Mysz gamingowa przewodowa czy bezprzewodowa? Na jaką się zdecydować?

Mysz gamingowa przewodowa czy bezprzewodowa? Na jaką się zdecydować?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: 0

Zarówno doświadczony, jak i początkujący gracz doskonale wie, że do czerpania pełnej przyjemności z komputerowych rozgrywek nie wystarczy doskonała karta graficzna, procesor i inne „wnętrzności” sprzętu, ale również dodatki. Wiadomo, że rozpieszczający ucho dźwięk z głośników to miły dodatek, ale niekonieczny. Za to idealnie działająca mysz gamingowa to już absolutny must have dla każdego gracza – to ona w dużym stopniu decyduje o płynności gry i szybkim czasie reakcji. Jak wybrać najlepszą i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Co to jest mysz gamingowa?

Przed myszką gamingową stoją poważne zadania, dlatego początkującym graczom mówimy od razu: zwykła mysz biurowa nie sprawdzi się do grania w bardziej zaawansowane rozgrywki. Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że różnica między nimi tkwi jedynie w wyglądzie, to nie jest to jedyna dysproporcja – choć w tym przypadku również fizjonomia ma znaczenie.

Mysz biurowa ma prostą i uniwersalną konstrukcję, dostosowaną do prostego „klikania” czy zaznaczania – w Excelu, Wordzie czy programach księgowych. Jej kształt jest dostosowany do ręki użytkownika, zapewniając mu wygodę podczas dnia pracy. Jest on wystarczający w przypadku, gdy trzymanie dłoni na myszce nie jest stałe.

Konstrukcja myszy gamingowej jest dużo bardziej zaawansowana z wielu powodów. Przede wszystkim jej wyprofilowany kształt ma zapewnić komfort dłoni w czasie wielogodzinnych rozgrywek, gdzie ręka musi stale spoczywać na urządzeniu. Dodatkowo zapewnia on pewny i stabilny chwyt podczas grania.

Mysz gamingowa ma dodatkowe przyciski, które pozwalają dostosować funkcjonalność urządzenia do własnych preferencji i wymogów gry. Zastosowane są w niej także sensory, czyli czujniki, umożliwiające płynną zmianę rozdzielczości. Funkcja ta zapewnia precyzję ruchu i znacząco ułatwia osiąganie zadowalających wyników w różnego typu grach.

Jak wybrać mysz gamingową? Poznaj jej najważniejsze cechy

Sprawa byłaby prosta, gdyby do wyboru była mysz przewodowa i bezprzewodowa. Jednak wnętrze tego urządzenia skrywa w sobie dużo więcej tajemnic, których parametry dostosowane są do różnego typu gier. Poznaj najważniejsze cechy myszek gamingowych:

  • rodzaj czujnika – do wyboru masz czujnik laserowy lub optyczny. To właśnie on wpływa na precyzję ruchów, która w każdej grze jest bardzo ważna. Schemat działania w obu typach czujnika jest taki sam: różnica tkwi jedynie w rodzaju światła, czyli czujniku laserowym lub diodach LED. Polega na tym, że diody lub laser umieszczone za układem soczewek emitują światło, oświetlając powierzchnię, po której porusza się mysz. Kolejno ich strumień odbija się od podłoża, zostaje rozproszony i wraca do mikro kamery. Ta zaś rejestruje setki klatek na minutę, a procesor sygnałowy oblicza przesunięcia, wynikiem czego jest obraz na ekranie w postaci ruchów kursora. Czujnik laserowy charakteryzuje się większą precyzją i czułością. Po takim stwierdzeniu wydawałoby się oczywiste, że jest on lepszy niż optyczny. Sprawa jednak nie jest tak prosta, ponieważ ma on swoje wady: dużo lepiej niż diody LED wyłapuje wszelkie nierówności powierzchni, przez co traci swoją płynność. Poza tym nawet minimalne oderwanie myszki laserowej sprawia, że zaczyna on „wariować”, poruszając się po ekranie w losowy sposób. Obecne parametry myszek optycznych sprawiają, że wykazują się one niemniejszą precyzją. Jeżeli jednak decydujesz się na czujnik laserowy, nie zapomnij o zapewnieniu myszce idealnie gładkiej podkładki;
  • stopień czułości – im większa wartość DPI (z ang. dots per inch), tym wyższa czułość myszki gamingowej. Na czym polega enigmatyczny stopień czułości i jakie ma znaczenie dla gracza? Ogromne, ponieważ DPI określa długość na ekranie, jaka musi być pokonana przez kursor myszki, a także wyznacza płynność odczytu i precyzję jego ruchów. Im wyższa wartość DPI, czyli rozdzielczość, tym krótszą drogę musi pokonać mysz, aby kursor poruszył się z punktu A do B. Pokrótce: wysoki stopień czułości sprawia, że nie musisz „machać” myszką po podkładce, a wystarczy niewielki ruch. Obecnie dostępne są modele, w których wartość DPI mieści się w przedziale 800-20000 jednostek. To jaka będzie odpowiednia dla Ciebie, zależy od tego, w jakie gry zazwyczaj grywasz;
  • ilość przycisków – nie zawsze więcej znaczy lepiej. Ilość przycisków w myszce gamingowej uzależniona jest od indywidualnych potrzeb i rodzaju rozgrywek, w które grasz, jednak z pewnością powinno być ich więcej niż standardowe trzy – prawy, lewy i scroll. Myszki gamingowe z bocznymi przyciskami znacznie przyspieszają różnego rodzaju manewry, takie jak wymianę ekwipunku, przeładowanie broni czy wykonanie konkretnej akcji, mającej na celu zaskoczenie przeciwnika. Poza tym nie tylko liczba przycisków ma znaczenie, ale także ich czułość, głośność i struktura, która będzie Ci odpowiadała.

