Jaki laptop do nauki dla uczniów i studentów wybrać?

Jaki laptop do nauki dla uczniów i studentów wybrać?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania Jaki laptop do nauki dla uczniów i studentów wybrać? została wyłączona

Wybór laptopa dla ucznia ma duży wpływ na jakość i komfort nauki, a jego zakup nie powinien być przypadkowy. Warto zwrócić uwagę na parametry techniczne, a także możliwość obsługi programów, aplikacji i narzędzi wykorzystywanych do odrabiania prac domowych, tworzenia prezentacji oraz komunikacji. Nie zawsze konieczność zakupu nowego sprzętu wiąże się z dużym wydatkiem – jaki laptop do nauki wybrać?

Laptop do nauki – czym powinien się wyróżniać?

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego warto pomyśleć o wymianie sprzętu komputerowego. Dziś łatwy dostęp do internetu to podstawa przy nauce i odrabianiu prac domowych, ale w przypadku uczniów – nie tylko łączność z siecią ma znaczenie w utrzymaniu wysokiego komfortu użytkowania.

Taki laptop przede wszystkim powinno cechować płynne działanie – zarówno przy obsłudze kilku aplikacji m.in. podczas nauki zdalnej, jak i w trakcie korzystania z niego w formie rozrywki po zakończeniu zajęć. Pod tym względem warto zwrócić uwagę na rodzaj procesora, ilość pamięci RAM oraz pojemność dysku SSD. Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze laptopa dla ucznia jest wytrzymałość baterii – na cały dzień zajęć minimum 6-8 godzin trzymania baterii powinno wystarczyć. Przydatna będzie również obecność portów USB i HDMI, a także systemu operacyjnego dostosowanego do potrzeb ucznia, który umożliwi obsługę programów odpowiadających szkolnym potrzebom.

Jaki laptop dla ucznia szkoły podstawowej?

Na inne parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze laptopa dla ucznia dopiero rozpoczynającego przygodę z edukacją niż dla studenta. Co powinien mieć sprzęt ucznia szkoły podstawowej? Laptop do nauki powinien przede wszystkim gwarantować łatwe przeglądanie internetu, bezproblemową obsługę podstawowych programów tekstowych i obliczeniowych. Dobrze sprawdzą się modele kompaktowe i lekkie, ale przy tym wykonane z wysokiej jakości, trwałych komponentów.

Do takich zadań warto wybrać modele wyposażone w wydajny procesor np. Intel Core i3 oraz co najmniej 4 GB pamięci RAM. Dobrze, jeśli pojemność dysku SSD nie będzie również mniejsza niż 128 GB, co pozwoli przechowywać wszelkiego rodzaju pliki – od dokumentów i zdjęć, po filmy i gry, a przy tym – zapewni płynne działanie systemu operacyjnego.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze laptopa do nauki?

Rodzaj oprogramowania zainstalowanego na laptopie również może mieć znaczenie. System Windows jest najbardziej uniwersalnym wyborem, który daje dostęp do najpopularniejszych aplikacji systemowych i często jest sprzedawany w zestawie wraz z licencją do pakietu Microsoft 365. Jeśli natomiast szkoła korzysta z oprogramowania Google Classroom, warto rozważyć zakup laptopa dla ucznia z systemem Chrome OS, znanego jako Chromebook.

Nie zawsze w przypadku zakupu pierwszego laptopa dla dziecka do nauki warto inwestować w sprzęt nowy. Pod względem dostępności niezbędnych funkcji i programów bardzo dobrze wypadają laptopy poleasingowe klasy biznes. Przykładem są modele producenta HP m.in. Laptop HP ProBook lub producenta DELL np. UltraBook DELL Latitude. Laptopy nowe będą natomiast lepszym wyborem dla uczniów starszych roczników np. licealistów lub studentów, którzy chcą skoncentrować się na obecności dedykowanych rozwiązań edukacyjnych.

Jaki laptop dla studenta?

Pod innym kątem należy również szukać laptopa dla studenta. Przy zakupie warto wziąć pod uwagę kierunek studiów i potrzeby z nim związane. Inne wymagania wobec sprzętu będzie miał student kierunków ścisłych niż osoba studiująca nauki humanistyczne. W pierwszym przypadku zdecydowanie potrzebny będzie mocniejszy procesor, więcej pamięci RAM, a także dedykowana karta graficzna. Dla większości studentów procesor Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5, 8GB RAM wraz z dyskiem SSD o pojemności co najmniej 256GB powinny wystarczyć. Dużą zaletą będzie także minimalistyczny design i kompaktowa budowa, która pozwoli swobodnie zabierać ze sobą sprzęt na wykłady i ćwiczenia.

Komfort pracy jest ważny, zwłaszcza jeśli spędza się wiele godzin przed ekranem podczas tworzenia projektów. Matryca o wysokiej rozdzielczości i dobrej jakości kolorów będzie lepsza dla zdrowia oczu.

Wśród najpopularniejszych systemów operacyjnych dla laptopów są Windows i MacOS. Wybór między nimi często zależy wyłącznie od osobistych preferencji. Warto jednak sprawdzić, czy wszystkie potrzebne aplikacje są dostępne w ramach konkretnego systemu. Bardzo dobrym wyborem pod względem parametrów technicznych jest laptop Surface GO 3 i3-10100Y z panelem dotykowym i systemem Windows 11.

Laptop do nauki – podsumowanie

Wybór odpowiedniego laptopa dla ucznia lub studenta zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnych potrzeb. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na aspekty, takie jak: wydajność sprzętu, mobilność i wytrzymałość baterii, rozdzielczość ekranu, system operacyjny oraz budżet. Nie zawsze wybór najnowszych technologicznie rozwiązań jest wskazany w przypadku najmłodszych, a w celach edukacyjnych świetnie sprawdzi się zadbany model używany.

Możliwość komentowania została wyłączona.