Myszki do komputera – czym się różnią i jaka będzie odpowiednia dla kogo

Myszki do komputera – czym się różnią i jaka będzie odpowiednia dla kogo

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania Myszki do komputera – czym się różnią i jaka będzie odpowiednia dla kogo została wyłączona

Przychodzi czas, że myszka, z której korzystasz, przestaje działać lub zwyczajnie się znudziła. Czasami zmieniają się Twoje potrzeby i szukasz czegoś bez kabla lub wręcz odwrotnie. W tym artykule dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze myszki do komputera. Poznasz ich rodzaje i podstawowe różnice, co ułatwi Ci wybór sprzętu.

Cztery kluczowe parametry myszki do komputera

Współczesne gryzonie, jak zwykło się mówić o komputerowych myszach, bywają bardzo zaawansowane pod względem funkcjonalności i parametrów technicznych. Nie zawsze jednak potrzebujesz odpowiednika Ferrari, aby sprawnie wykonywać swoje obowiązki. Jednak są grupy zawodowe, w których wybór myszki do komputera bezpośrednio wpływa na komfort pracy. Jeśli jesteś grafikiem, architektem lub graczem nie szukasz kompromisów, a wysokiej jakości. W takim razie, na co zwrócić uwagę przy wyborze myszki do komputera?

O czym pamiętać przy wyborze myszki do komputera?

  • Różne sposoby łączności: bezprzewodowe i przewodowe.
  • Ergonomia, czyli wygoda użytkowania.
  • Przyciski i kółko do przewijania.
  • Dodatkowe przyciski funkcyjne.

Różne sposoby łączności myszki do komputera

Na rynku dostępne są gryzonie przewodowe i bezprzewodowe. Oba typy urządzeń mają swoje wady i zalety, które wpływają na komfort użytkowania. Sprawdź podstawowe różnice.

Bezprzewodowe myszki do komputera

Często podróżujesz służbowo, bierzesz laptopa na wykłady lub do szkoły, a może masz dość kabli na biurku? W takich sytuacjach postaw na mysz bezprzewodową. Łatwo ją przetransportujesz w torbie na laptopa, co sprawia, że zawsze będziesz ją mieć pod ręką. Może się przydać także podkładka pod mysz, choć w większości przypadków gryzoń będzie działał na niemal każdej powierzchni.

W przypadku urządzeń bezprzewodowych warto mieć przy sobie komplet zapasowych akumulatorów. Korzystając z laptopa, zawsze masz do dyspozycji touchpada. Jednak używając komputera stacjonarnego (PC), rozładowana myszka może być problemem. Warto podkreślić, że akcesorium ze względu na sposób zasilania, jest cięższa od swoich kablowych odpowiedników. Dla części użytkowników to zdecydowana zaleta.

Przewodowe myszki do komputera

Jeśli większość czasu spędzasz przy biurku lub kabel nie jest dla Ciebie przeszkodą, to wygodnym rozwiązaniem będzie myszka przewodowa. Nie musisz pamiętać o jej ładowaniu, gdyż zasilana jest z portu USB. Tego rodzaju myszki do komputera są przeważnie lekkie. Warto jednak wiedzieć, że na rynku dostępne modele z dodatkowymi obciążnikami. Dzięki nim dostosujesz ciężar gryzonia do własnych preferencji. Urządzenia z „ogonkiem” są zwykle bardziej precyzyjne i szybciej komunikują się z komputerem. Wspomniane cechy są przydatne, gdy pracujesz z grafiką, projektami, ale także w trakcie dynamicznej rozgrywki.

Wady i zalety

Mysz przewodowa:

  • wysoka precyzja,
  • brak zakłóceń,
  • kabel może przeszkadzać,
  • lekka,
  • polecana grafikom, inżynierom, graczom.

Mysz bezprzewodowa:

  • brak kabla,
  • wygoda i mobilność (przydaje się przy prezentacjach),
  • cięższa (dla niektórych to atut),
  • konieczność wymiany baterii lub akumulatorów,
  • polecana do użytku domowego, w terenie, do telewizora.