Wiele cech myszy gamingowych zależy od indywidualnych upodobań gracza, a także od typu gier, w które najczęściej gra. Jeżeli masz wątpliwości, jakie urządzenie będzie najlepsze dla Ciebie, poradź się doświadczonych osób. W naszym sklepie Servecom służymy pomocą w kwestii wyboru odpowiedniego sprzętu, w tym myszek gamingowych, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających graczy.

Mysz gamingowa z kablem czy bez?

To dość kontrowersyjny temat wśród graczy, którzy formują się w obozy „tylko bezprzewodowa” i „tylko z kablem”. Ci pierwsi argumentują swój wybór dużo większą swobodą użytkowania, drudzy zaś niezawodnością przesyłu danych – w myszkach gamingowych bez kabla może występować opóźnienie, a poza tym łączność bluetooth zawsze może zostać przerwana. Powstaje więc wielki konflikt na miarę słynnej walki wśród marek majonezów. Jak jest jednak naprawdę i który typ myszy gamingowej jest lepszy?

Rozwój technologii sprawił, że obecnie bezprzewodowe myszy nie różnią się od tych z kablem pod względem łączności czy płynności w przesyłaniu danych, jednak mają inne właściwości. Decydując się na profesjonalne urządzenie bez kabla nie musisz obawiać się o opóźnienia, które mogą, choć nie muszą, wystąpić w minimalnych wielkościach. Oprócz tego – jak twierdzi pierwszy obóz zawodowych graczy – daje większą swobodę użytkowania.

Gamingowe myszy bezprzewodowe łączą się z komputerem za pomocą fal radiowych lub bluetooth. Dlatego prowadząc zaciekłe komputerowe boje nie musisz siedzieć przy komputerze, a być od niego oddalonym nawet o 15 metrów – taki właśnie jest zasięg bezprzewodowych „gryzoni”.

Warto wiedzieć, że myszki bezprzewodowe mogą być cięższe niż te z kablem, ponieważ w niektórych z nich znajduje się akumulator. Mogą one być także odpowiednio wyważone przez ciężarki znajdujące się w nich jak na przykład LOGITECH G502 Lightspeed Black. Ciężar można dostosowywać stricte do własnych preferencji. Nie są to różnice wielkości kilku kilogramów, jednak dla niektórych może być to ważny aspekt, o którym warto pamiętać.

Idąc za tezą drugiego obozu graczy, myszki gamingowe z kablem faktycznie zapewniają stabilniejsze połączenie z komputerem, co więcej – nie trzeba ich ładować, co jest poważnym argumentem. Wyobraź sobie, że zaciekłym boju zapomniałeś naładować swoje urządzenie, które następnego dnia odmawia posłuszeństwa… nie ma siły, trzeba poczekać z kolejną rozgrywką, a to rodzi frustracje.

Ewidentnym minusem myszki z kablem jest… kabel właśnie. Podczas grania może dojść do jego splątania z innymi przewodami i przypadkowego odłączenia któregoś z nich. Na szczęście i na to jest rada, ponieważ bez problemu możesz kupić akcesoria, które unieruchamiają kabel podczas grania.

Standardowo myszki wyposażone są w kabel lub nadajnik USB. Jednak rozwój technologii sprawia, że powoli zaczynają wypierać je nowoczesne wtyczki USB-C, które jest wygodnym rozwiązaniem. Zapewnia on dużą przepustowość danych i przyspiesza prędkość ładowania myszy, dzięki czemu zaoszczędzisz czas i dużo szybciej będziesz mógł rozpocząć kolejną rozgrywkę.

Bardzo często gniazdo USB-C umieszczane jest w obudowie myszy gamingowej, co umożliwia odpięcie przewodu, a przeniesienie urządzenia jest dużo łatwiejsze. Poza tym takie rozwiązanie nie naraża gniazda i kabla na uszkodzenie podczas jego zwijania. A najważniejsze jest to, że tego typu złącze umożliwia użycie myszy na dwa sposoby: jako przewodowej i bezprzewodowej. W ten sposób konflikt obu obozów graczy zostaje rozwiązany!

Wybierz swoją myszkę już dziś!

Odpowiednio dobrana mysz gamingowa znacząco wpłynie na przyjemność grania, umożliwiając zdobycie imponujących wyników i pokonanie wszystkich rywali. Pamiętaj jednak, że nawet najlepsza mysz gamingowa nie zastąpi faktycznych umiejętności, choć na pewno je podkreśli.

Zastanawiasz się, jaką mysz gamingową wybrać? Eksperci z naszego sklepu Servecom doradzą Ci w doborze najlepszego urządzenia, uwzględniając Twoje osobiste preferencje i rodzaj gier, w które najczęściej grasz. Zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz