Wybieramy monitor!

Wybieramy monitor!

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: 0

Coraz więcej osób zaczęło korzystać z przywileju pracy zdalnej. Co zrobić, żeby podnieść jej wydajność? Niezbędnym elementem, którego potrzebujesz w swoim domu, jest dobry monitor! Z pewnością ułatwi Ci on tworzenie tekstów, obróbkę i kreowanie grafik, edytowanie zdjęć oraz wideo. Monitor znajdziesz swoje zastosowanie również podczas pracy biurowej oraz wieczornego relaksu w postaci oglądania filmów i seriali. Bez względu na to, czy szukasz ekranu do pracy, czy rozrywki, z pewnością po naszym poradniku znajdziesz coś dla siebie!

 

Zakrzywiony ekran monitora

 

Wydaj Ci się, że zakrzywione ekrany to najnowszy wymysł konstruktorów? Nic bardziej mylnego, ponieważ zakrzewione ekrany są z nami już od wielu lat. Dawniej wyglądały jednak nieco inaczej — spotykaliśmy je w postaci monitorów CRT, czyli klasycznych kineskopów.

 

Monitory typu curved zostały zaprojektowane z myślą o ograniczeniach, występujących w płaskich monitorach. Płaskie ekrany nie dość, że mogą powodować zniekształcenia obrazu, to jeszcze wyświetlane na nich obrazy są trudne do wychwycenia przez ludzkie oko. Zakrzywione ekrany zapobiegają zaburzeniom perspektywy oraz naturalnych proporcji. Technologia Curved została zaczerpnięta z sal kinowych, gdzie obraz wyświetlany jest na zakrzywionym ekranie.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze monitora o zakrzywionym ekranie?

 

Jeżeli wybierasz monitor — zwróć uwagę na podstawowe parametry, którymi cechuje się urządzenie. Pamiętaj o stopniu zakrzywienia ekranu. Najczęściej spotykanymi na rynku modelami są: 3000R i 1800R. Jak rozumieć takie miary? Jest to średnica utworzonego okręgu. Przy ekranie 3000R mowa o 3000 milimetrów, czyli 3 metrach. W przypadku moniotrów 1800R – 1800 milimetrów, czyli 1,8 metra. Liczba, która zostaje wpisana przed literą „R”, informuje o zakrzywieniu, a przez to efekcie głębi obrazu. Im większe zakrzywienie, tym lepszy efekt głębi.

Podczas wyboru monitora o zakrzywionym ekranie warto wiedzieć, że jego możliwości sprawdzisz jedynie siedząc blisko ekranu. Przy wyborze monitora o ekranie Curved, kieruj się również:

 

  • Przekątną ekranu — zaleca się korzystanie z ekranów o zakrzywionym ekranie, minimum 24 calowych — tylko wtedy jesteś w stanie realnie ocenić efekt głębi.

 

  • Rozdzielczością ekranu — wybieraj ekrany o rozdzielczości 2560 px. W przypadku ekranów większych niż 32 cale pomyśl o rozdzielczości 3440 px lub większej — odczujesz wtedy satysfakcję z wyświetlanego obrazu na ekranie.

 

 • Rodzaj matrycy — do wyboru masz matrycy IPS (do filmów, rozrywki), TN (najczęściej wybierane przez graczy) oraz VA (do zastosowań uniwersalnych).

 

Monitory o panelu płaskim

 

Klasyczne monitory o płaskim panelu gwarantują Ci ogromny wybór, ponieważ są dostępne na rynku w największej ilości. Przeczytaj nasz artykuł o monitorach tutaj! Monitory płaskie wyświetlają obraz, który jest widoczny z bliska oraz daleka w tym samym stylu, bez względu na przekątną ekranu. Sprawia to, że monitory o tego typu konstrukcji najlepiej sprawdzą się do przeglądania zdjęć oraz do obróbki filmów.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru monitora o płaskim panelu?

 

  • Przekątna i rozdzielczość — na rynku spotkasz dobre monitory poniżej 20 cali, jednak do komfortowej pracy proponujemy wybór monitora powyżej 24 cali oraz minimalnej rozdzielczości 1920×1080 px.

 

  • Odświeżanie ekranu — wybierz matryce o odświeżaniu 120-165 Hz, która oferuje dużo bardziej płynny obraz w porównaniu do monitorów 60-75 Hz.

 

  • Jasność oraz rodzaj podświetlenia — przyjmuje się, że najlepszą wartością do komfortowej pracy w normalnych warunkach oświetleniowych jest 140 cd/m2, jeżeli jednak wartość ta, może być niewystarczająca do Twojej pracy — kup monitor o jasności na poziomie 300 cd/m2.

 

 • Ergonomia i VESA (montaż ścienny) – sprawdź dane techniczne monitora, gdzie znajdziesz informacje o zgodności z systemem VESA. Monitory tylko z tym systemem będziesz mógł zamontować na ścianie lub uchwycie.

 

Monitor idealny w Servecom

 

Zapoznaj się z naszym poradnikiem i wybierz idealny monitor do swoich potrzeb! Jeżeli jednak chcesz zapytać fachowców, który monitor będzie dla Ciebie najlepszy — skontaktuj się z Servecom! W ofercie naszego sklepu znajdziesz nowe i poleasingowe monitory o panelu płaskim oraz zakrzywionym. Czekamy na Twoją wizytę w naszym sklepie!

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy przy wyborze sprzętu elektronicznego — zapraszamy do kontaktu z naszym sklepem! Śledź nasz kanał na YouTube i bądź na bieżąco z naszymi relacjami!

 

Dodaj komentarz