Jaki dysk SSD do laptopa wybrać

Jaki dysk SSD do laptopa wybrać

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania Jaki dysk SSD do laptopa wybrać została wyłączona

Szybkość laptopa jest dla Ciebie bardzo ważna? Prawdopodobnie zastanawiasz się, czy nowy dysk SSD (ang. solid-state drive) do laptopa załatwi sprawę. Na rynku istnieje wiele różnych typów, a niektóre mogą być lepsze od innych. Wiele zależy od tego, jaki rodzaj pracy wykonujesz na swoim komputerze. W tym wpisie na blogu omówimy, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, aby cieszyć się szybkim i wydajnym dyskiem SSD do laptopa przez wiele lat!
 

Czym się różni dysk SSD od HDD i czym jest SSHD

 
Istnieją trzy podstawowe rodzaje dysków twardych. Różnią się od siebie parametrami i właściwościami. Poniżej przybliżamy każdy z nich.
 

Dysk SSD

 
Dysk SSD do laptopa to rodzaj dysku półprzewodnikowego, który może być instalowany w laptopach, aby zapewnić szybsze działanie niż typowe dyski twarde. Technologia solid-state drive jest nieco droższa od jednostek HDD (ang. hard disk drive), a ponadto istnieje kompromis między pojemnością a szybkością. Jeśli chcesz wiedzieć, który z nich będzie dobry dla Twoich potrzeb, powinieneś określić jego przeznaczenie.

Inne parametry i pojemność potrzebne są przy bieżącej pracy (czymkolwiek się zajmujesz), a inne, gdy szukasz magazynu pamięci lub typowego archiwum. W pierwszym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie szybki dysk SSD, na którym znajdzie się system operacyjny, a także wszystkie programy, których na co dzień używasz.
 

Dysk HDD

 
Wybierając dysk HDD, wszystkie narzędzia mogą działać płynnie, ale wolniej w porównaniu do SSD. Modele hard disk drive podołają wielu zadaniom, a najlepiej sprawdzą się jako magazyn danych. Jeśli tworzysz ogromne projekty, grafikę, filmy lub zdjęcia to proces kreacji najlepiej przeprowadzić na szybszym dysku. Po zakończeniu projektu zarchiwizujesz go na talerzach HDD, gdzie dane będą czekały do kolejnej prezentacji.
 

Dysk SSHD

 
SSHD to rodzaj dysku hybrydowego, który łączy w sobie zalety szybkości dysku SSD z pojemnością dysku twardego.

Wyspecjalizowany kontroler dysku analizuje sposób wykorzystania poszczególnych plików i przenosi te najczęściej używane do pamięci SSD, zapewniając szybki dostęp do nich i poprawiając komfort użytkowania. Pliki, z których rzadziej korzystasz, będą przechowywane na pojemnym dysku HDD.

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na jeden duży dysk SSD, ale potrzebujesz szybko działającego systemu i kilku szybko uruchamiających się aplikacji, to rozwiązaniem dla Ciebie może być SSHD (półprzewodnikowy dysk twardy). Pamiętaj jednak, że to rozwiązanie zwiększa szybkość odczytu plików, ale nie wpływa na prędkość zapisu.

Naszym zdaniem: Naszym zdaniem laptop powinien być wyposażony w dysk SSD. Z komputera korzystasz w pracy, w domu, podczas spotkań i konferencji. Nic bardziej nie irytuje jak długo otwierający się program, działająca z opóźnieniem prezentacja, czy zacinający się film promocyjny. Dysk SSD do laptopa jest szybki, a brak części ruchomych w jego konstrukcji, podnosi bezpieczeństwo przechowywanych danych.
 

Jaki dysk SSD do laptopa wybrać?

 
Dysk SSD do laptopa zapewnia szybkie działanie systemu operacyjnego, płynne wczytywanie programów, stron internetowych oraz gier. Wybierając pamięć do laptopa, warto zwrócić uwagę na kilka elementów.
 

Szybkość zapisu i odczytu danych na dysku SSD do laptopa

 
Dyski SSD do laptopów definiuje się na podstawie szybkości operacji odczytu i zapisu. Istnieją trzy generacje złącz SATA, ale ich prędkości zarówno w odczycie, jak i zapisie są różne:
 

Pojemność dysków SSD do laptopa

 
Jeśli nie wiesz, jaki dysk SSD do laptopa wybrać, zwróć uwagę na pojemność. To parametr, który od dawna dezorientuje wiele osób podczas zakupów. Wysoka cena dysków SSD do laptopów zazwyczaj wiązała się z małą pojemnością. Czasy się zmieniły, a obecnie obserwujemy, że większy dysk trzeba zapłacić mniej niż jeszcze rok temu.

Obecnie dyski SSD 500 GB kosztują tyle, ile podzespoły o pojemności 256 GB w ubiegłym roku. Lista zalet dysków SSD do laptopa jest imponująca, ale nie zapewniają one dużej pojemności pamięci masowej. W zależności od jakości i funkcji, których oczekujesz od swojego urządzenia, może to być dobra lub zła wiadomość. Ważne jest, ile gigabajtów pamięci zużywasz każdego dnia i jak ważna jest dla Ciebie szybkość działania.

Jak wygląda gwarancja dysku SSD do laptopa?

Długość gwarancji na dysk SSD do laptopa różni się w zależności od tego, jakie kości znajdują się w środku. SLC jest często uważany za najtrwalszy, ale MLC również może przetrwać wiele lat.

