Oprogramowanie antywirusowe a bezpieczeństwo pracy zdalnej

Oprogramowanie antywirusowe a bezpieczeństwo pracy zdalnej

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania Oprogramowanie antywirusowe a bezpieczeństwo pracy zdalnej została wyłączona

Trwająca pandemia sprawia, że wiele osób pracuje w tzw. trybie home office. Dla jednych jest to wygodne rozwiązanie, a inni widzą w nim niebezpieczeństwa, zwłaszcza w obszarze cyfrowym. Jak zabezpieczyć komputer i dane przed czyhającymi zagrożeniami?

 

Bezpieczny antywirus do firmy

 

Do czego służy antywirus i czy jest on w ogóle potrzebny? Antywirus to program, który chroni komputer lub urządzenie mobilne przed infekcją złośliwym oprogramowaniem. W Internecie możemy natrafić na: wirusy, robaki, trojany czy programy szpiegujące. Stanowią one zagrożenie dla bezpieczeństwa danych firmowych, prywatnych, a nawet dla samego sprzętu. Zarażony komputer jest podatny na ryzyko kradzieży lub utraty informacji, a to z kolei niesie za sobą szereg zagrożeń. W wypadku wycieku danych, przedsiębiorstwo narazi na szwank swoje dobre imię, a utracone dane mogą posłużyć do kradzieży lub innego przestępstwa. Dobrze więc uzbroić firmową sieć, ale także komputery i urządzenia mobilne pracowników w oprogramowanie antywirusowe. Warto zatroszczyć się o pracowników i ich bezpieczeństwo w sieci w dobie pandemii. 

 

Co można zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo w sieci?

 

Warto pamiętać, że dobre oprogramowanie antywirusowe to fundament naszego bezpieczeństwa. Niektórzy jednak idą na skróty i uważają, że darmowy antywirus skutecznie zatroszczy się o ich komputer. Niestety, takie wersje mają często ograniczone funkcjonalności i np. wskazują na zainfekowanie komputera, ale nie będą w stanie pozbyć się problemu. Przydatność takiego oprogramowania jest bliska zeru. Warto więc zaopatrzyć się w pełną wersję sofware (programu), aby móc skutecznie chronić nasze środowisko pracy. Należy dlatego podkreślić, że bezpieczeństwo w sieci w dobie pandemii powinno być priorytetem dla przedsiębiorstw, które oddelegowały swoich pracowników do zdalnego wykonywania obowiązków.

 

Co jeszcze możemy zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo w sieci? Przede wszystkim zadbać o silne hasło, które złożone będzie z małych i wielkich liter, znaków specjalnych oraz cyfr. Mimo ostrzeżeń ekspertów od zabezpieczeń, znany powszechnie kod „123456”, co roku bije rekordy popularności. Jeżeli stosujesz podobny klucz do zabezpieczenia danych firmowych i prywatnych, to natychmiast powinieneś go zmienić. Warto również zadbać o urządzenia peryferyjne (drukarki, skanery) podłączone do Internetu. Jeśli pominiemy ten fakt, może się okazać, że będą one furtką dla przestępców. Upewnij się, że dostęp do Twoich urządzeń, jest odpowiednio zabezpieczony. Z kolei zużyte kartki z danymi firmowymi, potnij lub zniszcz przed wyrzuceniem ich do kosza.

 

Dla podniesienia bezpieczeństwa, gdy odchodzimy od komputera, powinniśmy go każdorazowo blokować. Trzeba o tym pamiętać pracując w miejscach publicznych, ale również z domu. O ile pierwsza sytuacja jest jasna, o tyle druga może budzić wątpliwości. Śpieszymy z wyjaśnieniem. Otóż, gdy do komputera dostanie się nieuprawniony użytkownik np. dziecko, to istnieje ryzyko, że odwiedzi witrynę lub pobierze plik, które mogą zainfekować komputer. Jeżeli dodatkowo pominie skanowanie antywirusowe, to ryzyko instalacji złośliwego oprogramowania automatycznie rośnie. Dobrze więc zawsze pamiętać o blokadzie komputera.

 

Dlaczego warto korzystać z oprogramowania antywirusowego?

 

Antywirus do firmy pomoże zabezpieczyć komputery i urządzenia peryferyjne. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko infekcji sprzętu, które mógłby słono kosztować przedsiębiorstwo. Wyciek danych niesie za sobą ryzyko utraty reputacji, ale także konsekwencje finansowe. Przestępy mogą okraść konta firmowe albo wykorzystają dane klientów w sposób niepowołany. Ci ostatni, mogą zwrócić się do przedsiębiorstwa z roszczeniami, a także żądaniem odszkodowania. Warto więc pamiętać, że darmowy antywirus w pełni nie zabezpieczy naszego komputera, a do kompleksowej ochrony, najlepsza będzie pełna wersja programu.

 

Oprogramowanie antywirusowe realnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa pracy zdalnej. Dzięki temu chronimy dane oraz sam sprzęt przed złośliwymi wirusami, które mogą wykraść lub zniszczyć ważne dokumenty. Warto jednocześnie zadbać o zabezpieczenie urządzeń peryferyjnych, pamiętać o silnym haśle i blokować sprzęt, gdy oddalamy się od niego. Dbając o wspomniane elementy, jesteśmy w stanie, realnie zabezpieczyć komputer przed złośliwym oprogramowaniem.

 

Możliwość komentowania została wyłączona.