Dlaczego warto zamieszkać w inteligentnym domu?

Dlaczego warto zamieszkać w inteligentnym domu?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania Dlaczego warto zamieszkać w inteligentnym domu? została wyłączona

Inwestorzy decydujący się na budowę domu, już na wstępnych etapach projektu stają przed dylematem, czy warto zainwestować w system inteligentnego budynku? W celu rozstrzygnięcia tej kwestii wyjaśnimy Ci, co rozumiemy przez pojęcie smart domu, kiedy i dlaczego warto wybrać inteligentne rozwiązania oraz który producent automatyki domowej posiada najlepszą ofertę.

 

Inteligentny dom to pojęcie popularne od co najmniej kilku lat, które zamiennie używane jest z inteligentną instalacją, systemem zarządzania budynkiem, automatyką domową czy smart domem. Te różnorodne określenia odnoszą się do zaawansowanego technologicznie budynku, który wyposażony jest w system czujników oraz detektorów. Jego cechą charakterystyczną jest zintegrowany system do zarządzania domową elektroniką.

 

Zanim technologia smart home pojawiła się na rynku, każda instalacja znajdująca się w budynku odpowiedzialna była tylko za jedno, konkretne zadanie, a do jej obsługi można było wykorzystywać jedynie oddzielny sterownik, czy pilot. W momencie wprowadzenia coraz większej ilości elektronicznych akcesoriów do domu, trudniejsze stało się zarządzanie wszystkimi elementami z poziomu osobnych pilotów/ paneli. Ta uciążliwa sytuacja szczególnie dotyczy właścicieli dużych nieruchomości. Z pomocą dla zirytowanych użytkowników przyszli inżynierowie oraz elektronicy. Postanowili połączyć siły i opracować technologię, która umożliwi skupienie rozmaitych urządzeń domowych w jednym systemie, za pomocą którego będzie można nimi sterować. Łatwiejsze zarządzanie elektroniką w domu to tylko jedna z wielu zalet smart domu.

 

Kiedy możemy mówić, że dom jest inteligentny?

 

Praktycznie każdy współczesny dom wyposażony jest w wiele urządzeń i instalacji nowych technologii. Zarówno podstawowy system alarmowy, kocioł grzewczy z automatyką, domowe oświetlenie, wentylacja czy elektroniczne żaluzje — wszystkie te sprzęty możemy uznać za technologiczne rozwiązania, które spełniają szczegółowo określone funkcje.

 

W przeciwieństwie do nich smart dom to system, który posiada skupione w sobie wszystkie domowe instalacje i sprzęty elektroniczne. Odpowiednio zaprogramowane inteligentne urządzenie pozyskuje i wymienia się informacjami z każdym z poszczególnych sprzętów, dzięki zapisanym wcześniej wzorcom. Takie system może bez Twojego udziału reagować na nieoczekiwane sytuacje.

 

Jak przykładowo wygląda praca automatyki domowej? Jeden z mniejszych elementów smart home, czyli czujka ruchu, która jest podłączona do instalacji alarmowej, po wykryciu nieprawidłowości w postaci przekroczenia progu domu przez intruza — automatycznie wysyła sygnał do centrali, a następnie natychmiast włącza syrenę w domu i zawiadamia wszystkich domowników o włamaniu. Nie jest to jednak jedyna funkcja alarmowa inteligentnego domu. Po poinformowaniu domowników sygnałem dźwiękowym, system uruchomi również inne urządzenia (np. oświetlenie, rolety), które po otrzymaniu informacji o naruszeniu strefy ochronnej, rozświetlą dom i ogród. System można również zaprogramować tak, aby automatycznie informował firmę ochroniarską.

 

Zalety smart home

 

Korzyści płynące z inteligentnego systemu domowego można podzielić na trzy główne dziedziny. Automatyka domowa to większe bezpieczeństwo, wyższa funkcjonalność oraz niższe koszty eksploatacji.

 

Inteligentny system jest przydatny w codziennych czynnościach, takich choćby jak przemieszczanie się po domu w nocy. W przypadku zmiany pokoju, smart dom wykorzysta pracę trzech elementów – czujki ruchu, instalację oświetleniową oraz wentylację lub ogrzewanie. W momencie przekroczenia progu, system zostanie poinformowany przez czujkę o obecności domownika oraz automatycznie dostosuje intensywność oświetlenia, a także zwiększy intensywność przepływu powietrza w używanym pokoju. Takie działania przyniosą Ci wymierne korzyści, w postaci niższych rachunków za prąd czy ogrzewanie. Puste i nieużywane pomieszczenia nie są oświetlane, a ogrzewanie lub wentylacja działa w nich w ograniczony sposób. Cały system możesz dowolnie rozbudowywać i modyfikować — w Twoim domu, każdy czujnik czy sensor może mieć przypisane inne zadanie lub sekwencję zadań.