Dysk SSD do laptopa składa się zwykle z komórek SLC, które przechowują jeden bit na komórkę. Kości MLC i TLC to również popularne sposoby przechowywania danych przez elektronikę. Natomiast w kości 3D TLC jedna komórka przechowuje trzy bity danych.

Gwarancja dołączana do dysku SSD do laptopa wynosi zazwyczaj 5 lat. Jednak w przypadku zestawów, które mają kości QLC, gwarancja wynosi zazwyczaj 2-3 lata. Powszechnie uważa się, że tego rodzaju podzespoły są niższej jakości (i dużo tańsze), co oznacza, że sami producenci nie są pewni ich żywotności.
 

Jak podłączyć dysk SSD do laptopa?

 
Niezależnie od tego, czy modernizujesz stary komputer, czy instalujesz nowy dysk SSD do laptopa, zawsze warto wykonać kopię zapasową przed przystąpieniem do działania. W trakcie konfigurowania nowego dysku SSD zaleca się ponowne zainstalowanie systemu operacyjnego. Choć możesz zlecić formatowanie laptopa i instalację nowego systemu np. w serwisie, to równie dobrze zrobisz to samemu. W sieci jest pełno blogów, z opisem tej procedury, która krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces.
 
Dysk SSD do laptopa – proces podłączenia:
 

 • usuń zamontowany dysk HDD – w większości przypadków wystarczy otworzyć wnękę dysku twardego i odłączyć kabel SATA,
 • podłącz dysk SSD w miejsce dysku SATA,
 • włącz komputer i zainstaluj system operacyjny,
 • przy użyciu standardowych narzędzi, usuń napęd optyczny komputera (jeśli masz instrukcję obsług laptopa – użyj jej!),
 • w oprawie dysku twardego umieść pamięć SSD,
 • połącz go złączem SATA z płytą główną,
 • dokręć wszystkie śrubki,
 • skonfiguruj nowy dysk SSD w laptopie

 
Cały proces jest prosty, ale jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub obawiasz się, że uszkodzisz sprzęt, powierz zadanie specjalistom.
 

Jakie są zalety i wady dysków SSD?

 
Dyski półprzewodnikowe dystansują modele magnetyczne niemal w każdym aspekcie. Niemniej jednak, dyski SSD są droższe od swoich starszych odpowiedników HDD. Jeśli jednak Twój budżet jest elastyczny, nie zwlekaj i postaw na model SSD.

Dyski SSD oferują znacznie większe prędkości odczytu i zapisu danych. Twój system operacyjny uruchamia się błyskawicznie, gry instalują się w mgnieniu oka, a aplikacje ładują się bardzo szybko. Z pewnością zobaczysz różnicę, nawet na swoim dotychczasowym sprzęcie.
 

Najważniejsze zalety dysków SSD:

 • szybki zapis i odczyt danych,
 • brak ruchomych części (mechanicznych), a dzięki temu dysk działa bezgłośnie,
 • wydłużony czas pracy na baterii dzięki mniejszemu zużyciu energii,
 • budowa dysku sprawia, że jest on odporny na wstrząsy,
 • większa tolerancja na wysokie i niskie temperatury.

Poznaj wady dysków SSD

 
Jedną z wad niektórych dysków półprzewodnikowych jest ograniczona liczba cykli zapisu danych. Za każdym razem, gdy dane są zapisywane w pamięci flash, komórka umiera i skraca żywotność dysku SSD. Jeśli będziesz korzystać z programów, które wykonują wiele operacji zapisu na plikach, dysk SSD może nie być najlepszym wyborem. Wielokrotne korzystanie z tego typu programów może szybko zużyć dysk SSD.
 
Kluczowe wady:
 

 • ograniczona żywotność – liczba cyklu zapisu danych jest skończona,
 • proces odzyskania danych z dysku SSD bywa bardziej skomplikowany niż z dysku HDD.

 
Naszym zdaniem: Korzyści, jakie daje dysk SSD, zdecydowanie przewyższają jego wady. Uważamy, że to najlepsza pamięć do laptopa. Warto podkreślić, że ich ceny nieustannie spadają, a w tym samym czasie rośnie dostępna pojemność nośników. Jeśli chcesz poczuć, czym jest szybkość działania, dysk SSD do laptopa, będzie najlepszym rozwiązaniem.
 

Szybki i wydajny dysk SSD do laptopa

 
Technologia solid-state drive jest dużo szybsza od tej stosowanej w dyskach HDD. Jeśli zależy Ci na przyśpieszeniu dotychczasowego tempa pracy komputera, to dysk SSD jest tym, co sprawi, że poczujesz różnicę. Poza tym to urządzenie bezpieczniejsze dla Twoich danych. Być może nie dostaniesz 1 TB za 100 zł, ale taka pojemność jest osiągalna już za 229zł. Owszem, gdy chcesz kupić pamięć 16 TB, musisz liczyć się z wydatkiem przekraczającym 2.500 zł. Jednak większość osób albo nie potrzebuje takich pojemności, albo po prostu sięgnie po tańszy odpowiednik HDD.

Jeśli jesteś studentem i prócz dysku SSD interesuje Cię jaki laptop na studia w zależności od kierunku studiów będzie Ci potrzebny to przeczytaj nasz wpis na blogu: „Laptop dla studenta – jaki wybrać”

Nie wiesz jaki dysk wybrać? Skontaktuj się z nami – odpowiemy na wszystkie pytania i pomożemy zdecydować nad wyborem najlepszego dla Ciebie rozwiązania.

Możliwość komentowania została wyłączona.