Jaki monitor do gier wybrać? Nasze TOP 5

Jaki monitor do gier wybrać? Nasze TOP 5

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania Jaki monitor do gier wybrać? Nasze TOP 5 została wyłączona

Gracze, którym zależy na wysokiej jakości rozrywce, powinni zwrócić uwagę nie tylko na podzespoły komputera, ale także na monitor.  Aby cieszyć się płynnością wysokimi detalami przy wymagających tytułach, konieczny będzie wybór odpowiedniego sprzętu. Jaki monitor dla gracza wybrać i jakie modele szczególnie polecamy na koniec 2023 roku?

Dobry monitor do gier rozdzielczość i częstotliwość odświeżania

Jeśli chcesz płynnie odtwarzać nowe tytuły, będziesz potrzebował monitora o mocnych parametrach. Szczególną uwagę najlepiej zwrócić na:

 • Rozdzielczość – w typowym zastosowaniu domowo-biurowym zalecana jest rozdzielczość Full HD, czyli 1920×1080 piksel i taka też może być wystarczająca do większości gier odtwarzanych na ekranie standardowych wymiarów (od 21 do 27 cali). Jeśli jednak masz większy monitor, grasz profesjonalnie lub zależy Ci na dużej szczegółowości, wybierz wyższe parametry – rozdzielczość WQHD (2560×1440 pikseli), nazywana rozdzielczością 2K, lub jeszcze wyższa wartość – 3840×2160, czyli 4K.
 • Częstotliwość odświeżania obrazu – w monitorach używanych do przeglądania internetu czy typowej pracy biurowej, zwykle jest to 60 Hz (odświeżanie na poziomie 60 klatek na sekundę). W przypadku graczy to często za mało. Najlepiej zainwestować w sprzęt, który pozwoli na odświeżanie na poziomie np. 120-144 Hz, a dla profesjonalistów i osób, które chcą uzyskać najwyższą możliwą jakość, zaleca się 240 Hz).

Pozostałe parametry związane z płynnością obrazu

Warto zwrócić uwagę także na technologię synchronizacji obrazu, która może okazać się istotna przy  wymagających grach komputerowych. Mowa o synchronizacji szybkości renderowania grafiki przez kartę graficzną i częstotliwości odświeżania obrazu na monitorze. Dzięki temu można zachować płynność, uniknąć wrażenia „zrywania”, czy „zacinania się” grafiki. Na rynku dostępne jest rozwiązanie od NVIDIA (G-Sync) oraz od AMD (FreeSync), przy czym to drugie jest wyraźnie tańsze.

Z kolei czas reakcji matrycy (tzn. czas, w jakim monitor jest w stanie zmienić kolor pikseli), w dobrym monitorze do gier nie powinien przekraczać 3 milisekund (ms).  

Monitor do gier a technologia wykonania matrycy

Popularnym wyborem dla graczy są matryce IPS oraz VA – z dobrym kontrastem i kątami widzenia. Rzadziej wybierana jest matryca TN, która, choć oferuje bardzo szybki czas reakcji, w pozostałych aspektach nie dorównuje konkurencyjnym technologiom.

Poniżej porównanie technologii w formie tabeli.

Cecha IPS (In-Plane Switching) VA (Vertical Alignment) TN (Twisted Nematic)
Kąty widzenia Bardzo dobre Dobre Średnie do słabe
Czas reakcji Średni Średni do wolny Bardzo szybki
Jakość kolorów Bardzo dobre Dobre Średnie
Kontrast Średni Wysoki Średni
Cena Wyższa Średnia Najniższa
Zastosowanie Grafika, projektowanie Filmy, gry Gry, biuro

Trzeba jednocześnie zwrócić uwagę, że wiele nowoczesnych monitorów do gier łączy zalety różnych technologii, oferując na przykład matryce IPS z bardzo szybkim czasem reakcji i wysokim odświeżaniem. Dlatego zawsze warto zwrócić uwagę na pełną specyfikację konkretnego modelu i zapoznać się z dostępnymi w internecie recenzjami.

