywanie i szeroko rozumianą grę.

Gry istotnie obciążają procesor i kartę graficzną, dlatego, aby nie dochodziło do przegrzewania, a w najgorszym razie do awarii, bardzo ważny jest dobry system chłodzenia. Laptopy gamingowe mają często więcej niż jeden wentylator – osobny dla procesora i osobny dla karty graficznej. Nie bez znaczenia są również dobrze zaprojektowane otwory wentylacyjne pozwalające na odpowiednie przepływy powietrza. Niekiedy spotkamy także rury ciepłowodne, które zbierają ciepło  z procesora i karty graficznej i przekazują je do radiatorów, skąd jest ono następnie wdmuchiwane przez wentylatory. W zarządzaniu temperaturą może pomóc również dedykowane oprogramowanie i obudowa z dobrej jakości materiału (np. aluminium).

Ekran w laptopie gamingowym

Gracze powinni zwrócić uwagę także na ekran komputera gamingowego. Istotna jest rozdzielczość. Zwykle wystarczy Full HD. Rozdzielczość 4K będzie zalecana na bardzo dużych (jak na laptopy) ekranach, przekraczających 27 cali. W przypadku mniejszych nie zauważymy różnicy, a laptop będzie potrzebował więcej mocy obliczeniowej na wyświetlanie  obrazu.

Ważną kwestią w laptopie gamingowym jest także częstotliwość odświeżania obrazu. Najlepiej by była nieco wyższa od ekranów wykorzystywanych do typowej pracy biurowej. Zalecany zakres to 144-165 Hz.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując laptop do gier? Dla graczy bardzo istotna może być wygodna klawiatura – z dobrym skokiem klawiszy i koniecznie  podświetleniem. Zwróć także uwagę, czy w komputerze znajdują się wszystkie porty, których będziesz potrzebował – HDMI, Display port, czy wejścia USB.

Laptopy dla gracza – przykładowe modele 2023

Jak już wspomnieliśmy, laptopy do gier to bardzo szeroka grupa produktów. Również tani laptop do gier może dać wiele możliwości – zwykle obsługuje wszystkie popularne gry, a te najbardziej zaawansowane można rozgrywać na średnich ustawieniach.

Możesz zdecydować się na dedykowane grom laptopy nowe, a także laptopy poleasingowe – mimo że to sprzęt używany, często nie ustępuje parametrom urządzeniom nowym. Jednocześnie trzeba zapłacić za nie znacznie mniej.

Laptop gamingowy do 2 0000 zł

W tej cenie kupisz sprzęty z procesorem Intel i3 lub i5 (albo AMD Ryzen 3 lub 5) oraz pamięcią 8 GB RAM. W wielu modelach w te półce cenowej nie znajdziesz dedykowanej karty graficznej. Tego rodzaju budżetowy sprzęt odtworzy wiele popularnych gier, choć te najbardziej zaawansowane mogą nie działać płynnie lub też nie będzie możliwości ich odtworzenia.

Laptop gamingowy do 3 000 zł

W tej półce cenowej spotkamy najczęściej procesory piątej generacji, 8 lub 16 GB pamięci RAM i zwykle zintegrowaną (a niekeidy także dedykowaną) kartę graficzną. Polecanym laptopem z tej półki cenowej jest na przykład poleasingowy Dell Precision 17 7710 z ekranem 17,3 cala, procesorem Intel Core i7 (4 rdzenie, 8 wątków) i pamięcią RAM 32 GB. W laptopie zastosowano dysk SSD o pojemności 512 GB i matowa matrycę IPS. Model zawiera dwie karty graficzne – zintegrowana: Intel HD Graphics 530 + NVIDIA Quadro M3000M – 4GB GDDR5 256bit (dedykowana). Laptopy poleasingowe to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą kupić naprawdę wydajny sprzęt w obniżonej cenie.

Laptop gamingowy do 4 000 – 5 000 zł 

W tej kategorii znajdziemy sprzęty z dedykowaną kartą graficzną, procesorem o dużej liczbie rdzeni i dobrym traktowaniem, pojemny dysk, a także zaawansowane układy chłodzenie i dodatkowe funkcje dedykowane gamingowi (związane na przykład z budową klawiatury, dźwiękiem, czy parametrami ekranu).
Polecanym sprzętem z naszej kategorii laptopów nowych jest Dell Inspiron G15 5520. Znajdziemy tutaj dedykowaną, zalecaną do obsługi gier kartę graficzną RTX 3050 z pamięcią 4 GB (oraz wbudowaną kartę Intel Iris Xe Graphics GDDR6). Laptop napędza procesor Intel Core i5 dwunastej generacji. Tak mocne podzespoły pozwolą uruchomić i płynnie rozgrywać nawet najnowsze, wymagające tytuły.

Możliwość komentowania została wyłączona.