Zadbaj o regularne czyszczenie swojego laptopa

Zadbaj o regularne czyszczenie swojego laptopa

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: 0

Laptopy są prawdziwymi magnesami na kurz. Regularne czyszczenie laptopa sprawia, że działa on stabilnie i bezawaryjnie przez długi czas. Najbardziej narażone na zabrudzenia są klawiatura, matryca oraz układ chłodzenia. O ile klawiatura i matryca, to kwestia głównie estetyki, to kurz osadzający się w układzie chłodzenia, może okazać się dużym problemem.

 

Chociaż z pozoru tego nie widzimy, po paru miesiącach pracy nasz laptop przypomina fermę roztoczy. Powoduje on wzrost częstotliwości pracy wentylatora na pełnych obrotach oraz obniżenie czasu pracy na baterii. Niewydajny układ chłodzenia może także spowodować przegrzewanie się układów na płycie głównej, co często prowadzi do trwałej usterki i drogiej naprawy.

 

Pierwszymi oznakami sugerującymi, że nasz laptop potrzebuje czyszczenia układu chłodzenia, jest głośniejsze działanie oraz nagrzewanie się podczas pracy. Spowodowane jest, to tym, że wentylator musi pracować znacznie szybciej, żeby móc ochłodzić komputer. Mimo to często nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego przepływu powietrza, co powoduje wyłączenie się urządzenia. By wyczyścić układ chłodzenia, należy wyłączyć laptopa i odłączyć go od źródeł zasilania, odszukać na obudowie kratki z wylotem gorącego powietrza i “przedmuchać” sprężonym powietrzem.

 

Raz w roku warto powierzyć czyszczenie swojego laptopa profesjonalistą. Najlepszy efekt można osiągnąć wymontowując cały układ chłodzenia i wyczyszczenie go poza laptopem oraz wymieniając pasty termo-przewodzące na nowe.

 

Dodaj komentarz