Najlepszy monitor do komputera. Jak go wybrać?

Najlepszy monitor do komputera. Jak go wybrać?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: 0

Szukasz ergonomicznego i wygodnego monitora do pracy, a może czegoś do gier lub multimediów? Przed zakupem warto określić, jakie będzie przeznaczenie sprzętu. Jeśli będziesz wykorzystywać sprzęt sporadycznie, postaw na rozwiązanie budżetowe. Do codziennej pracy warto wybrać model, który będzie przyjazny dla wzroku i np. redukuje emisję niebieskiego światła. Na co zwrócić uwagę, wybierając monitor do komputera?

Spis treści:

 1. Czym kierować się przy wyborze ekranu?
 2. Wielkość ekranu ma znaczenie – jaki ekran kupić?
 3. Jaki monitor jest najzdrowszy dla oczu?
 4. Jak wybrać rozdzielczość monitora?
 5. Jaki monitor do pracy?
 6. Niski czas reakcji – kiedy zwrócić na niego uwagę?
 7. Komfort pracy a ergonomia
 8. Najlepsze monitory do 24 cali
 9. Monitor do komputera – znajdź swój wymarzony model!

Czym kierować się przy wyborze monitora do komputera? Zwróć uwagę na te parametry

Istnieje szereg właściwości technicznych, które mają wpływ na wygodę pracy ze sprzętem. Kluczowe jest określenie przeznaczenia urządzenia, bo dzięki temu znajdziesz odpowiedź na pytanie, jaki monitor do pracy jest najlepszy, a który wybrać np. do gier. Dostosujesz sprzęt do swoich potrzeb i stworzysz komfortowe stanowisko komputerowe.

Wybierając monitor, zwróć uwagę na:

 • wielkość/przekątna ekranu,
 • rodzaj matrycy
 • kąt widzenia,
 • parametry obrazu,
 • czas reakcji,
 • złącza,
 • ergonomię,
 • synchronizację (szczególnie gracze).

Wiele osób uważa, że monitory to uniwersalne urządzenia – nic bardziej mylnego. Wszechstronny sprzęt mógłby być wykorzystywany jednocześnie do zaawansowanej obróbki graficznej, prezentacji danych, grania i przy tym ograniczać widoczność osobom postronnym. Inne oczekiwania ma copywriter, farmaceuta, makler czy wspomniany grafik. Nie można więc mówić o uniwersalnym monitorze. 

W związku z powyższym, ważne jest, aby określić własne preferencje i dostosować ekran pod względem wielkości i funkcjonalności do realizowanych zadań. Dzięki temu praca będzie często łatwiejsza i szybsza, a przy tym ochroni Twój wzrok przed niebieskim światłem.

Wielkość ekranu ma znaczenie – jaki ekran kupić?

Na rynku dostępne są monitory o przekątnej 15”, 20”, 30”, a wersje zakrzywione osiągają rozmiary 49” i więcej. Najmniejsze z wymienionych ekranów, cieszyły się dużą popularnością w czasach, gdy dominowały modele kineskopowe, a technologia LCD powoli wkraczała do świata komputerów. Od roku 2000 zauważyć można wzrost zainteresowania „cienkimi” ekranami, których rozmiary znacząco wzrosły. Dzisiaj do pracy biurowej sprawdzi się monitor w przedziale 20”-30”. W działach księgowych, analitycznych i maklerskich stosuje się większe ekrany lub jest ich więcej niż jeden. Umożliwia to grupowanie zadań i łatwiejszą organizację pracy. Sprzęt komputerowy będzie funkcjonalnym i estetycznym narzędziem, a w wypadku technologii LED, ze względu na niski pobór mocy, również tanim w eksploatacji. Wśród najpopularniejszych rozwiązań na rynku znaleźć można m.in. monitor 24 cale i wspomniany 27-calowy monitor do komputera.

Jaki monitor do komputera jest najzdrowszy dla oczu? Wybieramy rodzaj matrycy

Jeśli pracujesz jako grafik lub zawodowy gracz, wiesz, że matryca ma wpływ na postrzeganie cyfrowego świata, a więc barw, tekstur, cieni i innych elementów. Wszystko to ma wpływ na jakość pracy, precyzję, a także przebieg rozgrywki.

