Kamera internetowa – dlaczego dobry dobór kamery jest ważny?

Kamera internetowa – dlaczego dobry dobór kamery jest ważny?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: 0

Praca zdalna czy nauka w tym samym wariancie wymagają pewnych akcesoriów, które ułatwią komunikację. Choć laptop wyposażony jest standardowo w kamerę internetową, to komputery stacjonarne ich nie mają w pakiecie. Akcesorium przydaje się także do mniej formalnych zadań i rozmów z przyjaciółmi lub rodziną. Czym charakteryzują się dobre kamery internetowe i jakie są ich ceny?

Kamera to akcesorium pierwszej potrzeby

Po co kamery komputerowe? Przede wszystkim do komunikacji z wykładowcami, nauczycielami i współpracownikami. Nie brakuje także osób, które poświęcają czas w rozwój vlogów lub poradników na YouTube. Do realizacji tych zadań przydają się urządzenia o lepszych parametrach niż te dostępne w standardowych laptopach. W związku z tym wybór dobrze dopasowanego modelu do Twoich potrzeb będzie odpowiadał za jakość tworzonych materiałów. Warto więc zwrócić uwagę na rozdzielczość sprzętu i płynność nagrania.

Parametry kamer – rozdzielczość

Jednym z kluczowych elementów, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze kamery, jest jej rozdzielczość. Im będzie ona większa, tym więcej szczegółów możesz zarejestrować i tym lepsza będzie jakość obrazu. Obecnie najniższym standardem stają się urządzenia z rozdzielczością HD, czyli 1280 x 720 pikseli. Masz zagwarantowaną przyzwoitą jakość obrazu, która zapewni komfortowe warunki podczas rozmów, streamowanie czy tworzenia filmów na portale typu YouTube, czy TikTok.

Dobre kamery internetowe, czyli takie, które poradzą sobie z bardziej wymagającymi zadaniami, nagrywają w rozdzielczości Full HD – 1920 x 1080 pikseli, a nawet w 4K. Jakość obrazu będzie wyraźnie lepsza, ale należy pamiętać, że przy rozmowach lub transmisji na żywo liczyć się będzie także szybkość Twojego internetu. Warto podkreślić, że ceny kamer internetowych 4K będą wyższe od tych rejestrujących w HD.

Dobre kamery internetowe do streamingu online

Pandemia wpłynęła na sposób spędzania wolnego czasu. Dzięki temu jeszcze popularniejsze stało się streamowanie gier. Nie brakuje osób, które na Twitchu transmitują swoje potyczki w Counter-Strike, Call of Duty czy Fortnite. Gracze chcą pochwalić się swoimi umiejętnościami, a niektórzy dzielą się wskazówkami i technikami prowadzenia rozgrywki.

Jeśli chcesz spróbować swoich sił jako streamer, warto zapoznać się z ofertą kamer dedykowanych do tego zadania. Przykładem jest kamera Live Streamer CAM313-PW313. Przede wszystkim sprzęt jest wygodniejszy w obsłudze i da się nim sterować bezpośrednio z ekranu komputera, a druga sprawa, że pokazuje Twoją twarz. Sprawia to, że materiały stają się bardziej naturalne i ciekawe, bo widać prawdziwe emocje i zaangażowanie w trakcie.

Liczba klatek na sekundę

Dobre kamery internetowe charakteryzuje także duża liczba klatek na sekundę. Ten parametr zapewnia płynność nagrań. Podobnie, jak z rozdzielczością, im jest więcej klatek, tym lepsza jakość. Obecnie standardem jest nagrywanie z częstotliwością 30 klatek/sec. Obraz jest przeważnie płynny i wygląda naturalnie. Dla bardziej wymagających użytkowników sprawdzą się modele 60 klatek/sec.

Pamiętaj, że parametry kamer mogą się zmieniać. Co to oznacza? Jeśli zdecydujesz się na konkretny model kamery, może oferować on różną płynność obrazu w danej rozdzielczości. Przed zakupem lepiej się upewnić, że sprzęt obsłuży np. 60 klatek/sec zarówno w rozdzielczości HD, jak i Full HD. Może się zdarzyć, że w pierwszym wariancie faktycznie będzie 60 klatek, ale w wyższej rozdzielczości już tylko połowę mniej.

Kamera z mikrofonem czy bez?

Doświadczenie producentów pokazuje, że opłaca się instalować mikrofony w kamerkach. Większość urządzeń jest w nie wyposażona, co sprawia, że to urządzenie uniwersalne. Należy jednak zauważyć, że wbudowany sprzęt rejestrujący dźwięki nie zawsze daje pożądaną jakość. Jeśli zależy Ci na dobrej jakości obrazu i dźwięku, lepiej postawić na dwa oddzielne urządzenia.

