Jaką chmurę obliczeniową wybrać?

Jaką chmurę obliczeniową wybrać?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania Jaką chmurę obliczeniową wybrać? została wyłączona

Słowem wstępu wytłumaczmy pokrótce, o co chodzi z trzymaniem danych w chmurze:

 

„Podstawową zaletą utrzymywania swoich plików w chmurze, jest fakt, że możemy w każdym momencie uzyskać do nich dostęp. Gdy tylko posiadamy dostęp do Internetu, chmura bywa nieocenioną pomocą w pracy. ”

 

Więcej na ten temat możecie przeczytać w naszym wcześniejszym tekście – danych w chmurze w naszym tekście na blogu – „Trzymanie danych w chmurze”
Teraz chcielibyśmy przyjrzeć się najpopularniejszym rozwiązaniom dostępnym na rynku.

 

Google Dysk

 

Pierwszą podstawową zaletą tego rozwiązania, jest popularność poczty gmail.com, którą oferuję nam Google. Posiadanie wspomnianego adresu e-mail możliwość korzystać z usługi trzymania danych w chmurze w usłudze Google Drive.

 

Co otrzymujemy za darmo? W „pakiecie startowym” znajdziemy 15 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej. Najważniejsze formaty, takie jak dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, prezentacje czy rysunki mogą być przy tym edytowane lub wyświetlane bezpośrednio z poziomu dysku, bez pobierania ich na nasz komputer. Dodatkowo otrzymujemy wiele narzędzi oraz możliwość integracji z całym ekosystemem Google – od Androida po Gmaila.

 

OneDrive

 

Do korzystania z OneDrive wymagane jest konto Microsoft Account (kiedyś znane jako „Live ID” lub „Microsoft Passport”). Jeśli korzystaliście z jakiś usług Microsoft, które wymagały logowania to Wybierz ofertę sklepu Servecom na elektronikęmożliwe że już je macie! Konto Microsoft Account jest identyfikowane po nazwie użytkownika, która to nazwa jest adresem e-mail.

 

Dodatkowo usługa OneDrive jest oferowana razem z systemami Windows 10 i Windows 8.1. Aby korzystać na starszych systemach jak XP czy Windows 7 musisz zainstalować specjalną aplikację OneDrive dla systemu Windows. Istnieje również możliwość instalacji aplikacji, która będzie obsługiwana na komputerach MAC.

 

W wersji bezpłatnej użytkownicy mogą korzystać z 15 GB przestrzeni dyskowej. Jednocześnie mogą ją rozszerzyć o 8 GB bez dodatkowych opłat – 3 GB można otrzymać aktywując synchronizację zdjęć oraz 5 GB za polecanie serwisu nowym użytkownikom. Za jedne polecenie użytkownik dostaje 500 MB, czyli aby osiągnąć poziom dodatkowej darmowej przestrzeni na poziomie 5 GB muszą polecić usługę OneDrive 10 osobom.

 

ICloud

 

Chmura, która zaliczyła największą wpadkę. Jakiś czas temu wypłynęły z niej bardzo osobiste zdjęcia światowych gwiazd. Błąd który mógł prowadzić do kradzieży został już rozwiązany przez firmę Apple. Pomimo tego błędu i wielu ograniczeń, ciężko jest znaleźć bardziej kompatybilną usługę z dla urządzeń iOS.

 

Pod względem rozmiaru przestrzeni oferowanej za darmo iCloud wypada dość mizernie. W standardzie otrzymujemy 5 GB, które dość szybko możemy zapełnić. Nawet jeżeli, ktoś chciałby zdecydować się na płatne rozszerzenie, oferta również jest niezadowalająca. Maksymalnie możemy rozszerzyć pojemność chmury do 55 GB, za 80 euro rocznie.

 

Oprócz sprzętów z iOS, iCloud dostępny jest także dla komputerów z systemem Windows.

 

DropBox

 

Korzystać z tej usługi możemy za pomocą darmowej aplikacji, którą możemy ściągnąć z głównej strony. Aplikacja dostępna, jest zarówno na komputery, jak również na urządzeniach mobilnych. Jednak usługa jest kierowana raczej do współpracy z firmami. Dropbox używany jest głównie do przechowywania kopii zapasowych i synchronizowania plików między komputerami.

 

O czym może świadczyć dość uboga oferta dla osób fizycznych. W bezpłatnym planie Dropbox zaledwie 2 GB. Co prawda można tą przestrzeń rozszerzyć do 16 GB zapraszając swoich znajomych do aplikacji.

 

Wybór odpowiedniej chmury zależy głównie od naszych preferencji. Każde ze wspomnianych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Natomiast na pewno warto wykorzystać to, że każda z nich posiada plan darmowy, który możemy wykorzystać do zapoznania się z danym rozwiązaniem.

 

Możliwość komentowania została wyłączona.