Laptopy powystawowe a poleasingowe – czym się różnią?

Laptopy powystawowe a poleasingowe – czym się różnią?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: 0

Laptopy powystawowe i poleasingowe – choć niekiedy traktowane jako jedna grupa produktów – różnią się między sobą. Te pierwsze to sprzęty, które były prezentowane klientom w sklepie, a drugie – używane w firmach. Czym dokładnie są obie te kategorie sprzętu i jakie są różnice między nimi?

Laptopy powystawowe

Laptopy powystawowe to sprzęt, który znajdował się „na wystawie”, tzn. był udostępniony klientom sklepu, aby mogli oni zapoznać się z jego wyglądem, a także przetestować w praktyce. Oznacza to, że sprzęt był do pewnego stopnia używany, jednocześnie często może nie ustępować jakością produktom nowym (choć wiele zależy od indywidualnego charakteru ekspozycji).

Czy warto kupić laptop powystawowy? Ślady użytkowania zwykle są niewielkie i dotyczą wizualnego aspektu – drobne uszkodzenia obudowy, zarysowania ekranu. Sam sprzęt powinien być sprawny, chociaż trzeba mieć świadomość, że w niektórych sklepach mógł pracować dość intensywnie (na przykład 6 dni w tygodniu przez kilkanaście godzin). Warto też sprawdzić opinie o tanich laptopach powystawowych oferowanych przez sklepy.

Laptopy poleasingowe

Laptopy poleasingowy to sprzęty używane (zwykle przez relatywnie krótki czas – od 6 do 24 miesięcy) w różnego typu firmach. Po wygaśnięciu umowy leasingowej sprzęt wraca do firmy świadczącej leasing, a potem do sprzedaży. Warto zwrócić uwagę na sprzęt poleasingowy, ponieważ zwykle są to urządzenia klasy biznes – o wzmocnionych parametrach, przystosowane do ponadprzeciętnie długiej pracy i obsługi wymagających programów i aplikacji. Ponieważ nie są zwykle używane długo, gdy trafiają do sprzedaży, ich parametry są bardzo dobre w relacji do najnowszych rozwiązań rynkowych. Często nie ustępują też jakością produktom nowym – jednocześnie ich cena jest dużo niższa.

Wystawa laptopowa

Laptopy powystawowe a poleasingowe – co wybrać?

Obie kategorie produktów to laptopy używane, jednocześnie użytkowanie to nie było bardzo intensywne (w przypadku sprzętów powystawowych), ani długie (w przypadku laptopów poleasingowych, które dodatkowo są przystosowane do regularnej pracy). Można więc założyć, że w obu przypadkach mamy do czynienia ze sprzętem zbliżonym do nowego.

Kupując laptop powystawowy, warto zapytać, gdzie był używany, jak długo, jakie funkcjonalności były prezentowane klientom, czy jakie aplikacje i programy były na nim zainstalowane. Najwięcej uwagi trzeba zwrócić na obudowę, na której najbardziej widoczne są ślady użytkowania.

Podobnie w przypadku laptopów poleasingowych – te zawsze są sprzętem sprawnym, a ich stan techniczny został zweryfikowany przed dopuszczeniem do sprzedaży. Stan wizualny takich sprzętów oznacza się za pomocą specjalnej skali:

  • klasa A – sprzęt bez widocznych śladów użytkowania,
  • klasa B – niewielkie ślady (np. drobne ryski, przebarwienia),
  • klasa C – widoczne ślady użytkowania (np. pęknięcia, naderwania).

Więcej na temat klas laptopów poleasingowych przeczytaj w naszym artykule: Co oznaczają klasy laptopów A, A-, B, C? Klasyfikacja laptopów poleasingowych

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Warto sprawdzić, czy sprzedawcy oferują inne udogodnienia, takie jak gwarancja. Jak wspomnieliśmy, sprzęt poleasingowy pod względem jakości jest bliski sprzętom nowym. W naszym sklepie udzielamy 24-miesięcznej gwarancji na sprzęty poleasingowe (dotyczy klientów indywidualnych, z kolei firmom oferujemy 12 miesięcy ochrony) – w obu przypadkach z możliwością przedłużenia.

Dodaj komentarz