Która matryca będzie najlepsza w monitorze? IPS, TN czy VA?

Która matryca będzie najlepsza w monitorze? IPS, TN czy VA?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania Która matryca będzie najlepsza w monitorze? IPS, TN czy VA? została wyłączona

 

Zakup monitora nie jest prostą sprawą. W celu wybrania odpowiedniego modelu Klient powinien zapoznać się ze specyfikacją techniczną różnych modeli. Dlaczego matryca jest istotnym elementem w ekranach? Co zrobić, gdy nie wiemy jaką matrycę wybrać oraz co oznaczają skróty: TN, VA i IPS?

 

Na rynku mamy obecnie dostępny ogromny wybór monitorów. Klienci mogą wybierać spośród modeli panoramicznych, ultrapanoramicznych — o niskiej lub wysokiej częstotliwości odświeżania. To nie jedyna kategoria, z którą musi zmierzyć się przyszły użytkownik sprzętu.

 

Jedną z ważniejszych wartości w ekranie jest rozdzielczość — obecnie najpopularniejsze i najlepsze sprzęty wyposażone są w ekrany: Full HD (1920 × 1080), QHD (2560 × 1440) lub 4K UHD (3840 × 2160). Pomimo wybrania wysokiej rozdzielczość oraz odpowiedniej wielkości urządzenia, możesz nie być zadowolony ze swojej decyzji. Podstawowym elementem, o którym wielu użytkowników zapomina, jest matryca zastosowana w sprzęcie. Musisz wiedzieć, że to w głównej mierze od niej będzie zależało przeznaczenie ekranu.

 

W celu wybrania odpowiedniej matrycy najlepiej na samym początku odpowiedzieć sobie na pytanie — do czego ma służyć monitor? Pamiętaj, że każdy z nich ma swoje wady i zalety. Rodzaj zainstalowanej matrycy bezpośrednio wpływa na jakość obrazu i komfort pracy na urządzeniu. Właściwie dobrany ekran to kwestia niezwykle istotna, szczególnie dla grafików, graczy i pracujących przez długie godziny przy komputerze. Wysokiej jakości sprzęt zapewni Ci wierne odwzorowanie kolorów, optymalne kąty widzenia i wyrazisty kontrast. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje matryc? Zapoznaj się z materiałem przygotowanym przez Servecom!

 

Rodzaje matrycy w monitorach

 

Najpopularniejsze modele monitorów w sklepach z elektroniką wyposażone są w matryce, których skróty z pewnością niewiele mogą wyjaśnić osobom, które pierwszy raz w życiu spotykają się z takimi oznaczeniami. Najpopularniejsze na polskim rynku elektronicznym matryce to: TN, IPS oraz VA. Niestety szybkie wskazanie najlepszej z nich jest niemożliwe, ponieważ przeznaczenie matrycy zależy od potrzeb oraz preferencji użytkownika.

 

Poszukując odpowiedniego monitora na sklepowych pułkach, na samym początku musisz się zastanowić, w jakim konkretnym celu będziesz użytkował sprzęt — inne urządzenia polecamy dla graczy, a inne do wykonywania projektów graficznych czy oglądania filmów. Która matryca będzie dla Ciebie najlepsza?

 

Charakterystyka matrycy IPS

 

Monitory wyposażone w matrycę IPS (In-Plane Switching) wykonane są z konstrukcji, która złożona jest z ciekłych kryształów poruszających się równolegle w kierunku ekranu. Dzięki temu, urządzenia wyposażone w te podzespoły, charakteryzują się szerokimi kątami widzenia, imponującym kontrastem oraz wyjątkowym odwzorowanie kolorów. Ze wszystkich dostępnych urządzeń na rynku, sprzęty wyposażone w ten rodzaj matrycy mają najbardziej wszechstronne zastosowanie. Dużym uznaniem cieszą się wśród graczy, miłośników kina oraz osób, które spędzają długie godziny przed komputerem.

 

Dlaczego warto wybrać matrycę IPS?

