Jesteś nauczycielem? Sprawdź parametry dobrego mikrofonu do pracy zdalnej

Jesteś nauczycielem? Sprawdź parametry dobrego mikrofonu do pracy zdalnej

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania Jesteś nauczycielem? Sprawdź parametry dobrego mikrofonu do pracy zdalnej została wyłączona

Pracując z dziećmi lub młodzieżą nieustannie używasz swojego głosu. Nie zmieniło się to nawet po zmianie formuły pracy tzn. po przejściu na naukę zdalną lub hybrydową. Nadal korzystasz z werbalnej komunikacji, tyle że przy użyciu cyfrowych narzędzi. Od ich jakości zależy jakość dźwięku, którą odbierają słuchacze. Oznacza to, że nie musisz nadwyrężać głosu, co w Twoim zawodzie jest na wagę złota.

Mikrofon dla nauczyciela z prostą konfiguracją

Nie zawsze wystarczy podłączyć mikrofon, aby od razu działał, ale czasami to wystarczy, aby zacząć pracę. Warto jednak upewnić się, czy w zestawie znajdują się sterowniki. Coraz częściej w opakowaniu znaleźć można informacje, że oprogramowanie pobierzesz online. Warto skorzystać z dedykowanego rozwiązania. Dzięki niemu można dostosować parametry mikrofonu do otoczenia i indywidualnych potrzeb.

Mikrofon dla nauczyciela. Wybrać przewodowy czy bezprzewodowy?

Jeśli masz biurko pełne materiałów dydaktycznych i dodatkowe kable będą przeszkadzały, postaw na modele bezprzewodowe. Wolisz nie musieć przejmować się ładowaniem sprzętu? Postaw na model kablowy.

Parametry mikrofonu dla nauczyciela, model bezprzewodowy

Współczesne mikrofony łączą się z komputerem za pomocą bluetooth. W komputerach stacjonarnych najczęściej trzeba dokupić taki nadajnik. Mimo wszystko warto, bo umożliwia to podłączenie np. słuchawek bezprzewodowych, a te współpracują także ze SmartTV, co zwiększa ich funkcjonalność.

W laptopach nadajnik bluetooth jest domyślnie zainstalowany. Wystarczy kliknąć charakterystyczną niebiesko-białą ikonę, wybrać urządzenie i połączysz je z komputerem.

Mikrofon bezprzewodowy zapewnia wygodę i pozwala na pracę niekoniecznie przed ekranem monitora. Daje to możliwość odejścia od biurka i np. sprawdzenia notatek, pozostając stale w kontakcie z rozmówcą. 

Minusem użytkowania urządzeń bezprzewodowych, jest konieczność ich ładowania. Niektóre modele trzeba podpiąć np. do portu USB, a inne wystarczy postawić w stacji dokującej, aby je naładować.

Parametry mikrofonu dla nauczyciela, model przewodowy

Mikrofony przewodowe podłączysz do komputera za pomocą kabla. Przy wyborze sprzętu zwróć uwagę na długość kabla. Może się okazać, że kilkanaście centymetrów to zbyt mało, aby komfortowo korzystać ze sprzętu przy podłączeniu go do komputera stacjonarnego. Z drugiej strony takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się w przypadku laptopów, gdzie złącze minijack lub USB masz dosłownie pod ręką.

Mikrofon przewodowy cechuje niezawodność. Nigdy nie zabraknie mu baterii i nie będzie przerywał w trakcie rozmowy. Jeśli tak się dzieje to prawdopodobnie wina słabego internetu lub sprzęt ma uszkodzenie mechaniczne. Wówczas należy go wysłać do reklamacji.

Mikrofon dla nauczyciela. Ile chcesz przeznaczyć na akcesorium?

Jeśli pasjonuje Cię technologia i zależy na wysokiej jakości parametrach technicznych, bo np. po pracy tworzysz vloga lub jesteś lektorem, to na mikrofon wydasz nawet kilkaset złotych (czasami nawet więcej).  Z drugiej strony, gdy potrzebujesz prostego urządzenia, po którym nie zapłaczesz, gdy się zgubi lub zje je kot, wydatek nie powinien przekroczyć kilkudziesięciu złotych. Szeroki wybór mikrofonów, które mogą Ciebie zainteresować, znajdziesz w naszym sklepie.

Mikrofony pojemnościowe i dynamiczne

Przy wyborze sprzętu rejestrującego ważna jest także zastosowana w nim technologia. Ze względu na sposób przetwarzania energii wyróżnić można modele dynamiczne i pojemnościowe.

Mikrofony dynamiczne

Zasada działania jest następująca: fala akustyczna rozchodząca się w powietrzu wprawia w ruch membranę, która zaczyna drgać. Do tego połączenie z cewką znajdującą się w polu magnetycznym sprawia, że jej drgania powodują zmianę napięcia, co reprezentuje odebrany sygnał dźwiękowy.

