Jaki laptop dla fotografa do obróbki zdjęć – czym kierować się przy jego wyborze?

Jaki laptop dla fotografa do obróbki zdjęć – czym kierować się przy jego wyborze?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania Jaki laptop dla fotografa do obróbki zdjęć – czym kierować się przy jego wyborze? została wyłączona

Osoby zajmujące się profesjonalnie fotografią lub grafiką komputerową potrzebują zwykle sprzętu o podwyższonych parametrach technicznych. Ważne elementy to pojemny, pozwalający na szybki zapis dysk, pamięć RAM oraz procesor. Niezbędny będzie także ekran o odpowiedniej rozdzielczości, odwzorowaniu barw i kątach widzenia. Zaawansowany sprzęt nie zawsze musi być też drogi – jak wybrać laptop do obróbki zdjęć, który pozwoli na sprawną pracę, również przy niewielkim budżecie?

Laptop czy PC dla fotografa?

Oba te rodzaje sprzętu mają swoje wady i zalety. Komputer pozwala na wygodną pracę z domu, z wykorzystaniem dużego ekranu. Z kolei laptopy, mimo że ich ekran jest mniejszy, są sprzętem mobilnym, co jest istotne dla efektywnej pracy wielu fotografów. Dotyczy to na przykład realizacji sesji plenerowych, obróbki zdjęć w podróży, u klienta, lub po prostu w wybranym miejscu poza domem czy biurem. Fotografowie i graficy najczęściej pracują na laptopie i komputerze stacjonarnym jednocześnie.

Praca z fotografią i grafiką może być bardzo efektywna zarówno na najnowszym systemie Windows (11, ale także 10), jak i na systemie macOS (najlepiej od 11 wzwyż). Oba poradzą sobie z płynną obsługą nawet najbardziej zaawansowanych programów i aplikacji używanych przez zawodowców.

Niezależnie od systemu operacyjnego, a także formy używanego sprzętu (komputer stacjonarny, laptop) kluczową rolę odgrywają konkretne podzespoły.

Komputer do obróbki zdjęć – kluczowe parametry 

Wybierając komputer lub laptop do fotografii, zwróć szczególną uwagę na:

  • Kartę graficzną – parametr, na który warto zwrócić uwagę, to pamięć VRAM. Adobe Photoshop zaleca minimum 4 GB pamięci VRAM. Przy pracy na kilku monitorach, w wyższej rozdzielczości zaleca się od 5 do 8 GB. Jednocześnie do bardzo prostych prac, wystarczająca może być karta o niższych parametrach (2 GB).
  • Pamięć RAM – zalecana wartość dla profesjonalnych fotografów to minimum 16 GB, a optymalnie – 32 GB. Jednocześnie laptop dla fotografa amatora może dobrze funkcjonować z pamięcią 8 GB (choć, dla osób, które pracują z wieloma aplikacjami, zalecamy więcej). 
  • Procesor – dobrym wyborem będą procesory Intel z serii i6 lub i7, lub AMD Ryzen (również serii 6. lub 7.). Oferują one dobry stosunek ceny do jakości.  Warto zainwestować w procesory 8 generacji, które choć droższe, pozwalają na bardzo komfortową pracę. Najlepiej, jeśli procesor w komputerze dla fotografa ma minimum 6 rdzeni, optymalnie (w zależności od budżetu i potrzeb konkretnego specjalisty) będzie to 8, 12 lub 16. Naturalnie im wyższa wartość w tym zakresie, tym urządzenie będzie działać szybciej. 
  • Dysk twardy – powinien pozwalać na szybki zapis, dlatego konieczny będzie dysk SSD (dysk HDD można potraktować jako zewnętrzny, na przechowywanie dodatkowych materiałów). Bardzo ważna jest też odpowiednio duża pojemność. Już sama aplikacja do obróbki zdjęć, taka jak Photoshop, będzie potrzebować około 25 GB przestrzeni do płynnego działania, a fotografowie przechowują również wiele ciężkich plików graficznych. Warto zatem zaopatrzyć się w dysk o pojemności minimum 1T lub mniejszy, jednak wspomagać się zewnętrznymi dyskami do wygodnego przechowywania plików. 

