Ile prądu zużywają laptopy?

Ile prądu zużywają laptopy?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania Ile prądu zużywają laptopy? została wyłączona

Laptop to urządzenie, które znajduje zastosowanie zarówno w pracy, jak i w gospodarstwie domowym. Uchodzi on za tańszy, bardziej mobilny i oszczędny zamiennik stacjonarnych komputerów. Szczególnie kwestia oszczędności – a dokładniej niskiego zużycia prądu – jest atutem przenośnego urządzenia. Ile prądu zużywa laptop na godzinę? Ile w ciągu roku wydajemy na ładowanie laptopa? Sprawdźmy to!

Od czego zależy zużycie prądu w laptopie?

Na wstępie artykułu warto zaznaczyć, że zużycie prądu przez laptop nie jest jednorodne. Znacznie więcej energii będzie potrzebować laptop gamingowy czy przeznaczony do renderowania video niż typowe, biurowe urządzenie do sporządzania notatek czy maili. Zadania szczególnie energochłonne potrafią zwiększyć pobór mocy laptopa aż do 2,5 raza w stosunku do mało wymagającego korzystania z pakietu Office. Na zużycie prądu wpływają także pewnego rodzaju nawyki: jak szybko laptop przechodzi w stan hibernacji lub to, czy odłączamy zasilacz od prądu. Dlatego też w dalszej części tekstu będziemy się posługiwać widełkami, niekiedy dość szerokimi. Warto też wiedzieć, że największe zapotrzebowanie na prąd w laptopie generuje procesor i karta graficzna. Im bardziej są one obciążone i im więcej zadań wykonują, tym więcej prądu będą potrzebować. Nic więc dziwnego, że graficzka, architekt czy gracz zużyją więcej prądu niż księgowa, nauczyciel czy copywriter.

Ile prądu zużywa laptop?

Typowa praca biurowa, bez znacznego obciążania karty graficznej i z podstawowym wykorzystaniem procesora nie będzie szczególnie energochłonna. Laptop zużyje około 50–60 W w ciągu godziny, co przy ośmiogodzinnym dniu pracy daje od 400 do 500 W. Najbardziej obciążające energetyczne z pewnością będzie granie w gry i rendering obiektów w trakcie procesu graphic/video designu. Tutaj przy bardzo dobrej specyfikacji laptopa możemy mówić o poborze rzędu od 160 do nawet 200 W w ciągu godziny. Ile prądu zużywa laptop przez 8 godzin pracy architekta czy grafika? Nietrudno policzyć, że będzie to co najmniej 1200 W, nierzadko osiągając pułap dzienny aż 1500 Wh. Choć te wyniki mogą wydawać się ogromne, to warto zestawić je z typowym zestawem pecetowym. Komputer stacjonarny, monitor, głośniki, drukarka oraz router internetowy to wydatek energetyczny przy pracy biurowej rzędu 200 W w ciągu godziny. Komputery gamingowe lub wzmocnione do pracy kreatywnej potrafią zużyć nawet 600–650 W. Zużycie prądu przez laptopa jest zatem czterokrotnie niższe niż z wykorzystaniem pełnego zestawu PC.

Ile kosztuje ładowanie laptopa?

Wiedząc już, ile prądu zużywa laptop, z łatwością obliczymy, ile będzie kosztować jego ładowanie. Na wstępie odczytujemy informację na temat stawek za 1 kWh prądu, która w II kwartale 2023 roku dla gospodarstw domowych wyniosła około 1 zł, a dla firm około 0,79 zł. Wystarczy więc pomnożyć liczbę zużytych watów przez godziny jej pracy, a wynik – po sprowadzeniu do kilowatogodzin – pomnożyć przez aktualną stawkę.

Przykład:

Paweł korzystał z laptopa na wykładzie przez 5 godzin, gdzie sporządzał notatki. Następnie z kolegami grał w grę online przez 3 godziny. Wieczorem, przez kolejne 2 godziny oglądał film w wypożyczalni VOD. Przez pozostałe 14 godzin laptop pozostał w trybie uśpienia, pobierając co godzinę 10 W. Przyjmuje się, że jego laptop podczas godziny pracy biurowej zużywa 50 W, godzinne oglądanie filmów zużywa 80 W, a na godzinę gry potrzebuje 180 W. Jaki będzie dzienny koszt ładowania laptopa Pawła?

Zużycie prądu na uczelni: 50 W * 5 h = 250 Wh
Zużycie prądu podczas grania: 180 W * 3 h = 540 Wh
Zużycie prądu podczas oglądania filmów: 80 W * 2 h = 160 Wh
Zużycie prądu w trybie hibernacji: 10 W * 14 h = 140 Wh
Łączne zużycie prądu w tym dniu: 250 Wh + 540 Wh + 160 Wh + 140 Wh = 1090 Wh

1090 Wh * 1 zł = 1,09 kWh * 1 zł = 1,09 zł

Błędem byłoby jednak założenie, że każdego dnia Paweł wyda nieco ponad złotówkę na ładowanie laptopa, co w skali roku obciąży jego domowy budżet na ponad 400 złotych. Zużycie prądu w poniedziałkowy dzień pracy będzie taki sam, jak podczas soboty wypełnionej grami komputerowymi. Są też takie dni, w których laptop nie będzie w ogóle użytkowany i wówczas – przy wyłączeniu urządzenia – zużycie prądu będzie zerowe. Dlatego też bezpiecznie będzie założyć, że roczny pobór energii laptopa wyniesie około 300 kWh, co oznacza, że koszt ładowania laptopa będzie oscylować wokół kwoty 300 złotych.

Możliwość komentowania została wyłączona.