Wybieramy kartę graficzną do komputera!

Wybieramy kartę graficzną do komputera!

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: 0

 

Karta graficzna jest jednym z ważniejszych elementów wpływających na wydajne funkcjonowanie komputera. Jej działanie jest kluczowe dla całego systemu, a jeszcze bardziej wzrasta, kiedy mówimy o komputerze do grania. Wybór tak istotnego elementu, bezpośrednio wpływającego na satysfakcję z podejmowanej rozrywki, nie może być przypadkowy. Kupując kartę graficzną, warto wybrać najlepszą z dostępnych na rynku modeli.

 

Niewątpliwym utrudnieniem w wyborze procesora graficznego (GPU), szczególnie dla tych mniej znających się na komputerach Klientów, jest fakt, że rynek elektroniczny zmienia się w bardzo dynamicznym tempie. Z tego powodu mniej doświadczeni konsumenci mogą mieć problem z przyswojeniem niezbędnych informacji na temat GPU. Jeżeli chcesz rozbudować swój komputer o nowe podzespoły i zastanawiasz się nad zakupem karty graficznej — koniecznie przeczytaj poradnik Servecom! Podpowiemy Ci, jaką kartę graficzną wybrać oraz czym charakteryzują się produkty od AMD i NVIDIA!

 

Karta graficzna — jaka jest jej rola w działaniu komputera?

 

Jednym z kluczowych elementów komputera jest karta graficzna. Odpowiada ona za generowanie oraz wyświetlanie obrazu. Musimy pamiętać, że w grach komputerowych, proces generowania animacji jest dużo bardziej skomplikowany, niż w momencie tradycyjnej pracy urządzenia. W tym przypadku, aby sprostać wymaganiom gry, karta graficzna musi oferować odpowiednią wydajność, szczególnie jeżeli zależy nam na wysokiej jakości obrazu o dobrej rozdzielczości i szczegółowości.

 

Karta graficzna odpowiada jeszcze za kilka istotnych funkcji dla działania sprzętu. Generalnie można powiedzieć, że karta graficzna zwiększa wydajność komputera. Między innymi swoimi procesami wspomaga obliczenia procesora w profesjonalnych zastosowaniach, do których należą:

 

  • renderowanie animacji,

 

  • renderowanie i konwersja wideo,

 

  • obróbka zdjęć,

 

 • archiwizowanie plików.

 

Oznaczenia na kartach graficznych

 

Wielu Klientów, podczas poszukiwania odpowiedniej karty graficznej do komputera, ma problem ze zrozumieniem oznaczeń znajdujących się na pudełku. Nie wiedzą jak rozpoznać wydajność i generację karty. Niemiej w ostatnim czasie producenci ułatwili Klientom wybór. Wszystko dzięki stosownym oznaczeniom, które pozwalają określić wydajność oraz generację konkretnego modelu.

 

W celu rozpoznania karty graficznej, w pierwszej kolejności musisz zwrócić uwagę na pierwszy człon liter oraz cyfr w nazwie danego modelu. Czasami na rynku elektronicznym można spotkać specjalne edycje kart graficznych. Jednak trudniej je zidentyfikować, ponieważ przybierają niestandardowe oznaczenia.

 

Obecnie na rynku dominują karty z układami graficznymi dwóch konkurencyjnych producentów sprzętu komputerowego — NVIDIA oraz AMD. Zarówno u jednego, jak i drugiego znajdziemy modele z segmentu ekonomicznego: serie GeForce I GeForce GT czy AMD Radeon, a także wydajne konstrukcje zaprojektowane z myślą o graczach: GeForce GTX i GeForce RTX oraz AMD Radeon RX.

 

Karty graficzne AMD

 

Wśród kart graficznych wyróżniamy sprzęt od amerykańskiego producenta elektroniki (głównie układy scalone) – AMD (Advanced Micro Devices). Karty graficzne z tej stajni otrzymały kryptonim Radeon. W celu ułatwienia zakupu odpowiedniego modelu poszczególne serie przybrały stosowne symbole, ułatwiające wybór.

 

Karty AMD można podzielić na:

 

  • Radeon — modele przeznaczone do podstawowych zastosowań,

 

 • Radeon RX karty graficzne przeznaczone głównie dla graczy.

 

Pierwsza cyfra karty graficznej AMD odpowiada za generację (przykładowo — karta Radeon RX 6800 XT będzie nowszym produktem niż Radeon RX 5700 XT). Warto zwrócić również uwagę, na kolejną liczbę, która odpowiada za segment wydajnościowy (karta Radeon RX 6900 będzie bardziej wydajna, niż model Radeon RX 6800).