 

Patrząc z perspektywy czasu, nowoczesne rozwiązania z zakresu automatyki domowej pozwalają na coraz bardziej abstrakcyjne rozwiązania. Możliwość połączenia AGD ze smart domem pozwoli Ci, nie tylko na automatyczne odsłonięcie rolet o konkretnej godzinie, ale również na zaprogramowanie Twojej ulubionej kawy tuż przed wyjściem do pracy. Nie jest to fantastyka — takie rozwiązania już działają!

 

Dlaczego warto wybrać inteligentny dom Fibaro?

 

Fibaro to globalna marka, która działa w branży automatyki domowej. Rozwiązania oferowane przez polską firmę pozwalają na pełne zarządzanie całym budynkiem — zaczynając od bramy wjazdowej, aż po ekspres do kawy. Dzięki nowoczesnym technologiom oferowanym przez Fibaro, Twój dom zacznie przypominać ludzki organizm. Mózgiem systemu jest centrala, która zarządza urządzeniami wykonawczymi w domu. Kolejnym elementem są sensory, których zadaniem jest informowanie użytkowników o niespodziewanych sytuacjach — takich jak wykrycie wody na podłodze czy dymu. Całym systemem można zarządzać w czasie rzeczywistym z dowolnego miejsca na Ziemi za pomocą specjalnej aplikacji na smartfona lub tablet.

 

Smart home od Fibaro oferuje użytkownikom szereg funkcji z zakresu bezpieczeństwa domu. Zadaniem poznańskiej firmy, było stworzenie urządzenia, które poinformuje oraz zabezpieczy domowników przed niebezpiecznymi sytuacjami. Inteligentny dom Fibaro zagwarantuje Ci zabezpieczenie od kradzieży czy włamania, pożaru, zalania oraz innych niepożądanych zdarzeń. System poinformuje Cię o niewyłączonym żelazku, czy wycieku wody w łazience. O zalaniu informacje do „mózgu” dostarczy Flood Sensor, który połączony z elektrozaworem może automatycznie odciąć dopływ wody, aby zminimalizować szkody. W celu monitorowania pracy urządzeń elektronicznych można zastosować inteligentne wtyczki Wall Plug.

 

Mieszkanie wyposażone w technologię automatyki domowej to duża oszczędność. Za sprawą inteligentnych głowic termostatycznych możesz zredukować wydatki na ogrzewanie, aż do 40% w skali roku! Takie działania umożliwia głowica wyposażona w system Fibaro, który automatycznie odłącza dopływ ciepła w momencie kiedy wykryje otwarte okno lub drzwi. Dodatkowym atutem jest dedykowana aplikacja oraz wtyczki Wall Plug, które umożliwiają obserwowanie harmonogramu poboru prądu przez poszczególne urządzenia domowe — inteligentny dom dostarczy Ci informacji, który ze sprzętów zużywa najwięcej energii.

 

Urządzenia smart dom w Servecom

 

Chcesz, aby Twój dom stał się w pełni inteligentny? Skorzystaj z rozwiązań oferowanych przez polską firmę Fibaro. Urządzenia do automatyki domowej kupisz w sklepie Servecom! W naszej ofercie dostępne są: czujniki tlenku węgla, włączniki elektryczne, sterowniki rolet, czujniki zalania, czujniki ruchu oraz inne niezbędne akcesoria, które pozwolą stworzyć w pełni automatyczną przestrzeń.

 

Wybierając ofertę Servecomu, możesz również skorzystać z wyjątkowych okazji na elektronikę poleasingową. Regularnie przeceniamy komputery i tablety poleasingowe, oferując przy tym niezmiennie sprzęt najlepszej jakości, wyposażony w oryginalne oprogramowanie potwierdzone certyfikatem. Dzięki wysokiej jakości sprzętom elektronicznym, z jeszcze większą łatwością obsłużysz swój Smart dom!

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy przy wyborze automatyki domowej lub elektroniki — zapraszamy do naszego sklepu! Śledź nasz kanał na YouTube i bądź na bieżąco z naszymi relacjami!

 

 

Możliwość komentowania została wyłączona.