Multimedialna szkoła – tablice i monitory interaktywne

Multimedialna szkoła – tablice i monitory interaktywne

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania Multimedialna szkoła – tablice i monitory interaktywne została wyłączona


Technologia zmieniła sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i się uczymy. Nie jest już konieczne ograniczanie się do tablicy kredowej lub suchościeralnej, aby współdziałać z uczniami w klasie. Teraz klasy mogą mieć interaktywne białe tablice, które pozwalają nauczycielom pokazywać filmy, przeprowadzać quizy lub dostarczać interaktywne prezentacje, które angażują uczniów bardziej niż kiedykolwiek wcześniej! Te interaktywne białe tablice składają się z dwóch rodzajów: interaktywnych płaskich paneli i interaktywnych ekranów dotykowych.

Czym jest tablica interaktywna?

Tablice interaktywne to duże ekrany projekcyjne, które wyświetlają dane wprowadzane przez użytkownika na powierzchnię wrażliwą na dotyk. Pozwala to na sterowanie komputerem podczas pisania lub rysowania na ekranie przed użytkownikiem i przypomina to, jak by to wyglądało, gdybyśmy w klasach używali gigantycznych, interaktywnych tabletów, a nie tablic kredowych lub suchościeralnych.

Monitor interaktywny – zastosowanie

Ekrany monitorów można wykorzystać na wiele sposobów. Wśród przydatnych zastosowań dla nauczyciela należy wymienić:

 • Możliwość zapisania historii wydarzeń na tablicy. Dotyczy to całego obrazu wraz z notatkami i rysunkami uczniów. Następnie nauczyciel może go przekazać uczniom w wersji elektronicznej lub papierowej,
 • Wyświetlenie podczas lekcji dostosowanego tła np. w kratkę, pięciolinię lub układ współrzędnych, a następnie nanieść na nie notatki,
 • Uruchomienie wybranego materiału edukacyjnego, słownika, encyklopedii, a także przywołanie wybranej strony internetowej. Każdy materiał można opatrzyć własnymi notatkami,
 • Przygotowanie zadań i innych materiałów dydaktycznych, co oszczędzi czas podczas lekcji np. na dyktowanie treści poleceń,
 • Prezentacja dowolnej animacji, filmu czy zdjęcia i możliwość pisania po nich,
 • Selektywne pokazywanie informacji, co poprawia skupienie uczniów,
 • Rozszerzenie zajęć i zaciekawienie uczniów poprzez zadania interaktywne.

Tablice i monitory interaktywne są coraz częściej wykorzystywane w edukacji dzieci i młodzieży. Co zyska placówka oświatowa, sięgając po nowoczesne rozwiązania? Przekonaj się jakie możliwości mają nowoczesne narzędzia edukacyjne. Zapoznaj się z dedykowanym szkoleniem dla nauczycieli. Dzięki niemu poznasz możliwości i funkcjonalności monitorów oraz tablic interaktywnych. 

Zwróć uwagę na parametry techniczne monitora interaktywnego

Już na pierwszy rzut oka rzuca się w oczy jakość wyświetlanego obrazu. W przeciwieństwie do projektora, monitor nie wymaga dużego zaciemnienia, aby uzyskać doskonały obraz. Urządzenia mogą wyświetlać obraz w rozdzielczości 4K, co robi duże wrażenie podczas prezentacji. Producenci szacują, że żywotność matrycy to około 50.000 h, co przekłada się na długi okres eksploatacji.

W jaki sposób pracować na monitorze interaktywnym?

Główna różnica pomiędzy obsługą tablicy a monitorem interaktywnym polega na tym, że osoba pracująca na tym pierwszym nie rzuca na niego cienia, jak w przypadku tablic interaktywnych z projektorem. Dzięki temu uzyskuje się obrazy o wyglądzie zbliżonym do tego, jaki można otrzymać, korzystając z dowolnego ekranu telewizyjnego.

Tablice ze słabą kalibracją mogą utrudniać wskazywanie ikon i pisanie po powierzchni. Monitory, które wykorzystują inną technologię wyświetlania, rzadko potrzebują konfiguracji, czego nie można powiedzieć o tablicach.

Inteligentne monitory interaktywne

Monitory interaktywne wyposażone są w moduł, dzięki czemu mogą współpracować zarówno z komputerem, jak i bez niego. Taki tryb umożliwia korzystanie z większości potrzebnych funkcji.

