Co to jest pamięć RAM – jakie są jej rodzaje i zastosowanie?

Co to jest pamięć RAM – jakie są jej rodzaje i zastosowanie?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania Co to jest pamięć RAM – jakie są jej rodzaje i zastosowanie? została wyłączona

Pamięć RAM to jeden z najważniejszych podzespołów komputera. Ma ona szczególne znaczenie w przypadku urządzeń, które przeznaczone są do gamingu lub intensywnej pracy z wieloma programami jednocześnie. Ilość pamięci RAM jest więc kluczowym parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie laptopa lub komputera. Jednak czym jest pamięć RAM i do czego ona służy?

Co to jest pamięć RAM?

Skrót RAM powstał z pierwszych liter angielskich słów Random Access Memory. W wolnym tłumaczeniu na język polski oznacza on pamięć operacyjną. Definicja pamięci RAM nie jest zbyt skomplikowana. Można powiedzieć, że są to zasoby operacyjne, które wpływają na szybkie i płynne działanie komputera. Wiele osób błędnie kojarzy ją jedynie z „miejscem”, w którym zainstalowane jest oprogramowanie. Tak naprawdę jednak pamięć RAM wpływa na szybkość działania wszystkich programów, przeglądarek i aplikacji, jakie tylko zostaną uruchomione na komputerze. Im jest jej więcej, tym szybciej będzie reagował system komputera.

Jak działa pamięć RAM?

Wyjaśniliśmy już, co to jest RAM, przyjrzyjmy się bliżej, jak działa ten rodzaj pamięci. Korzystając z komputera, użytkownik może na przykład oglądać film, grać w grę, lub pisać tekst. Procesor – celem uruchomienia koniecznych do tego programów – potrzebuje niezbędnych danych. Wszystkie te zasoby (potrzebne do uruchamiania poszczególnych aplikacji) zgromadzone i przechowywane są właśnie w pamięci RAM. Procesor może szybko uzyskać do nich dostęp, a to przekłada się na płynne działanie komputera. Do czego zatem służy pamięć RAM? Można powiedzieć, że jej głównym zadaniem jest przechowywanie krótkotrwałych danych. Po zamknięciu systemu pamięć RAM całkowicie się resetuje.

Pamięć RAM – rodzaje

Od momentu wyprodukowania pierwszej pamięci RAM minęło już wiele czasu. Wobec tego na rynku pojawiły się nowe, zmodyfikowane rodzaje pamięci RAM, które oferują coraz lepsze parametry. Obecnie do najpopularniejszych z nich można zaliczyć:

  • DRAM – jest to dynamiczna pamięć RAM, która przechowuje każdy bit w oddzielnym kondensatorze;
  • SDRAM – jest to synchroniczna, dynamiczna pamięć RAM, która w synchroniczny sposób pracuje z magistralą systemową;
  • DDR – to rodzaj pamięci RAM, który pozwala na dwukrotnie szybsze przesyłanie danych niż poprzednie technologie.

W zakresie pamięci DDR systematycznie pojawiały się jej kolejne generacje (które pozwalają pobierać coraz mniej energii i działać szybciej). DDR2 i DDR3 zapewniają znacznie wyższą częstotliwość taktowania niż standard DDR. W większości sprzętów obecnie wykorzystuje się pamięć DDR4. Posiada ona jeszcze większą pojemność i szybszy transfer danych niż poprzednie generacje. Ciekawostką jest fakt, że pod koniec 2021 roku pojawiła się DDR5, pamięć piątej generacji. Wyróżnia się ona szybkością przesyłania danych na poziomie 6,4 GB na sekundę. Pamięć DDR5 najpewniej wkrótce stanie się normą w nowoczesnych komputerach.

Szybkość i pojemność RAM-u – jak wpływa na wydajność komputera?

Jak szybkość i pojemność RAM-u przełoży się na działanie laptopa/komputera? Przede wszystkim im szybszy jest transfer danych i im większa jest pojemność, tym sprawniej będzie działało urządzenie. Duża pojemność sprawi, że wiele aplikacji będzie mogło działać jednocześnie. Z kolei wysoka częstotliwość sprawia, że zwiększa się czas reakcji na żądanie odczytu i zapisu. W ten sposób wzrasta wydajność komputera. Na wysokie parametry RAM-u (pojemność i szybkość) powinni zwrócić większą uwagę na przykład graficy komputerowi, różnego rodzaju projektanci, czy gracze. Programy do obróbki zdjęć i filmów, czy najnowsze gry mają bardzo duże zapotrzebowanie na zasoby systemowe.

Jak sprawdzić kompatybilność pamięci RAM z procesorem i płytą główną?

Wiedząc, co to pamięć RAM, warto zwrócić także uwagę na jej odpowiedni dobór. Przede wszystkim, kupując RAM, musi być on w pełni kompatybilny z płytą główną i procesorem komputera. Niewłaściwy model zwyczajnie nie będzie działał. By przekonać się o tym, czy RAM będzie kompatybilny, należy poznać model płyty głównej i sprawdzić jakie formaty ona obsługuje. Obecnie najpopularniejszym formatem jest DDR4. Warto także sprawdzić, jakie częstotliwości są obsługiwane przez płytę główną, by móc w pełni wykorzystać potencjał pamięci RAM. Na samym końcu wystarczy poznać liczbę gniazd płyty. Są to wszystkie, niezbędne informacje, potrzebne do odpowiedniego dobrania pamięci RAM.

Jak zainstalować pamięć RAM?

Instalacja RAM-u jest wyjątkowo prosta – szczególnie jeśli urządzenie posiada wolne gniazda pamięci. Wówczas jedyne co trzeba zrobić, to wpiąć nową kostkę pamięci RAM do wolnego slotu. W przypadku kiedy nie ma wolnego gniazda, konieczne jest wypięcie starej pamięci w pierwszej kolejności. Następnie w zwolnione miejsce można wpiąć ponownie nowy podzespół.

Szukając odpowiedniej pamięci RAM, możesz sprawdzić asortyment naszego sklepu. Oferujemy szeroki wybór podzespołów z uwzględnieniem ich różnych standardów oraz parametrów. Dzięki temu nie będziesz mieć problemu z dopasowaniem odpowiedniego dla siebie komponentu. A w razie pytań – zapraszamy do kontaktu!

Możliwość komentowania została wyłączona.