Najczęściej spotykane rodzaje matryc:

 • In-Plane Switching (IPS) – wielu ekspertów z branży komputerowej, zawodowych grafików i graczy docenia ten rodzaj ekranów za najszerszy kąt widzenia i dobry kontrast. Świetnie oddaje barwy oraz ich odcienie, a do tego ma szybki czas reakcji na poziomie 5 ms. Urządzenie wyposażone w IPS zużywa bardzo mało energii elektrycznej i sprawdzi się w pracy grafika, do multimediów i grania;
 • Multi-domaing Vertical Aligment (MVA) – jakość odwzorowania kolorów zalicza się do wyższej klasy i jest wystarczająca do edycji filmów i zdjęć. Ma szeroki kąt widzenia, niski czas reakcji i dobry kontrast. Ekran poradzi sobie z podstawową i bardziej zaawansowaną obróbką graficzną, a także w dynamicznych grach, niwelując efekt smużenia. Tego rodzaju ekrany mogą być wyposażone w system redukujący migotanie i obniżający częstotliwość światła niebieskiego, co sprzyja ochronie oczu. Taką funkcjonalność ma monitor AOC, a w zasadzie cała ich grupa sygnowana tą marką;
 • Twisted Nematic (TN) – najbardziej popularna z dostępnych opcji, a przy tym atrakcyjna cenowo. Niska cena sprawia, że użytkownik musi się pogodzić z małym kątem widzenia i ograniczoną ilością kolorów. Tego rodzaju matryce nie mogą wyświetlać 16 milionów odcieni barw, co sprawia, że nie obsłużą karty graficznej z 24-bitową paletą. Jest to popularny rodzaj wyświetlacza do podstawowych zajęć domowych, surfowania w Internecie i niewymagających gier. Rozwiązanie sprawdza się w ekranach stacjonarnych, a także jako monitor do laptopa;
 • Patterned Vertical Aligment (PVA) – spotkać je można w droższych i tych nieco tańszych modelach. Główną zaletą jest dobre odwzorowanie kolorów, wysoki kontrast i duży kąt widzenia. Ekrany PVA sprawdzą się w użytku domowym i pracy w biurze.

Przeglądając specyfikację monitorów do komputera, zwróć uwagę na rodzaj ekranu, aby ten sprawdził się do najczęściej wykonywanych zadań. Warto także zatroszczyć się o wzrok, który męczy się podczas wielogodzinnej pracy. Analizując specyfikację, szukaj informacji o systemach redukujących migotanie, filtrujących światło niebieskie czy dostosowujących jasność do prezentowanej na ekranie grafiki, a nawet do intensywności oświetlenia w danym pomieszczeniu. 

Rozdzielczość monitora do komputera – czyli szczegółowość i wyrazistość obrazu

Niektórzy użytkownicy mogą pamiętać, że w dziejach komputerów był okres, w którym maksymalna rozdzielczość nie przekraczała 640 x 480 px. Obecnie najczęściej stosuje się ustawienia 1920 x 1080 px, nazywane również Full HD. Sprawdzi się w domu oraz pracy, a także w miejscach, gdzie wiele osób korzysta z jednego wyświetlacza np. serwerownie, sale wykładowe, fabryki czy laboratoria. Monitor 4K Ultra GD może wyświetlać obraz w 3180 x 2160 px, co zapewnia dużą szczegółowość i ostrość obrazu. Warto pamiętać, że monitor komputerowy to jeden z elementów wysokiej jakości pracy i rozrywki. W przypadku wysokich oczekiwań, dobrze zatroszczyć się o odpowiednią kartę graficzną, która poradzi sobie z wymaganiami programu lub gry.

Tryb incognito w monitorze – jaki monitor do pracy?

W części zawodów jak np. tych związanych z finansami, wymaga się przestrzegania zasady poufności. Zarówno osoby pracujące w jednym pomieszczeniu, jak i pracownicy mający bezpośredni kontakt z klientami, muszą ją respektować. W końcu nikt nie chce ujawniać, nawet przez przypadek, danych osobistych czy stanu swojego konta. Jeśli pracujesz z danymi o szczególnym znaczeniu (wrażliwymi), lepiej postawić na ekrany, którego kąt widzenia uniemożliwia „zaglądanie przez ramię”. W ten sposób unikniesz wycieku informacji. 

Osoby, które są wyłącznymi użytkownikami danego monitora, mogą sięgnąć po ekrany TN, które oferują wąskie kąty widzenia. W sytuacji, gdy Twoja praca polega na sprawnej wymianie informacji, również wśród osób z sąsiadujących stanowisk, przydatny będzie szeroki kąt widzenia. Możesz go znaleźć w modelach z matrycą PVA, MVA lub IPS.

Niski czas reakcji – kiedy zwrócić na niego uwagę?