Podsumowując: 

 • Matryca IPS – rozwiązanie uniwersalne, które sprawdzi się w większości zestawach gamingowych. Szerokie kąty widzenia, dobre odwzorowanie kolorów, jednak nieco gorszy czas reakcji. To również rozwiązanie najdroższe spośród wymienionych.
 • Matryca VA – nieco tańsze rozwiązanie, dobry kompromis między ceną a jakością (wciąż dobre odwzorowanie kolorów i kąty widzenia).
 • Matryca TN – mimo bardzo dobrego czasu reakcji, pozostałe parametry, szczególnie te związane z odwzorowaniem kolorów, mogą nie być zadowalające dla wielu graczy. Stąd też tę technologię stosuje się dziś rzadko w urządzeniach dedykowanych gamingowi.

Monitor do gier – jakie złącza będą potrzebne?

Najważniejsze porty to:

 • HDMI – powszechnie używane złącze, które obsługuje zarówno obraz, jak i dźwięk. 
 • DisplayPort – wspiera wyższe częstotliwości odświeżania (144 Hz, 240 Hz i więcej) oraz wyższe rozdzielczości (4K, 8K). Jest niezbędny dla technologii G-Sync od NVIDIA.

W nowoczesnych monitorach do gier znajdziemy także często:

 • Złącze USB – które pozwala podłączyć dodatkowe urządzenia, takie jak klawiatura, mysz czy pendrive, bezpośrednio do monitora. Często jest to złącze USB typu C, które może służyć do przesyłania obrazu i dźwięku, a także do ładowania laptopów lub podłączania innych urządzeń.
 • Wejście słuchawkowe 3,5 mm Audio Jack, pozwalające podłączyć słuchawki bezpośrednio do monitora, co jest szczególnie przydatne, gdy obraz jest przesyłany przez HDMI lub DisplayPort, które przekazują również dźwięk.

We współczesnych monitorach raczej nie spotkamy już złączy D-Sub czy DVI. Jeśli monitor nie jest kompatybilny z kartą graficzną, można skorzystać z dedykowanych przejściówek. 

Monitor HDR dla gracza?

Wśród graczy popularne są również monitory HDR (High Dynamic Range), które pozwalają na doskonałe odwzorowanie ciemniejszych i jaśniejszych barw, co przedkłada się na:

 • Większy zakres kontrastu – głębsze czernie i jaśniejsze biele, wyraźnie lepszy kontrast w porównaniu z monitorami SDR (Standard Dynamic Range).
 • Szerszy zakres barw – co pozwala na wyświetlanie bardziej nasyconych i realistycznych kolorów.

Wszystko to umożliwia bardziej immersyjne i realistyczne wrażenia podczas rozgrywki. Pozwala to także graczom na lepsze widzenie przeciwników w ciemnych lokacjach (np. w takich grach jak CS:GO). Wielu nowoczesnych tytułów obsługuje HDR, choć trzeba wiedzieć, że nie będzie to możliwe dla wszystkich gier. Monitory HDR są też wyraźnie droższych od urządzeń, które nie posiadają tej technologii (SDR).

Jaki monitor do gier? Zwróć uwagę na funkcje dodatkowe

Dostępne współcześnie monitory oferują wiele funkcji dodatkowych, takich jak możliwość regulacji, w tym obrotu monitora (funkcja Pivot), czy redukcja szkodliwego dla oczu światła niebieskiego. Funkcje te zwykle nie są używane przez graczy, jeśli jednak chcesz korzystać z monitora również do pracy lub nauki, mogą Ci się one przydać. 

Gracze wybierają niekiedy także monitory z zakrzywionym ekranem, które – jeśli są odpowiednio duże – pozwalają na głębszą immersję, wrażenie zanurzenia się w świat gry. Obraz do pewnego stopnia „otacza” twarz gracza, co potęguje wrażenia. Takie monitory są jednak droższe i nie zawsze sprawdzą się jako na przykład ekran do wyświetlania filmów dla wielu osób.

