Mikrofon do nauki rapowania, śpiewania w domowym zaciszu i streamowania

Mikrofon do nauki rapowania, śpiewania w domowym zaciszu i streamowania

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: 0

„Śpiewać każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej […]”. W ten sposób Jerzy Stuhr zachęcał do śpiewania, „ale nie o to chodzi, jak co komu wychodzi”, bo po prostu „czasami człowiek musi, inaczej się udusi, uuu”. Jeśli Ty także marzysz o karierze wokalnej, możesz zacząć ćwiczyć w domu. Pomoże w tym dobry mikrofon, który bardzo przydaje się w dobie pracy i nauki zdalnej.

Mikrofon do śpiewu przy komputerze

Szybkie łącze internetowe umożliwia przesyłanie większej ilości danych, co umożliwia swobodną komunikację online w czasie rzeczywistym. W związku z tym nie jest bez znaczenia, z jakiego sprzętu korzystasz. Jest to szczególnie ważne, gdy lubisz śpiewać, nagrywasz swoje dokonania, a w wolnych chwilach grasz z koleżankami i kolegami w gry.

Wybierając mikrofon do rapowania, skup się na urządzeniach, które przeznaczone są do nagrywania wokalu. Istotne jest także to, do jakiego sprzętu będziesz go podłączać. W końcu możesz chcieć podłączyć go nie tylko do komputera, ale także do sprzętu Hi-Fi czy nawet smartfonu. Pamiętaj, że świetny mikrofon ze standardową kartą dźwiękową nie da Ci piorunujących efektów. Trzeba więc zadbać o podzespoły, które odpowiadają za przetwarzanie sygnału audio.

Mikrofon dynamiczny

Jeśli planujesz śpiewać na żywo do podkładów ulubionych wykonawców, dobrze sprawdzi się mikrofon dynamiczny na przykład model Accent Pro. Jest to dokładnie taki sprzęt, jaki widzisz na koncertach swoich idoli i innych artystów. Z łatwością podłączysz go do kina domowego, co pozwala na szybkie rozpoczęcie zabawy słowem lub zorganizowanie karaoke dla przyjaciół i rodziny.

Mikrofon dynamiczny ma prostą budowę i nie wymaga zasilania. Jest odporny na warunki atmosferyczne. Ponadto ma niższą czułość niż sprzęt pojemnościowy, a dzięki temu możesz nagrywać przy jego użyciu w miejscach o dużym hałasie. Jednocześnie dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach, które nie są specjalnie przystosowane do nagrywania i nie mają specjalnego wyciszenia. Mocnym argumentem za mikrofonem dynamicznym, jest atrakcyjna cena, wyraźnie niższa niż w przypadku odpowiedników pojemnościowych.

Mikrofon pojemnościowy

Marzy Ci się własne ministudio w domu? Jego podstawowym wyposażeniem będzie komputer i dobry mikrofon pojemnościowy do wokalu. Właśnie tego rodzaju rozwiązań używa się w studiach nagraniowych. Sprzęt wymaga często podłączenia do zasilania, a budowa mikrofonu utrudnia trzymanie go w rękach. Problem rozwiążesz przy pomocy wysięgnika lub stojaka na urządzenie rejestrujące. W zamian możesz liczyć na bardzo dobrą jakość nagrań.

Mikrofon do komputera – charakterystyka kierunkowa

Każdy sprzęt rejestrujący dźwięk ma swoją charakterystykę kierunkową. Oznacza to, sposób, w jaki zbiera sygnał z otoczenia. Od tego zależy funkcjonalność czy praktyczne zastosowanie w domu.

Podział mikrofonów ze względu na charakterystykę kierunkową:

  • Mikrofony jednokierunkowe – inna ich nazwa to mikrofony kardioidalne. Zbierają dźwięk, który trafia do nich od przodu i wytłumiają wszystko z innych kierunków. Dobre rozwiązanie, gdy dzielisz z kimś pomieszczenie lub pokój i oboje jednocześnie komunikujecie się przez sieć. Wówczas nie będzie słychać rozmów drugiej osoby.
  • Mikrofony dwukierunkowe – nazywane są ósemkowymi. Najlepiej rejestrują dźwięki docierające z przodu i z tyłu. Wszystko, co dzieje się z boku, jest tłumione. Takie modele sprawdzą się do nagrywania duetów lub prowadzenia wywiadów twarzą w twarz.
  • Mikrofony wielokierunkowe – dookólne, mają jednakową czułość rejestracji dźwięków przychodzących z dowolnego kierunku. Nie ma znaczenia, pod jakim kątem mówisz, czy śpiewasz do mikrofonu, ponieważ wyłapie on wszystkie dźwięki. Czasami nawet te niepożądane

Mikrofon do rapowania i śpiewu przy komputerze może różnić się pod względem swojej funkcjonalności. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Jeśli ćwiczysz bezpośrednio przy komputerze polecamy kierunkowy mikrofon biurkowy. Dlatego najlepiej wybrać model, który będzie najpełniej odpowiadał Twoim potrzebom. Warto zapytać nauczyciela, jaki sprzęt wybrać. W przypadku samodzielnych poszukiwań możesz postawić na tańsze rozwiązania, aby sprawdzić ich funkcjonalność w praktyce. Dopiero gdy znajdziesz model, który Ci najbardziej odpowiada, wówczas warto zainwestować w sprzęt i postawić na coś z wyższej półki. Jest to dobre posunięcie zwłaszcza wtedy, gdy Twoja kariera nabiera rozpędu.

