Domofon – jak dobrze przywitać gości?

Domofon – jak dobrze przywitać gości?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania Domofon – jak dobrze przywitać gości? została wyłączona

Dzwoni domofon. Czy chcesz wiedzieć, kto stoi przed wejściem, zanim się odezwiesz? Jest to możliwe w przypadku domofonów z kamerą. Jeśli nie chcesz rozmawiać z akwizytorami, po prostu nie musisz odbierać. Na rynku wybór sprzętów jest bardzo duży, a każdy typ ma swoje cechy charakterystyczne. To, co świetnie sprawdzi się w domu, nie zawsze będzie odpowiednie dla mieszkania i odwrotnie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze domofonu?

Rodzaje domofonów

Troska o bezpieczeństwo własne i bliskich jest z pewnością dla Ciebie bardzo ważna. Niezapowiedziane odwiedziny mogą wywołać nastrój niepokoju i niepewności. Dlatego domofon to pierwszy ze strażników, który chroni Twojej posesji lub wstępu do budynku. Jaki sprzęt sprawdzi się do tego zadania najlepiej?

Rodzaje domofonów:

  • Domofon – umożliwia kontakt głosowy z osobą, która znajduje się przed drzwiami lub przy furtce. Sygnał dźwiękowy informuje, że gość czeka na zewnątrz, a jedyne potwierdzenie jego tożsamości to weryfikacja głosowa. Chyba że z okna domu widzisz także, kto stoi przed furtką.
  • Wideodomofon – to rozbudowany domofon o możliwość weryfikacji wzrokowej. W ten sposób jesteś w stanie zweryfikować osobę stojącą przed obiektywem urządzenia.
  • Wideofon – oferuje możliwość weryfikacji głosowej i wzrokowej. Poza tym kamera może pokazać nie tylko postać stojącą przed obiektywem, ale także to, co dzieje się dookoła. W ten sposób możesz upewnić się, że gość jest sam lub z kimś.

Simplex i Duplex, czyli dwa systemy domofonowe

Na rynku znajdziesz urządzenia, które różnią się sposobem komunikacji. Simplex to system naprzemienny. Jego działanie najlepiej porównać do walki-taki, czyli krótkofalówek, z których korzystają służby mundurowe. Rozwiązanie pozwala na prowadzenie konwersacji naprzemiennej. Oznacza to, że w momencie, gdy jedna osoba mówi, drugiej nie słychać. Jest tutaj wyraźny podział pomiędzy odbiorcą i nadawcą komunikatu. Wynika to z faktu, że w kanałach simpleksowych odbiornik i nadajnik w trakcie pracy wykorzystują tę samą częstotliwość.

Drugi system, określany jako duplex, daje możliwość prowadzenia rozmowy jednocześnie przez obie strony. Mechanizm jest doskonale znany i występuje np. w telefonach. W trakcie wymiany zdań, obie strony mogą się wypowiadać jednocześnie i będą się słyszeć. Nadajnik i odbiornik nadają na różnych częstotliwościach, co umożliwia tego rodzaju komunikację. 

Decydując się na jedno z dwóch rozwiązań, rozważasz pomiędzy ceną a komfortem obsługi domofonu. Technologia simplex będzie tańsza i to jej jedyna zaleta natomiast duplex zapewnia wygodę i standard, który jest dobrze znany z rozmów telefonicznych. Prowadzenie rozmowy jest swobodniejsze i nie jest niczym przerywane, także nie ma ryzyka braku porozumienia.

Domofony analogowe i cyfrowe

Na rynku dostępne są także dwa typy domofonów: analogowe i cyfrowe. Domofony analogowe to starsza technologia. Każdy dodatkowy system domofonowy wymaga podłączenia oddzielnych przewodów elektrycznych. W przypadku zabudowy wielorodzinnej oznacza to kilometry kabli.

Domofony cyfrowe są bardziej nowoczesne i nie potrzebują tak rozbudowanej infrastruktury. Wystarczy, że wprowadzisz cyfry na domofonie, sygnał cyfrowy przesyłany jest do centralki i dekodera w słuchawce, co sprawia, że domofon dzwoni w konkretnym apartamencie.

Domofony analogowe i cyfrowe sprawdzą się w domach jednorodzinnych przy ograniczonej ilości kabli. Przykładem dedykowanym do tego typu rozwiązań jest DOMOFON ”EURA” ADP-51A3 ”DIFESA”. W przypadku zabudowy wielorodzinnej, lepszym rozwiązaniem będzie domofon cyfrowy. Nie wymaga on rozbudowanej infrastruktury. Co więcej, urządzenia cyfrowe mają większą funkcjonalność, co poszerza ich zakres możliwości.

