Jeśli szukasz sprzętu, który umożliwi Ci wygodne odpisywanie na maile, organizację życia domowego, oglądanie seriali czy inne codzienne aktywności, to laptop będzie najlepszym wyborem. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając laptopa do domu oraz jakie rodzaje sprzętu znajdziesz w sklepach?
Laptop do domu – na co warto zwrócić uwagę przy wyborze?
Laptopy do użytku domowego mają wyjątkowo szerokie zastosowanie. Możesz wykorzystywać je między innymi do celów organizacyjnych, a także cieszyć się ich różnorodnymi możliwościami multimedialnymi.
Jeśli zastanawiasz się, jaki laptop kupić do domu, to zdecydowanie warto postawić na uniwersalność. Sprzęt domowy do użytku codziennego powinien umożliwiać komfortowe wykonywanie podstawowych czynności, takich jak przeglądanie internetu, oglądanie filmów czy seriali oraz obsługę pakietów biurowych – wybierając takie uniwersalne urządzenie, nie zmarnujesz potencjału technologicznego zaawansowanych laptopów, a jednocześnie nie zrujnujesz swojego budżetu. Innymi słowy, zapłacisz tylko za te funkcje, z których będziesz korzystał.
Należy również zwrócić uwagę na specyfikację techniczną laptopa.
Wydajność laptopa – od czego zależy?
W kontekście technikaliów największe znaczenie ma wydajność laptopa. Zależy ona przede wszystkim od procesora, który stanowi serce każdego sprzętu. Jeśli zdecydujesz się na urządzenie z popularnym systemem Windows, możesz wybierać spośród dwóch procesorów – Intel oraz AMD. Zwróć uwagę na serię, generację oraz typ procesora. Popularnym wyborem w laptopach do użytku domowego są na przykład procesory i5 i i7, dobrze radzące sobie z obsługą internetu i typowych aplikacji.
Na wydajność laptopa do domu wpływa również pamięć RAM. Co do zasady, im więcej RAM, tym lepiej. W przypadku domowego sprzętu 8 GB RAM to minimum – taka ilość pozwoli na płynne korzystanie z wielu okien przeglądarki oraz kilku programów jednocześnie.
Zobacz także: Co to jest pamięć RAM – jakie są jej rodzaje i zastosowanie?
Jaki dysk wybrać?
Aby mieć pewność, że laptop będzie spełniał wszystkie Twoje oczekiwania, należy zwrócić uwagę również na dysk. Jeśli chcesz, aby Twój sprzęt był szybki, pracował cicho, a dodatkowo był mniej awaryjny, to zdecydowanie postaw na dysk SSD. Do codziennego użytkowania możesz zdecydować się na dysk o pojemności 128 GB lub 256 GB, jeśli jednak masz większe wymagania, to warto postawić na dysk 512 GB.
Ekran ma znaczenie
Komfort korzystania z laptopa zależy także od jego ekranu. Istotna jest tutaj przekątna, rozdzielczość oraz typ matrycy. Standardowa przekątna w przypadku laptopów do domowego użytku to 15,6 cala, jednak w zależności od preferencji i potrzeb możesz zdecydować się na większą lub mniejszą przekątną. Dobrym wyborem w kontekście rozdzielczości jest natomiast Full HD. Jeśli chodzi o matrycę, dobrym wyborem będzie technologia IPS oraz VA, które charakteryzują się dobrym kontrastem i odwzorowaniem kolorów, a także zadowalającymi kątami widzenia. Matryce TN charakteryzują się nieco gorszymi właściwościami, jednocześnie są to sprzęty tańsze.
Warto zwrócić uwagę także na powłokę, która może być matowa lub błyszcząca. Bardziej komfortowym rozwiązaniem jest bez wątpienia ta pierwsza, ponieważ korzystniej wpływa na wzrok. Polecana jest ona zwłaszcza w przypadkach, kiedy laptop będzie użytkowany na zewnątrz lub w okolicy okna – matowa powłoka matrycy nie odbija światła i zapewnia lepszą widoczność obrazu.
Złącza w laptopie – które są najważniejsze?
Do najważniejszych złącz, w które powinien być wyposażony dobry laptop do domu, zaliczane są: gniazda USB 3.1, 2.0 oraz USB-C lub Thunderbolt, złącze HDMI oraz wyjście słuchawkowe.
Rodzaje laptopów do użytku codziennego
Szukając najlepszego laptopa do domu, warto mieć z tyłu głowy, że w sklepach znajdziemy różne rodzaje urządzeń. Jakie?
- Notebook – smukłe i lekkie urządzenie o uniwersalnym zastosowaniu. Świetnie sprawdzi się jako sprzęt do przeglądania internetu, odpisywania na maile, oglądania treści multimedialnych czy nawet grania w gry – zarówno w domowym zaciszu, jak i poza nim.
- Ultrabook – laptop w wersji mini, wyjątkowo lekki i kompaktowy. Jest to przenośne narzędzie do pracy i nie tylko, które często charakteryzuje się również energooszczędnością i ponadprzeciętną wydajnością.
- Laptop 2 w 1 – taki sprzęt wyposażony jest w dotykowy ekran, który można dowolnie odłączać oraz obracać. Urządzenie to łączy w sobie tradycyjnego laptopa z tabletem.
Laptop nowy czy poleasingowy?
Zastanawiając się, jaki laptop wybrać do domu, warto wziąć pod uwagę nie tylko nowe laptopy, ale także urządzenia poleasingowe.
Laptopy nowe mają oczywiście wiele zalet oraz najczęściej przewyższają używany sprzęt pod względem estetyki. Jeżeli więc zależy Ci na tym, aby być pierwszym właścicielem urządzenia oraz chcesz, żeby laptop był wolny od nawet najmniejszych zarysowań, to jest to rozwiązanie dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że nowy laptop ze sklepowej półki będzie znacznie droższą inwestycją.
Laptopy poleasingowe są natomiast doskonałą propozycją dla wszystkich osób poszukujących świetnej jakości i wydajności w atrakcyjnej cenie. Takie laptopy są urządzeniami, które przez krótki okres – standardowo od kilku miesięcy do 3 lat – użytkowane były w firmach i korporacjach. Następnie są one odsprzedawane oraz poddawane dokładnemu serwisowi – w ten sposób mogą służyć następnym użytkownikom przez kolejne lata. Laptopy poleasingowe to urządzenia klasy biznes, które charakteryzują się między innymi mocniejszymi podzespołami. Możesz mieć więc pewność, że taki laptop będzie służył Ci bez zarzutów przez długi czas.
Zobacz także: Laptopy poleasingowe – czy zakup eksploatowanego przez firmy sprzętu się opłaca?