Mikrofon do śpiewu przy komputerze. Na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę?

Mikrofon do komputera powinien mieć określone parametry techniczne. Wiesz już, jak poszczególne modele zbierają dźwięki. Z pewnością nie bez znaczenia są także kwestie estetyczne, zwłaszcza gdy nagrywasz video podczas rapowania szesnastek. O czym warto pamiętać przy wyborze mikrofonu do śpiewania?

Cechy mikrofonów do śpiewania:

  • Rodzaj złącza – mikrofony do karaoke mają najczęściej mini jacka 3,5 mm, jacka 6,3 mm lub XLR. Jeśli chcesz podłączyć sprzęt do komputera, najlepiej postawić na złącze USB.
  • Skuteczność mikrofonu – określana jest w miliwoltach na paskale (mV/Pa). Wyższa wartość pozwala na zbieranie cichszych dźwięków przez mikrofon. Jednocześnie większa głośność może doprowadzić do przesterowania mikrofonu. Trzeba więc nauczyć się korzystać z tego mikrofonów o dużej skuteczności.
  • Długość przewodu – w większości przypadków przewód połączeniowy można wymienić. Daje to możliwość dostosowania długości kabla do indywidualnych potrzeb. Na rynku są także modele, które mają zainstalowany przewód na stałe

Jeśli zdecydujesz się na mikrofon pojemnościowy, zwróć uwagę, jak jest on ustawiony na biurku. Znalezienie optymalnego miejsca może wymagać kilku prób i konfiguracji w programach rejestrujących, ale warto popracować nad tym elementem. Zwróć też uwagę, że nie każdy mikrofon będzie miał wbudowany stojak. W takim wypadku trzeba będzie dokupić statyw lub ramię mikrofonowe. Zwiększa to możliwość zmiany położenia urządzenia i daje większą swobodę.

Akcesoria do mikrofonów

Streamujesz, nagrywasz, śpiewasz? Przydadzą się dodatkowe akcesoria do mikrofonu. Nie musisz od razu rzucać się na wszystkie dostępne rozwiązania. Praktyka i wiedza, którą sukcesywnie zwiększasz, pozwolą Ci na dopasowanie akcesoriów do swoich potrzeb. Na co warto zwrócić uwagę?

Rack to element podtrzymujący mikrofon. Wykorzystuje się go także do strojenia dźwięku. Ponadto ważny jest sposób mocowania mikrofonu do blatu. Uchwyty powinny zapewniać swobodę regulacji płaszczyzny, w której znajduje się mikrofon. Dzięki temu możesz szybko dostosować jego położenie do Twojej aktualnej pozycji. Przy graniu przez 2-3 hz pewnością wielokrotnie ją zmienisz. Przy śpiewaniu jeszcze częściej.

Zwróć uwagę na izolację mikrofonu od blatu. Jeżeli na jednej powierzchni znajduje się mikrofon, klawiatura i mysz, to koszty na urządzenie rejestrujące typu „pająk” pozwoli tłumić zbędne wibracje. Pomocny przed nagłym zwiększeniem intensywności dźwięku, jest pop filtr. Składa się on z kilku warstw cienkiego nylonu i chroni nagranie przed nagłym podniesieniem głosu. Zdarza się to zarówno przy nagrywaniu wokalu, jak i w trakcie emocjonującej potyczki w grze.

Mikrofon do nauki rapowania, śpiewania, streamowania i grania

Na dobrą sprawę specyfika rejestracji tytułowych dźwięków jest inna. Można pokusić się o stwierdzenie, że do rapowania, śpiewania, streamowania i grania potrzebne są cztery różne mikrofony. Jednak zwykle można skupić się w obrębie jednego urządzenia, który zaspokoi Twoją największą potrzebę.

Jeśli chcesz nagrywać piosenki swoich ulubionych wykonawców, skup się na parametrach urządzenia, które zapewni Ci najdogodniejsze rozwiązania dla konkretnej czynności. Alternatywnie użyjesz tego samego mikrofonu do komunikacji z koleżankami i kolegami ze szkoły lub z pracy, ale także sprawdzi się podczas grania.

Wybór mikrofonu, który spełni Twoje oczekiwania to ciekawa przygoda, z której wyciągniesz wiele doświadczeń. Zanim trafisz na swój ulubiony model, który w pełni zaspokoi określone potrzeby, przetestuj różne rozwiązania. Czasami wystarczy pożyczyć od znajomych sprzęt na kilka dni, aby przekonać się, jak sprawdza się on w praktyce. Innym razem możesz postawić na zakup nowego mikrofonu. W tym drugim wypadku zapraszamy Cię do naszego sklepu, gdzie znajdziesz coś dla siebie.

Dodaj komentarz