Jak ocenić stan techniczny laptopa poleasingowego przed zakupem?

Jak ocenić stan techniczny laptopa poleasingowego przed zakupem?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania Jak ocenić stan techniczny laptopa poleasingowego przed zakupem? została wyłączona

Laptopy poleasingowe to urządzenia używane przez klientów firmowych przez określony czas. Zwykle jest on relatywnie krótki – od 6 miesięcy do 2 lat. Najczęściej są to komputery serii biznesowych, tzn. takich, które zostały przystosowane do intensywnego użytkowania przez ponadprzeciętnie długi czas. Wszystko to sprawia, że sprzęty po leasingu często nie ustępują jakością produktom nowym, a przy tym są dużo tańsze. Jak ocenić jakość laptopa przed zakupem i na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę?

Laptop poleasingowy, czyli jaki?

Komputery i laptopy poleasingowe to sprzęt używany, jednocześnie w pełni sprawny technicznie. Co więcej, zanim trafi do sprzedaży, zostaje dokładnie sprawdzony – przechodzi testy techniczne, jest czyszczony, a jeśli potrzeba, instaluje się na nim konieczne oprogramowanie (w tym system operacyjny) lub wymienia komponenty, które tego wymagają.

Jak już wspomnieliśmy, każdy laptop poleasingowy jest sprzętem w pełni sprawnym, co jest potwierdzone gwarancją. Dla przykładu nasz sklep udziela dwuletniej gwarancji klientom indywidualnym i rocznej klientom firmowym – w obu przypadkach możliwe jest jej przedłużenie do 36 miesięcy. 

Ewentualne niedoskonałości laptopów poleasingowych dotyczą jego stanu wizualnego, tzn. widocznych śladów użytkowania. W tym kontekście laptopy poleasingowe dzielimy na klasy – od A do C. Klasa A oznacza sprzęt bez widocznych śladów użytkowania, a C taki, w którym ślady te są zauważalne.

  • Klasa A laptopów poleasingowych – brak śladów użytkowania lub ślady bardzo nieznaczne (nie są to jednak ryski, przebarwienia, czy inne elementy, które można zaobserwować na pierwszy rzut oka).
  • Klasa B – mogą pojawić się niewielkie ryski, przetarcia lub inne niedoskonałości, jednak nie są to elementy istotnie rzucające się w oczy.
  • Klasa C – tutaj pojawiają się widoczne na pierwszy rzut oka ubytki lub zarysowania obudowy, które jednak nie mają wpływu na funkcjonalność.

Jak sprawdzić stan techniczny laptopa?

Stan obudowy możesz ocenić podczas zakupu. Kupując przez internet, możesz zapytać obsługę o dodatkowe zdjęcia lub informacje, które pomogą Ci podjąć decyzję (konsultacja może mieć też formę wideoprezentacji). Jednocześnie jeśli chcesz zobaczyć komputer przed zakupem na własne oczy, dobrym pomysłem będzie wizyta w sklepie i weryfikacja stanu technicznego wraz z obsługą sklepu. Pamiętaj też, że na komputer otrzymujesz gwarancję, co w pełni zabezpiecza Cię przed ewentualnymi wadami sprzętu niewidocznymi w momencie zakupu. Dodatkowo kupując komputer w sklepie internetowym, masz prawo do zwrotu w ciągu 14 dni od daty transakcji, dlatego jeśli chcesz, zdążysz samodzielnie ocenić jego jakość.

Na co jeszcze patrzeć przy kupnie laptopa? Kupując laptop używany, zwróć szczególną uwagę na:

  • Stan obudowy – laptopy klasy A zwykle wyglądają jak nowe, więcej śladów użytkowania zauważysz w klasach niższych. Jeśli jednak nie zależy Ci na wyglądzie sprzętu, możesz wybrać sprawny laptop w niższej cenie. 
  • Działanie zawiasów, gładzika i klawiatury – stan wizualny i działanie. Sprawdź także kamerkę internetową i działanie ekranu dotykowego (jeśli sprzęt, który kupujesz, jest w taki wyposażony).
  • Stan gniazd i portów USB – najlepiej podłączyć do każdego z nich urządzenie i upewnić się, że działają sprawnie. Warto skontrolować również działanie WiFi.

Pamiętaj też, że nasi specjaliści pomogą Ci ocenić stan laptopa przed zakupem, a jeśli chcesz sprawdzić sprzęt samodzielnie – podpowiedzą, w jaki sposób to zrobić i z jakich narzędzi skorzystać.

Gdzie kupić laptop poleasingowy?

Sprzęt używany najlepiej kupować w sklepie komputerowym, w którym otrzymasz gwarancję, masz też pewność, że komputer pochodzi z legalnego źródła, a jego stan techniczny został wcześniej zweryfikowany. Kupując od osób prywatnych, nie jesteś w stanie uzyskać tego rodzaju zabezpieczenia. Również zakup internetowy od osoby prywatnej (np. w serwisie aukcyjnym lub lokalnym) nie wiąże się z prawem do zwrotu w ciągu 14 dni i gwarancji.
W sklepie, którego specjalizacją jest sprzęt poleasingowy, znajdziesz jedynie urządzenia, które są przystosowane do długiej i intensywnej pracy. To najczęściej biznesowe serie laptopów, używane w zachodnich firmach przez krótki czas. Laptopy poleasingowe były wykorzystywane w biurach, co oznacza, że nikt nie użytkował ich niezgodnie z przeznaczeniem – można więc założyć, że nie były przegrzewane, przechowywane w skrajnych warunkach lub narażone na uszkodzenia mechaniczne.

Możliwość komentowania została wyłączona.