 

  • Konstrukcja — tego rodzaju matryce wykorzystują ruch ciekłych kryształów w kierunku równoległym do powierzchni ekranu. Nowoczesna technologia w matrycach IPS znacząco redukuje rozproszenie świata matrycy (w porównaniu do TN), a to przekłada się na szersze kąty widzenia oraz doskonałe odwzorowanie kolorów.

 

  • Kąty widzenia — jest to parametr, który bezpośrednio decyduje o komforcie użytkowania monitora. Matryce IPS są liderami na rynku, jeżeli chodzi o szerokie kąty widzenia. Urządzenia wyposażone w ten rodzaj matrycy, pozwalają dostrzec wyraźny obraz, niemal ze wszystkich miejsc w pomieszczeniu. Parametr jest szczególnie istotny, podczas gdy monitor zawieszony jest na ścianie. Monitor z matrycą IPS będzie też dobrym wyborem dla miłośników kina.

 

  • Paleta barw — monitory wyposażone w matrycę IPS charakteryzują się szeroką paletą barw. Docenią to w szczególności graficy oraz kinomani i gracze. Realistyczne odwzorowanie kolorów pozwoli na komfortową pracę i rozrywkę na wysokim poziomie.

 

 • Czas reakcji — istotny parametr dla graczy, chociaż docenią go również pozostali użytkownicy. Czas reakcji określa, ile czasu potrzebuje monitor, aby zrealizować polecenie użytkownika. Obecnie mamy dostępne na rynku modele wyposażone w matrycę IPS, które charakteryzują się błyskawicznym działaniem wynoszącym jedynie 1 ms!

 

Czy warto kupić monitor z matrycą TN?

 

Matryca TN (Twisted Nematic) najczęściej montowana jest w monitorach oraz ekranach laptopów. TN do swojej pracy wykorzystuje warstwę ciekłych kryształów, które znajdują się pomiędzy szklanymi płytkami. Rozmieszczone wewnątrz płytki oddzielone są od siebie elementami dystansowymi w celu utrzymania stałej odległości. W momencie podłączenie monitora wyposażonego w matrycę TN do prądu, cząsteczki ciekłego kryształu podążają za kierunkiem pola elektrycznego.

 

Ekrany wyposażone w tego typu matrycę należą do relatywnie tanich w produkcji. Charakteryzują się krótkim czasem reakcji, a także brakiem efektu smużenia. Pomimo że jest to tania, dobrze znana i montowana od wielu lat matryca, ma swoje wady. Monitory wyposażone w matrycę typu TN charakteryzują się niższą jakością wykonania niż te wyposażone w matrycę IPS. Matryca TN nie będzie dobrym wyborem, jeżeli chcesz rozpocząć karierę w e-sporcie. Urządzenia z tego typu podzespołami, nie sprostają również oczekiwaniom kinomanów oraz grafików. Ekrany z oznaczeniem TN charakteryzują się niskim odwzorowaniem kolorów, słabym kontrastem oraz wąskimi kątami widzenia.

 

Monitor wyposażony w matrycę TN idealnie sprawdzi się do pracy biurowej, a także podstawowych zadań użytkownika domowego — przeglądania Internetu, zdjęć czy mało wymagających gier. Krótki czas reakcji, wysoka częstotliwość odświeżania oraz niska cena, to niewątpliwe atuty ekranów z zamontowaną matrycą TN.

 

Dlaczego warto kupić monitor wyposażony w matrycę TN?

 

  • Czas reakcji – czas reakcji monitora na polecenia użytkownika, w przypadku matryc TN jest wyjątkowo krótki, wyróżniają się na tym na tle konkurencji. W sklepach z elektroniką znajdziemy monitory, których czas reakcji wynosi 1 ms, co oznacza, że ekran błyskawicznie realizuje polecenia.

