Co oznaczają klasy laptopów A, A-, B, C? Klasyfikacja laptopów poleasingowych

Co oznaczają klasy laptopów A, A-, B, C? Klasyfikacja laptopów poleasingowych

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania Co oznaczają klasy laptopów A, A-, B, C? Klasyfikacja laptopów poleasingowych została wyłączona

Laptopy poleasingowe dzieli się na klasy ze względu na ich stan wizualny. To w zasadzie jedyne kryterium – sprzęt poleasingowy jest zawsze w pełni sprawny technicznie. W zależności od tego ile ewentualnych niedoskonałości posiada laptop, oznacza się go odpowiednim symbolem. Czym dokładnie są klasy laptopów poleasingowych i co to oznacza w praktyce?

Ogólne założenia klasyfikacji sprzętu używanego

Wszystkie laptopy poleasingowe trafiające do sprzedaży to sprzęt używany, jednocześnie pełnowartościowy. Sprzęty te zwykle są używane krótko – od 6 miesięcy do 2-3 lat. Są one zawsze sprawne, jednak ich obudowa może nosić ślady użytkowania. W zależności od tego ile tych śladów jest i jak bardzo są widoczne, laptop otrzymuje konkretne oznaczenie literowe.

Wyróżniamy klasy od A do C, z założeniem, że klasa A oznacza najlepszy wizualnie sprzęt, a C – odznaczający się większą liczbą widocznych niedoskonałości. Dla jeszcze większej precyzji stosuje się niekiedy znak minus dla tych laptopów, które mieszczą się w konkretnych kategoriach, jednak z drobnymi zastrzeżeniami.

Klasa A

To sprzęt, który w praktyce wygląda jak nowy, nie posiada istotnych śladów użytkowania lub też posiada je w minimalnym stopniu. Zwykle niedoskonałości te nie rzucają się w oczy (nie są widoczne na pierwszy rzut oka), a produkt nie zawiera widocznych rys czy otarć. W laptopach klasy A nie pojawią się także żadnego rodzaju pęknięcia obudowy, wgniecenia, czy ubytki.

Klasa A-

Aby opis był możliwie dokładny, wyróżniam także klasę A-, która oznacza, że sprzęt spełnia wymogi klasy A, mogą pojawić się jednak niewielkie ryski, które nie są bardzo widoczne na pierwszy rzut oka.

Laptopy poleasingowe klasy A są chętnie wybierane przez osoby, które szukają wydajnego sprzętu w dobrej cenie i zależy im na estetyce, lub gdy laptop ma również znaczenie reprezentacyjne (na przykład dla osób, które wykorzystują komputer na spotkaniach handlowych, prezentacjach i w innych sytuacjach biznesowych).

Klasa B

To oczywiście sprzęty w pełni sprawne technicznie. Na ich powierzchni mogą znajdować się niewielkie ryski, przebarwienia, przetarcia lub też inne ślady użytkowania. 

Niektóre z tych niedoskonałości mogą być widoczne gołym okiem, choć jednocześnie nie są to wady zwracające na siebie dużą uwagę. Laptopy poleasingowe klasy B są polecane osobom, które potrzebują dobrej jakości sprzętu, jednocześnie kwestie estetyczne mają dla nich znaczenie drugorzędne (warto pamiętać jednocześnie, że klasa B to wciąż atrakcyjny wizualnie, estetyczny sprzęt). Produkty te są również chętne wybierane przez osoby, które wykonują pracę w otoczeniu, w którym laptop może zostać uszkodzony (np. w firmach produkcyjnych, miejscach budowy i innych).

Jak że laptopy tej klasy są dobrym kompromisem między ceną a jakością, są częstym wyborem jako komputery dla dzieci i młodzieży.

Klasa C

Laptopy poleasingowe tej klasy mają już widoczne na pierwszy rzut oka niedoskonałości lub uszkodzenia. Może to być naderwana część obudowy, niesprawne zawiasy lub inne elementy mocujące (w konsekwencji komputer może się – na przykład – nie domykać).

Jednocześnie pod względem technicznym jest to wciąż sprzęt w pełni sprawny, który nadaje się do użytku. Sprawdzi się więc w trudnych warunkach (gdzie ryzyko upadku/uszkodzenia sprzętu jest duże). Takie komputery wybierają także osoby, które są zainteresowane konkretnymi komponentami.

W jakim stanie otrzymam laptop poleasingowy?

Warto też pamiętać, że każdy laptop, jest dokładnie czyszczony i sprawdzany – dopiero po upewnieniu się, że funkcjonuje bez zarzutu, trafia do sprzedaży. Czynności, które wykonujemy, to między innymi:

  • sprawdzenie sprzętu i klasyfikacja do określonej kategorii,
  • szczegółowy test – weryfikacja poprawności działania i ewentualna wymiana niesprawnych podzespołów,
  • dokładne czyszczenie wnętrza laptopa, a także jego obudowy,
  • instalacja niezbędnego oprogramowania/systemu operacyjnego (jeśli konieczne).

Przygotowanie laptopa do sprzedaży obejmuje także zapakowanie sprzętu. Opakowanie pozwala na przechowywanie i wysyłkę laptopów bez ryzyka uszkodzenia.
Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty sprzętów poleasingowych. Klientom indywidualnym oferujemy 2 lata gwarancji na nasze produkty, a firmom – 12 miesięcy. Umożliwiamy także rozszerzenie gwarancji do 36 miesięcy.

Możliwość komentowania została wyłączona.