Mikrofony dynamiczne są bardziej odporne na szumy, sprzężenia i wilgoć, a przy tym lepiej radzą sobie z głośnymi dźwiękami. Jeśli słuchacze będą niesforni, akcesorium poradzi sobie z podniesionym tonem.

Mikrofony pojemnościowe

Zasada działania jest inna niż w przypadku mikrofonów dynamicznych. Różnice zauważalne są w budowie. Wewnątrz mikrofonu pojemnościowego znajdują się dwie elektrody. Jedna jest cały czas nieruchoma, a drugą jest membrana, która drga pod wpływem fal akustycznych.

Mikrofony pojemnościowe dają lepszą jakość dźwięku, co sprawia, że tego rodzaju sprzęty są chętnie wykorzystywane przez profesjonalistów. Akcesorium wymaga zasilania określanego, jako Phantom.

Czym jest kierunkowość mikrofonu?

Parametry mikrofonu dla nauczyciela najlepiej dostosować do indywidualnych potrzeb. Kierunkowość to jeden z parametrów, na który warto zwrócić uwagę. Jest to nic innego jak zdolność sprzętu do rejestrowania dźwięku z określonego kierunku.

Mikrofony dzieli się na:

  • jednokierunkowe – dźwięk dochodzi z jednego kierunku, a te pochodzące z innych stron są tłumione;
  • dwukierunkowe – dźwięk może dochodzić od frontu lub z tyłu;
  • wielokierunkowy – inaczej model dookólny, który daje swobodę funkcjonowania i rejestruje dźwięki z całego otoczenia. Wygodne rozwiązanie w trakcie prowadzenia rozmowy, gdy przed mikrofonem znajduje się więcej niż jedna osoba.

Jeśli nie planujesz występów gościnnych koleżanek i kolegów po fachu w Twoim miejscu pracy, to zdecydowanie najlepiej postawić na model jednokierunkowy. Jego zadaniem będzie wyeksponowanie Twojego głosu i przytłumienie innych dźwięków z otoczenia.

Konstrukcja mikrofonów do komputera

Mikrofon przy słuchawkach, stojący lub przypinany do ubrania? Najlepiej postaw na najwygodniejsze dla siebie rozwiązanie. Na rynku dostępne są modele, które można postawić przed sobą i poczuć się, jak komentator sportowy. Nie brakuje też sprzętów, które można przypiąć do odzieży, co pozwoli Ci zamienić się w korespondentkę programu informacyjnego. Masz też do wyboru specjalistyczne wysięgniki, które umożliwią Ci zmianę położenia mikrofonu w dowolnej płaszczyźnie. Bardzo wygodne i nie zajmuje miejsca na biurku, gdzie możesz swobodnie rozłożyć notatki.

W przypadku mikrofonu z wysięgnikiem można postawić na bardziej profesjonalny sprzęt, jak np. GXT 255+ ONYX.

Po drugiej stronie skali cenowej będzie GEMBIRD MIKROFON MIC-C-01 CLIP-ON 3.5MM kosztujący mniej niż 10zł.

Każdy mikrofon oferuje inny poziom jakości dźwięku. Osoby zainteresowane tematem rejestrowania sygnałów akustycznych będą dociekać, jakie są parametry czułości, pasma przenoszenia czy impedancji. Jeśli jednak nie przykładasz aż takiej wagi do aspektów technicznych, zdaj się na kryterium ceny, opinie, funkcjonalność i względy estetyczne.

Mikrofon dla nauczyciela do pracy zdalnej i nie tylko

W pracy zdalnej lub hybrydowej przydaje się mikrofon. Ułatwia on komunikację, a przede wszystkim zapewnia przyzwoitą jakość, co pozwala na prowadzenie swobodnych rozmów ze słuchaczami. Po pracy sprzęt przyda się do rozmów z bliskimi i znajomymi lub dodatkowych zajęć, jeśli i w nich używasz potencjału swojego głosu. 

Akcesorium jest także praktycznym rozwiązaniem w grach. W końcu świat cyfrowej rozrywki to nie tylko nastolatkowie, ale także osoby dorosłe. Kilka rundek w Counter-Strike’a, Fortnite czy rajd w World of Warcraft to dobra okazja, aby odprężyć się i porozmawiać ze znajomymi. Z kolei, gdy masz w domu pociechy, to one znajdą zastosowanie dla mikrofonu i z pewnością nie będzie on bezczynnie leżał.

Niezależnie od sytuacji postaw na sprzęt, który spełni Twoje podstawowe oczekiwania. Nie ważne czy wydasz kilkanaście, czy kilkaset złotych. Jeśli rozmówcy dobrze Cię słyszą, a sprzęt nie przeszkadza w prowadzeniu zajęć i przydaje się po pracy, to nie pozostaje nic innego, jak stwierdzić, że decyzja była trafiona.

Szukasz komputerów lub akcesoriów? Odwiedź nasz sklep Servecom.

Możliwość komentowania została wyłączona.