Ergonomia, czyli wygoda użytkowania

Myszki do komputera różnią się rozmiarem. Dzięki temu łatwo dopasujesz sprzęt do wielkości dłoni. Większość producentów stawia na uniwersalne rozwiązania. Sprawdzają się wtedy, gdy z urządzenia korzysta więcej osób. Najczęściej to gryzonie o maksymalnie uproszczonej funkcjonalności (dwa przyciski i kółko do przewijania – tzw. scroll), co ułatwia obsługę.

Manipulator 3D

Źródło: https://3dconnexion.com/

Istnieją także specjalnie wyprofilowane myszki do komputera. Jeśli każdego dnia przez wiele godzin korzystasz z tego akcesorium, warto postawić na ergonomiczne kształty. Dzięki temu dłoń mniej się męczy (w zasadzie to nadgarstek), co sprzyja bardziej precyzyjnej i wydajnej pracy. Jeśli szukasz specjalistycznych rozwiązań, postaw na manipulatory 3D. Urządzenie jest wyprofilowane, co ułatwia pracę, zapewnia wygodę i zwiększa funkcjonalność.

Przyciski i kółko do przewijania

Niektóre elementy można przetestować tylko empirycznie po dotknięciu urządzenia. Faktura myszki i wykorzystane do jej produkcji tworzywa mają wpływ na wygodę użytkowania. Plastikowa, lekko „chropowata” powierzchnia myszki do komputera sprawia, że się gryzoń nie ślizga się w dłoni.

Logitech MX Master 2S. Kółko do przewijania z dodatkowymi wypustkami

Źródło: https://www.servecom.pl/mysz-logitech-mx-master-2s-graphite/myszy

Scroll, czyli kółko do przewijania, najczęściej pokryte jest tworzywem przypominającym gumę, co ułatwia to operowanie przyciskiem. Zdarza się, że ten element się wyciera. Wówczas palec może się ślizgać, a klawisz nie reagować. Używa się go często do przesuwania stron i dużych dokumentów. Kiedy scroll jest niesprawny, korzystanie z komputera staje się utrudnione. Warto rozważyć zakup myszki, w której kółko do przewijania ma dodatkowe wypustki.

Myszki do komputera z dodatkowymi przyciskami funkcyjnymi

Uniwersalna myszka do komputera zbudowana jest najczęściej z dwóch przycisków i kółka do przewijania. Jednak może się okazać, że to dla Ciebie zbyt mało. Wówczas dobrze mieć pod ręką (dosłownie) dodatkowe przyciski. Dzięki nim możesz np. sprawniej poruszać się po przeglądarce. Zaprogramowany pod kciukiem klawisz „wstecz” ułatwia powrót do poprzedniej strony internetowej.

Scimitar Elite RGB 18000 DPI z rozbudowaną funkcjonalnością

Źródło: https://www.servecom.pl/mysz-scimitar-elite-rgb-18000-dpi-black/myszy

Przyciski zaprogramujesz według własnych potrzeb, co ułatwia pracę w bardziej złożonych zadaniach. Dzięki temu szybko przywołasz konkretne narzędzie lub otworzysz panel, z którego najczęściej korzystasz. Ograniczysz w ten sposób czas na „jeżdżenie” kursorem po ekranie. Na pewnym poziomie zaawansowania i znajomości narzędzia, z którym pracujesz, to wygodne rozwiązanie. Oszczędzisz czas i poprawisz efektywność swojej pracy.

Myszki do komputera dla gracza

Wiele osób oddaje się wirtualnej rozrywce dla przyjemności. Nie brakuje jednak osób, które dążą do profesjonalizmu i chcą zostać e-sportowcami. Praktycznie w każdej dyscyplinie potrzebne są godziny treningów i dobre wyposażenie. Na treningu piłki nożnej można biegać w trampkach lub adidasach, ale zdecydowanie lepiej ćwiczy się w korkach. Podobnie jest z wyposażeniem stanowiska gracza. Myszka do komputera to jeden z jego kluczowych elementów. Odpada więc uniwersalny gryzoń, którego warto zastąpić, czymś bardziej dopasowanym do Twoich potrzeb.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze myszki do komputera dla gracza?