Współczesne ekrany mają bardzo niski czas reakcji, który waha się od jednej do kilku milisekund. Niemniej jednak ważne jest przeznaczenie monitora. Jeśli będzie używany do pracy lub podstawowych zadań w domu, to parametr staje się drugorzędny. W sytuacji, gdy zamierzasz wykorzystywać ekran to multimediów (tworzenia lub rozrywki), ważne jest, aby ekran reagował w tempie ok. 1 milisekundy. Monitor gamingowy z takim czasem reakcji nie spowoduje opóźnień i efektu smużenia. Dla pracy z multimediami, akceptowalny poziom zapewniający wysoki komfort pracy wynosi od 1 do 4 milisekund.

Komfort pracy a ergonomia

W użytkowaniu monitora najważniejszy jest ekran i jego parametry techniczne. Poza tym, duże grono osób zwraca uwagę na ergonomię, czyli możliwość ustawienia i dostosowania monitora do własnych preferencji. Znaczącym atutem jest, opcja regulacji wysokości wyświetlacza (standard), a także kąta nachylenia, kąta obrotu, a także obracania w pionie (tzw. pivot). Ostatnia z opcji przydatna jest dla projektantów, twórców grafiki czy osób piszących treści. Dzięki ergonomii dostosujesz ułożenie monitora do swojej zwyczajowej pozycji, a także równie łatwo zmodyfikujesz ustawienia, gdy zajdzie taka potrzeba.

W tym miejscu warto powiedzieć także o złączach. W starszych modelach dominowały charakterystyczne, niebieskie połączenia analogowe D-Sub nazywane również VGA. Obecnie standardem jest HDMI, ale także możliwość podpięcia urządzenia z pomocą USB-C. Opcja jest dostępna w komputerach z wejściem USB (3.0), co w nowszych modelach jest już bardzo powszechne. 

Najlepsze monitory do komputera do 24 cali

Ekran o przekątnej 24” sprawdzi się, jako urządzenie biurowe, ale także monitor do multimediów i gier. Na jakie modele warto zwrócić uwagę?

Monitor ASUS 24' VG246H

Monitor ASUS 24′ VG246H 

Zaprojektowany z myślą o intensywnych, szybkich grach, ASUS VG246H to 23,8-calowy wyświetlacz Full HD IPS do gier z ultraszybkim czasem reakcji 1 ms (MPRT) i częstotliwością odświeżania 75 Hz, aby zapewnić superpłynną rozgrywkę. Zawiera technologię FreeSync, która eliminuje rozrywanie ekranu i niestabilną liczbę klatek na sekundę.

Monitor AOC 24″ C24G1

Monitor AOC 24″ C24G1 

Cechą charakterystyczną jednostki, jest zakrzywiony ekran, który może okazać się wygodnym rozwiązaniem w trakcie gier, ale także w pracy. Wysoka częstotliwość odświeżania (144 Hz) powoduje, że obraz jest płynny i ostry, a to przydaje się w trakcie realizacji grafik, filmów i gier. Ekran wyposażony jest w technologię FLicker-Free AOC, co ogranicza natężenie światła powodującego migotanie, a dzięki temu oczy mniej się męczą.

Monitor AOC 24″ G2460PF

Monitor AOC 24″ G2460PF

Czas reakcji 1 ms uwolni Cię od rozmytego ekranu, zarówno w trakcie grania, tworzenia grafiki, jak i w filmach. Częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz to lepsza widoczność klatek i brak efektu smużenia. AOE Flicker Free reguluje jasność bez efektu migotania, co poprawia komfort oglądania. Ergonomia pozwala na regulację wysokości i nachylenia, ułatwiając znalezienie optymalnego ustawienia. Sprzęt sprawdzi się wszędzie tam, gdzie ważna jest dynamika i jakość obrazu.

Monitor do komputera – znajdź swój wymarzony model!

Jednostka centralna jest praktycznie bezużyteczna bez monitora. Peryferia komputerowe są ważnym elementem wyposażenia. Dobrze więc zadbać o sprzęt, który będzie spełniał oczekiwania pod względem funkcjonalności, jakości pracy i estetyki. Przełoży się to na komfort pracy, zwłaszcza gdy postawisz na model ergonomiczny. Model z HDMI to dzisiaj standard podłączenia, ale wiedz, że są też rozwiązania umożliwiające komunikację poprzez USB-C. Stawiając na monitor do komputera o wysokiej rozdzielczości 4K, zwróć uwagę na rodzaj karty graficznej, którą posiadasz. Niektóre maksymalne ustawienia są możliwe, gdy nie tylko ekran jest w stanie je obsłużyć, ale także sam sprzęt komputerowy.

Szukasz ekranu do zadań specjalnych, a może coś bardziej budżetowego? Zajrzyj do naszej sekcji monitory do komputerów, gdzie znajdziesz swój nowy sprzęt. A jeśli szukasz laptopa na studia to przeczytaj nasz artykuł: „Laptop dla studenta – jaki wybrać?”

Dodaj komentarz