AVTEK MONITOR INTERAKTYWNY TOUCHSCREEN 6 LITE 65

AVTEK MONITOR INTERAKTYWNY TOUCHSCREEN 6 LITE 65

Wiele możliwości w jednym urządzeniu

Podstawowe aplikacje obejmują tablicę z wybranym przez nauczyciela tłem (np. siatka, linijka, pięciolinia), przeglądarkę internetową oraz możliwość bezprzewodowego przesyłania obrazów ze smartfona lub tabletu bezpośrednio na monitor.

Monitor interaktywny pozwala nauczycielom robić niesamowite rzeczy – uczniowie pokazują swoje prace z komputerów, nauczyciel prezentuje ilustracje z książek i wiele innych. Aplikacje te pozwalają nam pisać na tablicy lub na stronie internetowej z filmami i rysunkami, a także zapisywać wszystkie nasze adnotacje wewnętrznie na dysku.

Inteligentny notatnik

Istnieje wiele ciekawych rozwiązań, jeśli chodzi o wykorzystanie nowoczesnych technologii w szkołach, ale jedną z naprawdę świetnych opcji jest program do wykorzystania na tablicach interaktywnych, dzięki któremu każda osoba posiadająca odpowiednie oprogramowanie, będzie miała dostęp do wcześniej przeprowadzonych lekcji.

Treści mogą być bezprzewodowo lub za pomocą przenośnego dysku USB dostarczane do monitora LCD przez nauczyciela na dwa wygodne sposoby: bezprzewodowy – wysyła lekcję ze swojego komputera w jedno miejsce w chmurze. Dzięki czemu na dowolnym monitorze wystarczy zalogować się na swoje konto lub zapisać zawartość na pamięci USB, którą w klasie podłączysz do monitora.

Burza mózgów

Monitor posiada również funkcję „Wykrzycz to!”, dzięki której wszyscy uczniowie mogą brać udział w burzy mózgów lub planowaniu zadania za pomocą swoich urządzeń mobilnych, lub komputerów. Używając elektroniki, mogą w czasie rzeczywistym wyświetlać swoje pomysły lub notatki na głównym monitorze.

Obsługa monitora interaktywnego poprzez dotyk

Monitory interaktywne mają funkcję rozpoznawania dotyku. Monitory z ekranem dotykowym pozwalają na łatwe pisanie na nich piórem, przesuwanie napisów poprzez przeciąganie palcem po ekranie i wymazywanie fragmentów rysunku ręką – wszystko to bez naciskania przycisków lub wybierania ikon. Dzięki temu każdy „operator” z łatwością może posługiwać się urządzeniem bez specjalnych szkoleń.

Interaktywne wyświetlacze rejestrują i rozpoznają 20 równoczesnych dotknięć, co może zdarzyć się wśród kilku pracujących jednocześnie uczniów. 

Monitory interaktywne są nie tylko bardziej atrakcyjne wizualnie, ale również pozwalają nauczycielom na przygotowanie większej ilości ćwiczeń, które angażują uczniów do współpracy.

Jednym z przykładów aktywności dostępnych w monitorach, jest Quiz. W grze może uczestniczyć do czterech graczy, a każdy z nich ma swój własny interfejs do udzielania odpowiedzi. Emocje podgrzewa samochód wyścigowy, który przemieszcza się, gdy uczeń udzieli prawidłowej odpowiedzi – każdy chce być pierwszy! Nauka i zabawa w jednym przynosi najlepsze efekty.

Połączenie monitora interaktywnego z komputerem otwiera kolejne możliwości!

Kiedy podłączymy do monitora komputer, otwiera się wiele możliwości. Z każdym interaktywnym wyświetlaczem szkoła otrzymuje również aktualizację oprogramowania i aplikacji. Dzięki temu szkoła będzie na bieżąco z nowościami i innowacjami, które uatrakcyjniają prowadzenie lekcji i naukę.

Twórcy interaktywnych monitorów przewidzieli również sposób, który pomoże nauczycielom zaoszczędzić czas i zmniejszyć nakład pracy – import prezentacji z plików PDF lub PowerPoint.

Przekształcając pobrane slajdy lub strony programu PowerPoint w interaktywną zawartość, program zapewnia 12 różnych aktywności, takich jak łączenie w pary, sortowanie i wypełnianie pustych pól.

Skąd czerpać inspirację?

Sieć daje ogromne wsparcie użytkownikom rozwiązań interaktywnych. W internecie znajdziesz artykuły o tym, jak można wykorzystać monitory do nauki z dzieckiem, a także szkolenia, które pozwolą Ci lepiej wykorzystać ich potencjał. Uzupełnieniem będą filmy „krok po kroku” omawiające funkcjonalności, a także artykuły o tym, jak wykorzystać monitor. Wartościowe szkolenie dotyczące możliwości wykorzystania monitorów w pracy uczniami, znajdziesz na stronie Szkolna24.pl

Tablica interaktywna AVTEK TT-Board 90 PRO

Edukacja off-line i on-line

W sieci dostępne są rozwiązania dla interaktywnych monitorów ułatwiające przygotowanie lekcji i dystrybucję materiałów lekcyjnych do uczniów, którzy mogą indywidualnie rozwiązywać interaktywne ćwiczenia.

Monitory interaktywne umożliwia zdalne nauczanie. Pedagodzy mogą wykorzystywać tablicę interaktywną w klasie na żywo i prowadzić lekcję na odległość. Dostęp do materiałów odbywa się za pomocą przeglądarki internetowej. Jest to bardzo wygodne, gdy wszyscy uczniowie nie są w stanie dołączyć do lekcji w murach szkoły.

Rozwiązanie oferowane przez monitory interaktywne pozwala na współpracę na każdym urządzeniu w dowolnym czasie i miejscu. Dzięki temu przełamujesz bariery nauczania na odległość.

Dofinansowanie dla szkół – co zyska Twoja placówka?

Rząd przeznaczył 361.455.000 zł z budżetu państwa na program dofinansowania dla szkół „Aktywna Tablica”. W pierwszej edycji rozdysponowano 165.000.000 zł, które trafiły do prawie 12.000 szkół. W obecnym rozdaniu przewidzianym na lata 2020-2024 pula środków jest ponad dwukrotnie większa. W ramach wsparcia placówka oświatowa otrzyma 80% środków z budżetu państwa, a 20% będzie udziałem własnym szkoły.

Kto może skorzystać z programu?

Beneficjentami mogą być szkoły podstawowe, które nie brały udziału w poprzedniej edycji, jak i szkoły ponadpodstawowe. Ponadto, placówki, gdzie uczą się osoby ze specjalnymi potrzebami oraz Specjalne Ośrodki Szkolno Wychowawcze.

Na co można przeznaczyć środki?

Pozyskane dofinansowanie może być wydatkowane na:

 • monitory interaktywne,
 • tablice interaktywne z projektorami,
 • projektory,
 • głośniki,
 • materiały do robotyki i kodowania,
 • notatniki, linijki, drukarki brajlowskie,
 • pomocne do nauki uczniów ze specjalnymi potrzebami

Nowoczesne narzędzia do nauki w szkole, są dosłownie na wyciągnięcie ręki. Jeśli szukasz wsparcia przy realizacji projektu, skontaktuj się z nami! Zrealizowaliśmy dziesiątki podobnych zakupów. Wiemy, na co zwrócić uwagę i jak sprawić, aby placówka uzyskała najlepsze warunki.

Technologia przyszłości dostępna już dziś!

Nauka zdalna to wyzwanie zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. Istnieje wiele barier i ograniczeń, które wymagają niemal natychmiastowych rozwiązań. Jednym z nich jest interaktywny monitor AVTEK. Ułatwia komunikację, angażuje zarówno podczas lekcji stacjonarnej, jak i zdalnej oraz umożliwia uczniom interakcje. Zwykła prezentacja może przekształcić się w burzę mózgów, która zaangażuje wszystkich podopiecznych. Wiedza przyswojona w ten sposób zostanie w ich pamięci na dłużej. Nauka przez zabawę to prawdziwa frajda, a jednocześnie efektywna metoda kształcenia uczniów. 

Szukasz sposobów na poprawę komunikacji z młodzieżą? Dobrym rozwiązaniem będzie interaktywna współpraca, zwłaszcza w okresie pracy zdalnej. Zobacz, jakie możliwości otwiera monitor lub tablica multimedialna..

Możliwość komentowania została wyłączona.