  • Sensor – jeśli nie ogranicza Cię budżet postaw na myszkę laserową. Alternatywnie sięgnij po model optyczny, najlepiej od producenta, który ma pojęcie o gamingu.
  • Wysoka rozdzielczość – odpowiada za czułość i precyzję. Sam parametr określany jest jako DPI, czyli punktach na cal. Do grania absolutnym minimum uznaje się myszki o rozdzielczości 1500 DPI. 
  • Odświeżanie połączenia – czas reakcji pomiędzy myszką a komputerem. Gracze powinni szukać gryzoni z częstotliwością odświeżania co 1 ms.
  • Ślizgacze – to „nogi” myszki, które dotykają podłoża. Odpowiadają za szybkość ruchów myszką i komfort. W praktyce dobrym rozwiązaniem są modele teflonowe. Co ciekawe, ten element myszki można dodatkowo dokupić i regularnie wymieniać, gdy się zużyje.
  • Połączenie kablowe – zapewnia najlepszy czas reakcji w trakcie rozgrywki i dużą dokładność. 

Myszki do komputera dla inżynierów i grafików

Osoby, które na co dzień pracują z grafiką lub zaawansowanymi projektami z pewnością docenią dodatkowe przyciski. Dzięki temu praca z myszką staje się wygodniejsza i znacznie sprawniejsza. Uzupełnieniem wyposażenia specjalisty są Manipulatory 3D (patrz wyżej). 

Urządzenie sprawdzi się u konstruktorów pracujących na modelach trójwymiarowych. Masz do dyspozycji sześć stopni swobody ruchu. Dłoń układasz na dedykowanym przycisku, który jest czuły na wychylenia oraz nacisk. Ułatwia to przesuwanie i obracanie modelu 3D w programach CAD.

Podkładka pod mysz

Przydatne akcesorium, którego nie powinno zabraknąć na biurku. Dobrze współpracują z każdym typem myszy, co sprawia, że warto je mieć pod ręką. Nawet jeśli dużo jeździsz i korzystasz z bezprzewodowego gryzonia, to taki detal zwyczajnie się przydaje.

Warto podkreślić, że współczesne podkładki mogą pełnić funkcję ładowarki akumulatorów myszki. Bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, które ogranicza ryzyko rozładowania się w trakcie wykonywania ważnego zadania.

Na rynku dostępne są podkładki wykonane z różnych tworzyw. Dotyczy to warstwy, po której porusza się mysz, jak i spodu. Gracze cenią modele dobrze trzymające się biurka. Dzięki temu dynamiczne ruchu nie przesuwają całej podkładki, co mogłoby być problematyczne w trakcie konfrontacji z przeciwnikiem.

Jaką myszkę do komputera wybrać?

Pracujesz z dokumentami tekstowymi, arkuszami kalkulacyjnymi, a może całymi dniami surfujesz w sieci? W takiej sytuacji wystarczy najprostszy model, który zapewni podstawowe funkcjonalności. Jeśli interesuje Cię sprawniejsze poruszanie się np. w przeglądarce, pomyśl o myszy z dodatkowymi przyciskami.

Gracze, inżynierowie i graficy to osoby o dużo większych potrzebach. Jeśli jesteś wśród tego grona, postaw na wielofunkcyjną mysz z programowalnymi przyciskami. Dzięki temu Twoja praca będzie sprawniejsza, łatwiejsza, a przez to bardziej komfortowa.

Nadal się wahasz i nie wiesz, jaką mysz do komputera wybrać? Nic straconego! Napisz lub zadzwoń do nas, a chętnie podpowiemy.

Możliwość komentowania została wyłączona.