Dobrej klasy mikrofony potrafią przewyższać ceny kamer internetowych. W zamian otrzymujesz wysoką jakość dźwięku. Przydaje się to przy okazji streamowania, ale także przy nagrywaniu materiałów, które dopiero udostępnisz po zmontowaniu.

Oddzielny mikrofon zamontuj pod lub nad obiektywem kamery. Może też stać bezpośrednio przed Tobą. Dzięki temu urządzenia nie będą na siebie oddziaływały, co zmniejsza ryzyko potencjalnych zniekształceń dźwięku.

Szerokość kąta widzenia

Interesuje Cię szerokość kadru? Zwróć uwagę na kąt widzenia danego modelu kamerki. Dzięki temu łatwo dostosujesz obraz do potrzeb lub konkretnych preferencji. Istnieje tutaj pewna prawidłowość. Jeśli jakość jaką uzyskasz ze swojego dotychczasowego sprzętu stanie się niewystarczająca dla Ciebie, to przyjdzie moment, kiedy będziesz chciał robić lepsze, czytaj: bardziej ambitne, rzeczy. Wymaga to bardziej zaawansowanego sprzętu, ale zainwestowane pieniądze przekładają się na wyższą jakość obrazu. To z kolei dodatkowa wartość dla osób, do których kierujesz swoje treści.

Nagrywanie tylko siebie nie wymaga szerokiego kąta widzenia. Wystarczy sprzęt, który rejestruje obraz w 65°–80°. Dzięki temu tło i otoczenie nie będą rozpraszać rozmówców lub widzów. W sytuacji, gdy będą pojawiali się u Ciebie goście, potrzebny będzie szerszy kąt widzenia tj. 90° lub więcej. To ciekawy sposób na pokazanie siebie, a przy okazji swojego najbliższego otoczenia czy np. zaaranżowanego pokoju do gier.

Kamera w laptopie

Niemal każdy laptop dysponuje wbudowaną kamerkę. Jest to proste rozwiązanie, które ułatwia komunikację audio i wideo. Nie ma jednak co liczyć na wysokiej jakości nagrania i dźwięki. Rozwiązanie sprawdzi się w codziennych służbowych obowiązkach lub podczas komunikacji dzieci w szkole. Jest to wystarczające rozwiązanie, jeśli nie zależy Ci na wysokiej jakości obrazu i dźwięku.

Ceny kamer internetowych

Jeśli szukasz czegoś lepszego od kamerki w laptopie, to masz przed sobą ogromne możliwości wyboru. Jak zwykle w takich sytuacjach najlepiej zacząć od określenia budżetu. No dobrze, ale jakie są ceny kamer internetowych? Te zaczynają się od około 40 zł. Wprawdzie za tę kwotę przeskoczysz o półkę wyżej w porównaniu do wbudowanego urządzenia w laptopie, ale nadal to nie będzie szczyt możliwości.

Jeśli planujesz swoją przygodę ze streamingiem, ale nigdy wcześniej tego nie robiłaś/robiłeś, lepiej wydać mniej niż więcej. W momencie, gdy zrezygnujesz z nowego zajęcia, nie będzie Ci szkoda wydanych pieniędzy. Z drugiej strony, jeśli poczujesz, że to, co robisz, sprawia Ci frajdę i będziesz chciał wejść na kolejny poziom, wówczas warto kupić bardziej zaawansowany sprzęt, który może kosztować 500 zł, ale nawet kilka tysięcy.

Zajrzyj do naszego sklepu i wybierz kamerę internetową dla siebie.

Kamera internetowa dostosowana do Twoich potrzeb

Szukasz przydatnego akcesorium, które ułatwi komunikację w szkole, na studiach lub w pracy? Postaw na zewnętrzną kamerkę internetową, czyli taką niewbudowaną w ekran laptopa. W ten sposób odbiorcy będą widzieli Cię w lepszej jakości. To dużo bardziej przyjemne niż perspektywa rozmazanej i niewyraźnej sylwetki, która w momencie poruszenia jest nie do rozpoznania.

Osoby planujące rejestrowanie obrazu np. przy okazji streamowania czy pragnące tworzyć content video na vloga lub YouTube postawią najpewniej na bardziej wydajny sprzęt. Gwarantuje to wyższą jakość przygotowanych treści, co jest przyjemniejsze dla oka i widzowie chętniej klikną w taką produkcję. Wraz z rozwojem swoich umiejętności, będziesz inwestować w coraz lepszy sprzęt, który przeniesie Twoje nagrania na jeszcze wyższy poziom.

Potrzebujesz akcesoriów do komputera? Zapraszamy do naszego sklepu.

Dodaj komentarz