Dobrym monitorem dla gracza może okazać się także monitor ultrapanoramiczny, który jest wyraźnie szerszy niż monitor tradycyjny (16:9). Szczególnie polecany jest do gier zręcznościowych (takich jak wyścigi) i sportowych, a także do oglądania filmów. Duże rozszerzenie pola widzenia może jednak przeszkadzać niektórym użytkownikom, dlatego przed wyborem takiego ekranu, najlepiej przetestować go w praktyce. Przykłady proporcji to 16:9 lub 32:9. 

Jaki monitor do gier w 2023 roku? Polecamy modele z naszego sklepu

Monitor dla gracza nie musi być drogi, szczególnie jeśli wybierzesz urządzenie po leasingu. Monitory poleasingowe to sprzęty, które były używane w firmach przez krótki czas, zwykle od 6 do 24 miesięcy, po czym wróciły do sprzedaży. Zwykle nie ustępują jakością sprzętom nowym (były używane w biurowych warunkach), a są od nich wyraźnie tańsze. Jeśli jednak zależy Ci, aby być pierwszym właścicielem urządzenia, i dysponujesz większym budżetem, nowe produkty mogą okazać się dobrym wyborem.

Jakie produkty polecamy? W kategorii monitory nowe mogą Cię zainteresować:

Monitory do gier do 1 000 zł:

 • AOC 27G2SAE/BK (w cenie około 800 zł) – matryca VA, 27 cali Full HD z 16,7 mln kolorów i częstotliwością odświeżania 165 Hz to bardzo dobry zestaw w tej cenie. Monitor jest wyposażony w głośniki i gniazdo DisplayPort.
 • Asus VY249HGE (w cenie około 850 zł) – podobny wariant, jednak z matrycą IPS: 23,8-calowy ekran, częstotliwość odświeżania 144 Hz, 1920×1080 (FHD 1080), matowa matryca i proporcje ekranu 16:9.

Monitory do gier powyżej 1 000 zł:

 • Asus VG28UQL1A (w cenie około 3 500 zł) – z matrycą IPS i rozdzielczością 4K/UHD. Ilość kolorów w tym modelu to aż 1,07 mld, w ekranie o przekątnej 28 cali.
 • Philips 32M1N5800A (w cenie około 4 000 zł) – matryca IPS o przekątnej 31,5 cala, z funkcją mega kontrast i rozdzielczością 4K/UHD. Monitor jest wyposażony w głośniki stereofoniczne i po dwa złącza HDMI oraz DisplayPort. Zastosowano tutaj technologię MPRT, która umożliwia czas reakcji na poziomie zaledwie 1 ms. Z kolei technologia MultiView umożliwia jednoczesne podłączenie dwóch urządzeń i wyświetlanie dwóch obrazów.
 • Samsung Odyssey G95SC (koszt około 9 900 zł) – to najlepszy monitor do gier dostępny w naszym sklepie. Ekran o przekątnej 49 cali (w proporcjach 32:9) i podwójna rozdzielczość QHD, matryca OLED i procesor Neo Quantum Pro, HDR True Black 400 to tylko wybrane wyróżniki. Urządzenie oferuje też czas reakcji na bardzo niskim poziomie 0,03 ms. szybkość odświeżania 240 Hz i kontrast statyczny 1 000 000:1.

Z kolei dla osób, które na monitor mogą przeznaczyć mniej, polecamy tanie monitory gier w kategorii monitory poleasingowe. Znajdziesz tu urządzenia już za około 200-500 zł. 

W tej cenie nie można oczywiście liczyć na udogodnienia znane z monitorów gamingowych, jednak jeśli szukasz sprzętu do odtworzenia klasycznych, niewymagających gier, który jednocześnie posłuży Ci do pracy i nauki, sprzęt po leasingu może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Możliwość komentowania została wyłączona.