Tanie laptopy przeglądarkowe do internetu – co to jest oraz jaki wybrać?

Tanie laptopy przeglądarkowe do internetu – co to jest oraz jaki wybrać?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania Tanie laptopy przeglądarkowe do internetu – co to jest oraz jaki wybrać? została wyłączona

Używasz komputera tylko do przeglądania internetu oraz korzystania z prostych aplikacji? Idealną propozycją dla Ciebie może okazać się laptop przeglądarkowy! Jak dokładnie działają tak zwane Chromebooki oraz jakie możliwości oferują? Podpowiadamy, dlaczego warto zdecydować się na laptopa przeglądarkowego oraz jaki model wybrać.

Laptop przeglądarkowy – co to jest?

Laptopy przeglądarkowe, znane również jako Chromebooki, to urządzenia zaprojektowane przez Google, które działają na systemie operacyjnym Chrome OS. Główną ideą laptopów przeglądarkowych jest korzystanie z komputera jedynie do przeglądania internetu i korzystania z aplikacji działających w chmurze. Większość zadań, które użytkownik wykonuje na takim laptopie, odbywa się bezpośrednio w przeglądarce Google Chrome lub za pośrednictwem aplikacji dostępnych w Google Play.

Chrome OS

Chrome OS to system operacyjny, który został zbudowany wokół przeglądarki internetowej i jest przystosowany do szybkiej pracy w sieci. Dzięki temu, że system jest prosty, pracujące na nim laptopy przeglądarkowe szybko się uruchamiają. Automatyczne aktualizacje zapewniają natomiast, że oprogramowanie zawsze jest na bieżąco. Co więcej, Chrome OS jest znacznie lżejszy niż Windows lub MacOS, dlatego też laptopy przeglądarkowe nie potrzebują aż tak dużej pamięci RAM.

Laptop przeglądarkowy vs Notebook

Rozważasz zakup nowego sprzętu, ale nie wiesz, czy lepszą decyzją będzie standardowy notebook, czy laptop przeglądarkowy? Poznaj najważniejsze różnice!

1. System operacyjny

Laptopy przeglądarkowe różnią się od notebooków przede wszystkim systemem operacyjnym. 

Jak już wspominaliśmy wcześniej, Chromebooki pracują na dedykowanym systemie Chrome OS. System ten jest znacznie prostszy, a co za tym idzie – znacznie mniej obciążający. Opiera się on przede wszystkim na chmurze oraz przeglądarce Chrome, dlatego też laptopy nazywane są przeglądarkowymi. 

2. Przestrzeń dyskowa

Jako że laptopy przeglądarkowe korzystają przede wszystkim z chmury, nie są wyposażone w duże zasoby pamięci. To rozwiązanie ma jednak sporo plusów, ponieważ w razie jakiejkolwiek awarii Twoje dane nie przepadną wraz z uszkodzonym dyskiem – pliki będą zapisane na chmurze, do której masz dostęp z dowolnego urządzenia.

3. Aplikacje i programy

Bardzo ważną różnicą pomiędzy laptopami przeglądarkowymi a notebookami jest dostęp do aplikacji i programów. Chromebooki obsługują jedynie aplikacje, które dostępne są w Google Play.

Należy jednak pamiętać, że jest to wyjątkowo bogata biblioteka aplikacji, gier, multimediów oraz innych programów, dlatego też – o ile nie potrzebujesz sprzętu do zaawansowanej obróbki zdjęć i wideo lub programowania – z pewnością znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. 

Dlaczego warto zdecydować się na laptopa przeglądarkowego?

Jedną z największych zalet Chromebooków jest ich cena. Są one zwykle znacznie tańsze od tradycyjnych laptopów, co wynika z mniejszych wymagań sprzętowych oraz braku potrzeby płacenia za licencje na drogie systemy operacyjne. Chrome OS nie wymaga zaawansowanego sprzętu, co oznacza, że producenci mogą oferować laptopy w niższych cenach.

Ponadto, laptopy przeglądarkowe wyróżniają się długim czasem pracy na baterii. Ich prostota i efektywność energetyczna pozwalają użytkownikom na pracę niemal przez cały dzień bez konieczności doładowywania.

Więcej na temat żywotności baterii przeczytasz w naszym artykule: Jak działa bateria laptopa i jak wydłużyć jej żywotność? 

Choć laptopy te są idealne do przeglądania internetu, pracy z dokumentami czy komunikacji online, to nie są przeznaczone do zadań wymagających intensywnego przetwarzania danych, takich jak profesjonalna edycja wideo czy granie w zaawansowane gry komputerowe. Nie zmienia to jednak faktu, że dla wielu użytkowników Chromebooki są atrakcyjną i praktyczną opcją, szczególnie w kontekście edukacji i podstawowej pracy biurowej.

Laptopy przeglądarkowe to również świetna propozycja dla nauczycieli. Jeśli uczysz w szkole i poszukujesz sprzętu do pracy, to możesz zdecydować się właśnie na Chromebooka – kupując ten model laptopa, masz możliwość skorzystania z bonu dla nauczyciela. 

Jaki laptop przeglądarkowy wybrać – nasze propozycje

Na rynku znajdziesz wiele modeli laptopów przeglądarkowych. Zastanawiasz się, który z nich wybrać? Podpowiadamy!

Asus Chromebook C523NA

Jeśli szukasz dobrego laptopa do internetu w niskiej cenie, to świetnym wyborem będzie Asus Chromebook C523NA.

Laptop ten wyposażony jest w 4 GB szybkiej i nowoczesnej pamięci RAM DDR4 oraz w zintegrowany układ graficzny Intel, co zapewnia maksymalny komfort użytkowania – Chromebook jest szybki i energooszczędny, a treści wyświetlane na ekranie są klarowne. Dysk SSD o pojemności 64 GB zapewnia natomiast błyskawiczny zapis danych oraz niemal bezgłośne działanie. 

Przeczytaj także nasz artykuł: Jaki laptop do domu do użytku codziennego wybrać? 

Możliwość komentowania została wyłączona.