Jaki monitor do pracy wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Jaki monitor do pracy wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania Jaki monitor do pracy wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę? została wyłączona

Większość stanowisk związanych z pracą biurową wymaga spędzania długiego czasu przed ekranem komputera. Dobrze dobrany monitor to nie tylko większa wydajność, ale także komfort wykonywania codziennych obowiązków. Jak zatem wybrać funkcjonalny monitor do długiej pracy i jakie parametry wziąć pod uwagę?

Monitor do pracy w biurze – wymiary i mobilność

Wielkość monitora warto dopasować do charakteru wykonywanej pracy. Osoby, które pracują z rozbudowanymi arkuszami danych lub dużymi blokami tekstu (np. programiści) na pewno docenią sprzęty o większej przekątnej ekranu. Tacy specjaliści nierzadko korzystają z dwóch lub nawet trzech (a niekiedy więcej) monitorów, co pozwala na wygodne porównywanie danych. W efektywnej pracy pomagają także funkcje regulowania sprzętu – możliwość obracania ekranu wokół własnej osi, regulowanie jego wysokości, a także kąta nachylenia. Niektóre modele monitorów pozwalają na sprawne rotowanie ekranu z pozycji poziomej do pionowej (funkcja pivot). To bardzo przydatne dla zawodów, w których analizuje długie, rozłożone na wiele wierszy tabele i listy danych. Rozwiązanie to docenią między innymi księgowi, wspomniani wcześniej programiści, ale też graficy, którzy pracują na dużych arkuszach. Z takiej opcji z pewnością chętnie skorzystają również różnego typu projektanci, inżynierowie, czy kontrolerzy procesów. W niektórych przypadkach sprawdzą się również monitory ultrawide, o proporcji obrazu 21:9 (czyli bardzo szerokie, „wydłużone” względem standardowych wariantów). 

Proporcje monitorów często wybieranych do pracy biurowej to 16:9, a długość przekątnej to 24 cale. Popularnym zestawem do pracy są dwa takie monitory postawione obok siebie. To uniwersalny, wariant pozwoli na wygodną pracę w większości przypadków. Pracownicy, którzy pracują z laptopem, mogą wybrać jeden dodatkowy monitor we wskazanych wyżej wymiarach, co na pewno będzie dużym usprawnieniem. Na rynku dostępna jest również szeroka oferta monitorów mniejszych (np. 21”), jak i większych (27”, 32”). 

Wybieramy monitor do długiej pracy – kluczowe parametry

Warto pamiętać, że dla wielu typowych zawodów wystarczy monitor o podstawowych parametrach. Droższymi produktami mogą być zainteresowane osoby pracujące z grafiką komputerową, filmem, grami komputerowymi lub też pracujące z dużymi detalami.

Wybierając monitor, zwracamy uwagę przede wszystkim na:

  • Rozdzielczość – w typowym użytku biurowym wystarczająca będzie rozdzielczość Full HD, czyli 1920 × 1080 pikseli.
  • Przekątna ekranu – jak napisaliśmy wcześniej, najczęściej wybieranym wariantem są 24 cale, ale parametr ten warto dostosować do własnych upodobań i możliwości.
  • Częstotliwość odświeżania obrazu – co oznacza liczbę klatek, która może być wyświetlane na monitorze w czasie jednej sekundy. Wartość bardzo podstawowa – 60 Hz (60 klatek/sekunda) będzie wystarczająca dla typowej pracy biurowej. Wyższa częstotliwość może być wskazana dla osób oglądających filmy lub grających w gry.
  • Rodzaj matrycy – dobrym wyborem będzie matryca VA lub IPS. Obie pozwalają na dobre odwzorowanie kolorów i kontrast. Nieco ustępują pod tym względem matryce TN, które są tańsze (jednocześnie wystarczające dla do typowych zastosowań biurowych).

Monitory przeznaczone do pracy często zostają wyposażone w matryce matowe, które znacznie lepiej racą w sobie w nasłonecznionych pomieszczeniach (w ograniczonym stopniu odbijają refleksy świetlne).

Zakup monitora do pracy – o czym jeszcze pamiętać?

Monitory do pracy są wyposażane w wiele funkcji dodatkowych, np.funkcję redukcji migotania lub też tryb nocny (redukcję szkodliwego, męczącego oczy światła niebieskiego). Warto pamiętać, aby kupić sprzęt rzeczywiście dostosowany do potrzeb. Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy planujemy kupić monitor droższy – osoby, które w pracy piszą teksty, analizują dane w Excelu lub kontaktują się z klientem, nie będą korzystać z zaawansowanych opcji (a tego rodzaju ulepszenia w przypadku monitorów istotnie odbijają się na cenie).
Jeśli chcesz kupić dobrej jakości monitor do pracy w korzystnej cenie, wybierz sprzęt poleasingowy. To zwykle urządzenia wykorzystywane krótko przez firmy, jednak pod względem funkcjonalności (a zwykle także estetyki) nie ustępują produktom nowym.

Możliwość komentowania została wyłączona.