Ważnym elementem laptopa do obróbki zdjęć jest także bateria – zarówno nowe laptopy, jak i te poleasingowe kupisz często z akumulatorem, który pozwala na ciągłą pracę bez ładowania przez około 8 godzin. Przed zakupem warto też sprawdzić, jakie gniazda i porty (oraz w jakiej liczbie) zaplanowano w konkretnym modelu. To istotne dla osób, które podłączają tablet, dodatkowy monitor i inne urządzenia.

Laptop do Photoshopa – parametry

Najczęściej wybieranym programem do obróbki zdjęć jest Adobe Photoshop, który jest aplikacją rozbudowaną i regularnie aktualizowaną, dlatego wymaga relatywnie mocnych podzespołów i sporo miejsca na dysku. Wymagania techniczne, które wskazuje producent tego programu w 2023 roku, to:

  • Windows 10 lub 11 (lub też system macOS Big Sur 11.0 i nowszy),
  • minimum 8 GB pamięci RAM (zalecane 16),
  • wielordzeniowy procesor 2 GHz lub szybszy, z obsługą 64-bitową (z zestawem instrukcji SSE.4.2 lub nowszym),
  • przestrzeń na dysku – minimum 20 GB, zalecane 50 GB wolnego miejsca,
  • karta graficzna – minimum 4 GB pamięci VRAM, GPU z obsługą instrukcji DirectX 12,
  • rozdzielczość monitora – zalecana to 1920×1080 (full HD) lub wyższa.

Taki zestaw pozwoli na sprawne korzystanie z Photoshopa, ale także innych rozbudowanych aplikacji tego typu, nawet przy edycji wielu zdjęć jednocześnie.

Ekran w laptopie do obróbki zdjęć

Jakość wyświetlacza pełni kluczową rolę w laptopie do obróbki zdjęć. Istotna jest wysoka rozdzielczość – najlepiej minimum full HD – oraz dobre odwzorowanie kolorów (przestrzeni barwnych).

Warto zwrócić uwagę także na kąty widzenia – w laptopach są one zwykle mniejsze niż w tradycyjnych monitorach. Mały kąt widzenia sprawia, że patrząc na ekran z innej perspektywy, zauważymy problem z kontrastem, i odwzorowaniem barw. W sprzętach ze średniej i wyższej półki cenowej parametr ten jest zwykle wystarczający dla osób pracujących ze zdjęciami.

Nieco uwagi warto poświęcić także matrycy – grafikom zaleca się matrycę VA lub IPS, które pozwalają uzyskać zadowalający kontrast, a także dobre odwzorowanie kolorów i szerokie kąty widzenia. Matryca matowa jest bardzo praktyczna w plenerze (nie odbija światła), jednocześnie błyszcząca nieco lepiej odwzorowuje kolory i pozwala uzyskać większy kontrast.

Dodatkowe akcesoria przydatne w pracy fotografa

Wśród akcesoriów, które sprawdzą się u fotografa, możemy wymienić tablety i specjalne długopisy graficzne pozwalające po nich pisać, a także dyski zewnętrzne, dzięki którym można mieć pod ręką zdjęcia i inne pliki. Przydatna będzie również funkcjonalna torba na laptopa – najlepiej z dodatkowymi przegródkami i kieszonkami do gromadzenia dodatkowych materiałów.

Jeśli miejsce na to pozwala, fotograf może korzystać również z dodatkowego monitora, który wystarczy podpiąć do laptopa, na przykład złączem HDMI.

Wybrane laptopy dla fotografa – nowe i używane

W naszym sklepie znajdziesz laptopy nowe oraz laptopy poleasingowe. W tej drugiej kategorii znajdziesz sprzęt używany sprzęt klasy biznes – o wzmocnionych podzespołach, przystosowany do bardzo długiej sprawnej pracy. Sprzęty te często nie ustępują jakością komputerom nowym, jednocześnie są od nich dużo tańsze.

Model, które polecamy do obróbki zdjęć, to na przykład: Laptop DELL Precision 3520

Możliwość komentowania została wyłączona.