Sprzęt cyfrowy można połączyć z systemem monitoringu, alarmem w budynku, czy rozwiązaniami inteligentnego domu. W ten sposób zaprogramujesz automatyczne otwieranie i zamykanie zamków, czy czas otwierania, gdy wpuszczasz gościa na posesję.

Na rynku znajdziesz także domofony analogowo-cyfrowe, które są hybrydą obu tych technologii. Kolejną grupą będą domofony radiowe, które są na rynku od niedawna i jeszcze nie są tak popularne, jak inne rozwiązania.

Rodzaje wideodomofonów

Wideodomofon to domofon z możliwością obserwowania otoczenia przed bramą, furtką czy wejściem do bloku. Rozwiązanie sprawdza się wszędzie tam, gdzie wjazd/wejście znajdują się z dala od okna i nie masz na nie widoczności. Monitory mają ograniczony zasięg, co sprowadza się do zastosowania produktów w zabudowie jednorodzinnej. W większości modeli sygnał dociera na odległość do ok. 100 m.

W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje wideodomofonów:

  • jednorodzinne,
  • wielorodzinne.

Pierwsze przeznaczone są do montażu w domach, gdzie mieszka jedna rodzina. Sprzęt wyposażony jest w jeden przycisk wywołania. Urządzenia wielorodzinne mają zwykle więcej funkcji i można połączyć je z kilkoma odbiorcami. Takie rozwiązania wyposażone są w numeryczną klawiaturę, dzięki której można wpisać numer lokalu lub kod dostępu do klatki.

Domofon z kamerą

W przypadku rozwiązań jednorodzinnych zwykle masz do czynienia z domofonami natynkowymi. To najpopularniejsze rozwiązania, które cieszą się popularnością ze względu na prosty montaż, najczęściej w słupku, i równie łatwą obsługę.

W przypadku domofonów podtynkowych cała elektronika jest schowana w puszcze, która znajduje się pod tynkiem. Rozwiązanie wyróżnia poziom zabezpieczenia oraz estetyka. Montaż jest wprawdzie bardziej skomplikowany, co przekłada się na wyższą cenę, ale zapewnia wyższy poziom komfortu.

Domofon z kamerą dostępny jest także w wersji z szyfratorem i występuje w wariancie podtynkowym. Urządzenia mają dodatkowe funkcje, a jedną z nich jest wzbogacona kamera o zamek kodowy i możliwość otwarcia elektrozaczepu po wpisaniu kodu z klawiatury numerycznej.

Domofon z kamerą i czytnikiem to dodatkowa opcja, która umożliwia otwarcie zamka po zbliżeniu przedmiotu np. klucza, breloczka, karty, czy naklejki. Znaleźć też można rozwiązania z czytnikiem linii papilarnych. Jednak takie rozwiązania są wyraźnie droższe niż klasyczne domofony.

Ceny domofonów

Nie powinno dziwić, że ceny domofonów i wideodomofonów są bardzo zróżnicowane. Zależą one od funkcjonalności, jakości wykonania, klasy zabezpieczeń i zastosowanych technologii. Najprostsze urządzenia kosztują około 30 zł, a za modele bardziej rozbudowane trzeba zapłacić około 600 zł. Wideodomofony mogą być jeszcze droższe, a najprostsze produkty kosztują około 500 zł.

Jak wybrać domofon?

Przede wszystkim określ swoje potrzeby. Być może wystarczy Ci najprostszy model, za który zapłacisz kilkadziesiąt złotych. Jeśli jednak cenisz swoją prywatność, mieszkasz w domu oddalonym od innych zabudowań i chcesz zapewnić sobie i bliskim bezpieczeństwo, najlepiej sprawdzi się wideodomofon połączony z systemem zabezpieczeń. W przypadku pojawienia się intruza lub aktów wandalizmu, sprzęt powiadomi ochronę i odpowiednie służby. Dla własnego komfortu warto postawić także na dodatkowe rozwiązania. Naklejka z czipem otwierającym drzwi lub breloczek do kluczy to wygodna opcja, szczególnie na najmłodszych domowników.

Jak dobrze przywitać gości?

Po tych szczególnych i zapowiedzianych, zawsze warto wyjść przed dom. Nie jest to konieczne, ale z pewnością bardzo miłe. Jednak w przypadku, gdy wyczuwasz niebezpieczeństwo, nie musisz nawet ujawniać się, że podniosłeś słuchawkę. Przez wideodomofon zobaczysz osobę przed kamerą, ale także to, co dzieje się dookoła. „Gość” nie musi nawet wiedzieć, że właśnie jest obserwowany.

Wszelkiego rodzaju domofony i wideodomofony znajdziesz w naszym sklepie. Masz pytania? Skontaktuj się z nami. 

Możliwość komentowania została wyłączona.