 

Amerykański producent w swojej ofercie posiada również topowe modele kart graficznych ze specjalnych edycji. Zazwyczaj są to podzespoły o wyższym segmencie wydajności. Przed zakupem takiej karty, warto jednak dokładnie zapoznać się z jej specyfikacją, ponieważ oznaczenia znajdujące się na pudełku, mogą nie być charakterystyczne i łatwe do zidentyfikowania.

 

Karty graficzne NVIDIA

 

Kolejną znaną firmą na rynku kart graficznych jest NVIDIA — amerykańskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji procesorów graficznych oraz innych układów scalonych przeznaczonych na rynek komputerowy.

 

Chipy produkowane przez firmę z Kalifornii dzielą się na dwa główne typu: NVIDIA GeForce oraz NVIDIA Quadro. Pierwsze są układami scalonymi przeznaczonymi do obsługi multimediów, a także gier oraz półprofesjonalnej pracy z grafiką, obróbką video oraz zdjęć. Druga grupa (NVIDIA Quadro) dedykowana jest profesjonalistom.

 

Karty graficzne NVIDIA do komercyjnego użytku możemy podzielić na:

 

  • GeForce – najbardziej podstawowe modele kart graficznych,

 

  • GeForce GT – karty ze średnio-niskiego segmentu,

 

  • GeForce GTX – modele przeznaczone dla graczy.

 

 • GeForce RTX – zaawansowane model przeznaczone dla graczy.

 

Podobnie jak w przypadku kart AMD, pierwsze cyfry kart graficznych NVIDIA oznaczają generację karty graficznej (Nvidia GeForce RTX 3080 będzie nowsza od Nvidia GeForce RTX 2080). Kolejna liczba w oznaczeniu odpowiada za segment wydajnościowy (GeForce RTX 3070 jest wydajniejszy kartą od GeForce RTX 3060 Ti). Jak zapewne zauważyłeś, część modeli kalifornijskiego producenta posiada dodatkowe oznaczenie w postaci dopisku „Ti”, który oznacza przyspieszoną wersję karty (GeForce RTX 2080 Ti będzie wydajniejsza, niż GeForce RTX 2080). W niektórych modelach można spotkać się również z dopiskiem SUPER, który także sugeruje wyższą wydajność karty od jej podstawowej wersji.

 

Którą kartę graficzną wybrać?

 

Na wybór optymalnej karty graficznej do komputera składa się kilka istotnych czynników. Swój wybór musisz uzależnić przede wszystkim od dostępnego budżetu, który możesz poświęcić na rozbudowę swojego sprzętu. Zakres cenowy jest bardzo istotny — jeżeli zależy Ci na podstawowym modelu karty graficznej, wystarczy, że masz odłożone kilkaset złotych. Jeżeli jednak potrzebujesz profesjonalnego sprzętu, musisz liczyć się z wydatkiem liczonym w tysiącach złotych. Najlepsze karty graficzne to wydatek dochodzący nawet do kosztów zakupu nowego samochodu.

 

Kolejnym istotnym aspektem, jeżeli chodzi o wybór karty graficznej, są oczekiwania użytkownika. Warto określić, czy potrzebujesz sprzętu do oglądania filmów w wysokiej jakości, pracy w programach graficznych czy może do grania w najnowsze produkcje. Ostatnim czynnikiem, który możesz wziąć pod uwagę, jest kompatybilność. Jeżeli szukasz układu do nowego zestawu komputerowego — nie będziesz miał większego problemu z dopasowanie karty. Problemem często jest modernizacja kilkuletniego urządzenia — może okazać się, że niektóre produkty nie będą współpracować z płytą główną w komputerze.

 

Potrzebujesz wydajnej karty graficznej do komputera? Skorzystaj z oferty sklepu internetowego Servecom! U nas znajdziesz modele kart graficznych wielu producentów. W naszej ofercie posiadamy podstawowe podzespoły — dla mniej wymagających użytkowników oraz zaawansowane technologicznie, najnowsze karty graficzne dla profesjonalistów oraz zawodników e-sportu!

 

Wybierając ofertę Servecom, możesz również skorzystać z wyjątkowych okazji na elektronikę poleasingową. Regularnie przeceniamy biznesowe modele komputerów oraz podzespołów do komputerów, oferując przy tym niezmiennie sprzęt najlepszej jakości.

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy przy wyborze karty graficznej do komputera lub innej elektroniki — zapraszamy do naszego sklepu!

Odwiedź również nasz kanał na YouTube i bądź na bieżąco z naszymi relacjami!

 

Dodaj komentarz