Jaki laptop do produkcji muzyki wybrać?

Jaki laptop do produkcji muzyki wybrać?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania Jaki laptop do produkcji muzyki wybrać? została wyłączona

Co jest potrzebne do stworzenia nowej piosenki? Wystarczy odrobina kreatywności, baza sampli oraz dobry komputer. Coraz więcej osób sięga jednak po laptopa zamiast po komputer stacjonarny. Wybór ten pozwala zachować mobilność i tworzyć muzykę praktycznie w każdym miejscu. To bardzo dobre rozwiązanie, jednak pojawia się pytanie – jaki laptop do produkcji muzyki będzie dobry?

Co powinien mieć laptop do tworzenia muzyki? 

Jeszcze do niedawna większość producentów wybierała komputery stacjonarne do robienia muzyki. Jednak nie zawsze jest możliwość skorzystania z domowego studia z uwagi na liczne wyjazdy lub ograniczoną dostępność takiego sprzętu. Warto wówczas wyposażyć się w laptop do produkcji muzyki, którego zawsze można ze sobą spakować. Powinien mieć dostatecznie dużo mocy, pracować płynnie i oferować wygodne środowisko twórcze. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, tym bardziej że w sklepach nie ma osobnego działu „Laptopy muzyczne”. Na co więc zwrócić uwagę? Przede wszystkim przyjrzyj się czterem podstawowym parametrom:

  • System operacyjny – środowisko, w którym będziesz komponować muzykę.
  • Procesor – definiuje, nad jak dużymi projektami muzycznymi możesz pracować.
  • Pamięć RAM – im większa, tym bardziej rozbudowane projekty stworzysz.
  • Dysk twardy – sprawia, że praca nad muzyką stanie się o wiele płynniejsza.

System operacyjny, czyli Windows kontra Mac

Wygodna praca z muzyką będzie wtedy, gdy laptop do produkcji muzyki będzie oferować Ci znajome środowisko. Jeśli więc całe życie pracowałeś z systemem Windows, to wybierz właśnie to rozwiązanie. Jeżeli jednak lepiej czujesz się z MacBookiem i chcesz mieć typowo zadaniowy sprzęt – nie zmieniaj swoich preferencji i zostań przy Macu. Na korzyść Windowsa przemawia wszechstronność i uniwersalność dostępnych narzędzi do tworzenia muzyki. Za laptopami Apple przemawia niezawodność i stabilność całego systemu, czyli mniejsze ryzyko wystąpienia błędu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by jako użytkownik MacBooka korzystać z laptopa z systemem Windows – o ile będzie to dla Ciebie wygodne.

Procesor, czyli istota laptopa do produkcji muzyki 

Elementem, na który powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę przy wyborze muzycznego laptopa, jest procesor. To „serce” przenośnego komputera, które definiuje jego całościowo rozumianą kondycję, a to z kolei przekłada się na wygodę tworzenia muzyki. We współczesnych laptopach wybór procesora ogranicza się w praktyce do podzespołu dwóch firm – Intel lub AMD. Obie z nich stosują cyfrowe oznaczenie serii – im wyższa cyfra, tym lepszy procesor. Tak więc Intel Core i9 będzie lepszy od Intela i7, i5 i i3, podobnie jak AMD Ryzen 9 będzie lepszy od AMD 7, 5 i 3. Istotna jest również generacja – im nowszy procesor, tym lepsza będzie jego praca. 

Uznaje się również, że lepiej wybrać procesor nowszej generacji niż wyższej serii. Mając do wyboru Intel Core i5 z 2022 roku i Intel Core i7 z 2019 roku, lepszy będzie pierwszy z nich. Najlepsza, ale i najdroższa półka procesorów to Intel Core i9, AMD Ryzen 9 i AMD Threadripper. Dobrym rozwiązaniem będzie też siódma seria obu procesorów. Intel Core i5 i AMD Ryzen 5 są akceptowalne, o ile są nowej generacji i nie masz zbyt dużych wymagań wobec laptopa, a zależy Ci na przystępnym budżecie. Generacja 3 lub seria Intel Celeron będzie za słaba do produkcji muzyki.

Pamięć RAM, czyli praca bez ograniczeń

Pamięć RAM jest „mózgiem” komputera – definiuje, jak wiele procesów może jednocześnie zachodzić, czyli ile elementów jest w stanie ze sobą jednocześnie współpracować. Im więcej wtyczek używasz do produkcji muzyki, tym większą pamięć RAM powinieneś wybrać. Absolutne minimum, jakie powinien mieć laptop do nagrywania muzyki, to 8 GB. Mniejsze, ale popularniejsze 4 GB będzie na dłuższą metę Twoim ograniczeniem. Wybór modeli z pojemnością 16 lub 32 GB to większy komfort komponowania, ale też i większa cena za laptop.

Dysk twardy, czyli akcelerator Twojej pracy 

Istotnym, ale nie najistotniejszym elementem sprzętu jest również dysk twardy. Podobnie jak przy pamięci RAM, tak i tu większa pojemność oznacza większe efekty, ale i większe możliwości. Aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest oznaczenie SSD i HDD. Jest to opis konstrukcji dysku – SSD jest technologią nowszą i sprawniejszą w pracy, ale też droższą. Przy jej pomocy program pracuje płynniej, sample zaczytują się sprawniej, a zapisane projekty ładują się szybciej. Jeżeli jednak masz ograniczony budżet, to możesz zaoszczędzić pieniądze, wybierając dysk HDD kosztem minimalnie wolniejszej pracy.

Dobry i tani laptop do produkcji muzyki 2023 

Ani karta graficzna, ani też dźwiękowa nie będą dla Ciebie istotne, gdy wybierasz laptop do robienia muzyki. Pojawia się jednak pytanie „ile to wszystko kosztuje?”. Tym silniej rezonuje ten temat, im mniejszym budżetem dysponujesz. Bez problemu znajdziesz nowy sprzęt w cenie około 5000 złotych, który wystarczy do tworzenia muzyki. Ale co zrobić, gdy masz mniej niż połowę z tej sumy? Idealnym rozwiązaniem okaże się laptop poleasingowy, czyli używany, lecz stuprocentowo sprawny sprzęt. Już za około 1 000 – 2 000 złotych kupisz taki, który pozwoli Ci zacząć przygodę z muzyką i umożliwi Ci pracę z mniej wymagającymi projektami. Sprzęt w takiej cenie pozwoli Ci uruchomić takie przydatne programy i aplikacje jak: 

  • Ableton – intuicyjny program z wieloma opcjami, doskonały na początek.
  • FL Studio – świetne narzędzie z bogatą biblioteką wtyczek i efektów muzycznych.
  • Bitwig – bezpośredni konkurent Ableton i FL Studio dający duże możliwości twórcze.
  • GarageBand – darmowa aplikacja, najlepszy wybór przy ograniczonym budżecie.

Możliwość komentowania została wyłączona.