 

 • Częstotliwość odświeżania – ten parametr daje monitorom z matrycą TN przewagę nad konkurencją. Ekrany wyposażone w technologię TN prezentują imponującą częstotliwość odświeżania, w najlepszych modelach sięgającą aż 240 Hz. Takie parametry bezpośrednio przekładają się na szybkość odtwarzania animacji w grach, a przez to na komfort gry.

 

Czym charakteryzuje się matryca VA?

 

Monitory wyposażone w matrycę VA (Vertical Alignment) to urządzenia wyróżniające się wielokierunkowym rozmieszczeniem ciekłych kryształów. Cząsteczki kryształów zlokalizowane są pionowo oraz ukośnie względem powierzchni wyświetlacza — w praktyce oznacza to dobry kontrast oraz bardzo dobrą widoczność szczegółów.

 

Matryca VA jest pewnego rodzaju kompromisem pomiędzy IPS a TN. Barwy w przypadku monitorów wyposażony w VA są lepiej odwzorowane niż w TN, jednak kontrast obrazu nie jest tak wysoki, jak w najlepszych modelach z matrycą IPS.

 

Urządzenia wyposażone w matryce VA posiadają dobrą widoczność szczegółów, co jest przydatne szczególnie w zadaniach związanych z pracą biurową oraz podstawowymi zadaniami grafika. Niewątpliwą zaletą tego typu urządzeń jest bardzo dobre odwzorowanie czerni, co jest szczególnie ważne dla kinomanów i początkujących grafików.

 

Zalety matrycy VA:

 

  • wysoki kontrast,

 

  • szerokie kąty widzenia,

 

  • wysoka jakość czerni,

 

 • stosunek jakości do ceny.

 

Warto widzieć, że matryce typu VA zostały w ostatnim czasie unowocześnione do MVA oraz PVA. W przypadku MVA, dzięki pochyleniu kryształów w dwie strony, zaobserwowano szersze kąty widzenia. Jeżeli chodzi o matryce PVA to największą zmianą w tym przypadku, jest nowy układ elektrod, który pozwolił na lepszy kontrast, a przy tym na obniżenie kosztów produkcji. Zarówno monitory wyposażone w matryce typu MVA, jak i PVA mogą być dobrym wyborem dla miłośników kina.

 

Którą matrycę do monitora wybrać?

 

Wybór matrycy w monitorze zależy przede wszystkim od tego, do czego urządzenie będzie wykorzystywane. Jeżeli monitor ma Ci służyć wyłącznie do pracy lub oglądania filmów — postaw na dedykowaną wersję. Monitory o matrycy IPS oraz TN znajdą swoje zastosowanie w przypadku graczy, ponieważ charakteryzują się krótkim czasem reakcji oraz wysoką częstotliwością odświeżania. Jeżeli jesteś wymagającym użytkownikiem — grafikiem lub profesjonalnym graczem — wybierz monitor wyposażony w matrycę IPS, która nie dość, że zapewni Ci wysoką częstotliwość odświeżania, krótki czas reakcji na polecenia, to jeszcze bardzo dobry kontrast, szerokie kąty wyświetlania i bogatą paletę kolorystyczną. Matryce VA lub MVA i PVA polecamy mniej wymagającym użytkownikom oraz kinomanom, dla których liczy się wierne odwzorowanie kolorów, szczególnie czerni.

 

Potrzebujesz wydajnego sprzętu? Skorzystaj z oferty Servecom na monitory! W naszym sklepie znajdziesz zarówno droższe i bardziej zaawansowane technologicznie modele, jak i ekrany przeznaczone do podstawowych zastosowań. Wybierając ofertę Servecomu, możesz również skorzystać z wyjątkowych okazji na elektronikę poleasingową. Regularnie przeceniamy biznesowe modele monitorów poleasingowych, oferując przy tym niezmiennie sprzęt najlepszej jakości.

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy przy wyborze monitora lub innej elektroniki — zapraszamy do naszego sklepuŚledź nasz kanał na YouTube i bądź na bieżąco z naszymi relacjami!

 

Możliwość komentowania została wyłączona.