Mysz komputerowa do pracy — jaką wybrać?

Mysz komputerowa do pracy — jaką wybrać?

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania Mysz komputerowa do pracy — jaką wybrać? została wyłączona

 

Myszka jest nieodłącznym elementem każdego zestawu komputerowego od 1981 roku stanowi podstawowe narzędzie do interakcji z systemem operacyjnym. Niezależnie od tego, czy korzystasz z laptopa, czy komputera stacjonarnego poręczna mysz komputerowa będzie dla Ciebie niezwykłym ułatwieniem w czasie pracy. Jednak przed podjęciem decyzji co do kupna urządzenia, warto zastanowić się nad konsekwencjami, jakie wynikają ze źle dobranej myszy komputerowej.

 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nieodpowiednio dopasowane urządzenie może wyrządzić ogromne szkody. Źle dobrana myszka bezpośrednio wpływa na pogorszenie się stanu nadgarstków. Może być również powodem występowania bólu w stawach łokciowych. Pamiętaj, aby wybrać sprzęt dopasowany do własnych preferencji. Przed zakupem przyjrzyj się, w jaki sposób chwytasz mysz. Odpowiedni wybór urządzenia wskazującego bezpośrednio wpłynie na efektywność wykonywanych obowiązków, jak i na kwestie zdrowotne. Na jakie elementy zwrócić uwagę podczas zakupu myszki? Przeczytaj najnowszy poradnik Servecom!

 

Myszka do pracy — co musisz wiedzieć?

 

Myszka to najważniejsze urządzenie peryferyjne do komputera. Wybór odpowiednio dopasowanego sprzętu jest bardzo istotny. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nieprawidłowo dobrana myszka, którą można kupić za niską kwotę w każdym markecie, to nie wybór dla profesjonalistów, czy osób pracujących zawodowo przy komputerze. Większość pracowników wykonujących pracę biurową używa jej co najmniej przez 8 godzin dziennie, dlatego niezbędny jest dla nich sprzęt wysokiej jakości. Źle dobrana mysz komputerowa to nie tylko kwestia szybkości oraz efektywności wykonywanych obowiązków, to również trwałe urazy ręki związane z RSI (urazy wynikające z chronicznego przeciążenia mięśni i ścięgien) — takie jak Zespół Cieśni Nadgarstka i Łokieć Tenisisty.

 

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na własne przyzwyczajenia — takie jak ułożenie ręki i palców na niej. Nie ma uniwersalnego urządzenia, które dopasowane jest do każdego. Wybierając mysz komputerową, nie warto kierować się wyłącznie ceną, lepiej skupić się na zastosowanej technologii oraz łączności. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

 

Laserowa, czy optyczna — czym się różnią?

 

Obecnie na rynku mamy dostępne dwie technologie. Obydwie wykorzystują wiązkę światła, która poprzez odbijanie się od powierzchni, informuje komputer o swoim położeniu. Jeżeli zależy Ci na bardzo precyzyjnej interakcji — polecamy urządzenia wykorzystujące technologię laserową. Tego typu myszki najchętniej wybierają profesjonalni gracze, którzy potrzebują bardzo precyzyjnego wskaźnika.

 

Komputerowe gryzonie wyposażone w technologię optyczną zazwyczaj są tańsze. Światło w ich przypadku emitowane jest przez diodę LED. Wiązka wysyłana jest w stronę podłoża, następnie odbija się od niego i wraca do sensora, który w ten sposób odczytuje położenie wskaźnika. Jedną z zalet takich myszek jest możliwość wykorzystywania różnych powierzchni — sprawdzą się zarówno na tych gładkich, jak i chropowatych. Niestety myszka, w której zastosowana jest technologia optyczna, nie jest tak precyzyjna, jak laserowa, co wyraźnie odbija się w różnicach cenowych. W przypadku tego samego sprzętu, różniącego się jedynie zastosowaną technologią — myszki laserowe będą dużo droższe od optycznych.

 

Sprzęty korzystające z technologii laserowej umożliwiają uzyskanie wyższego DPI, czyli prędkości przesuwania myszki (liczby pikseli, o jaką przesunie się myszka). Jest to szczególnie ważne dla graczy. Jeżeli masz zamiar wykorzystywać myszkę jedynie do pracy — wystarczające będzie dla Ciebie DPI na poziomie powyżej 1000. Myszki laserowe działają niemalże na każdej powierzchni. Jedynym problemem są dla nich tafle szkła lub inne, przezroczyste powierzchnie.

 

Lepsza myszka z przewodem, czy bezprzewodowa?

 

Urządzenia wyposażone w technologię łączności bezprzewodowej posiadają wiele zalet. Główną jest wygoda użytkowania oraz brak niekomfortowego, często splątanego kabla na biurku. Jeżeli chcesz podłączyć swój komputer do telewizora – wybierając myszkę bezprzewodową bez problemu obsłużysz sprzęty nawet siedząc na kanapie!

 

Obecnie mamy dostępne dwie opcje łączności bezprzewodowej — radiową z pomocą dedykowanego odbiornika oraz Bluetooth. Myszki wyposażone w Bluetooth oferują połączenie bez wykorzystania dodatkowych odbiorników. Urządzenia te są rzadko spotykane — najczęściej takie sprzęty występują w wyższych półkach cenowych i tylko u niektórych producentów.

 

Myszki oparte o technologię radiową to najpopularniejsze urządzenia na rynku. Za pomocą odbiornika, który pracuje na częstotliwości 2,4 GHz (sporadycznie 5 GHz). Dzięki tym częstotliwościom możemy połączyć z myszką więcej niż jedno urządzenie. Łączność radiowa ma jednak pewną wadę. W momencie, gdy wykorzystujesz w najbliższym otoczeniu komputera inne urządzenia, które też pracują na łączności radiowej — może dochodzić do wzajemnych zakłóceń. W przypadku markowych produktów nie masz się o co obawiać, jednak w przypadku tańszych myszek, których technologia nie jest jeszcze tak zaawansowana, musisz uważać, bo możesz się szybko zrazić do typu rozwiązań.

 

Wybierając myszkę bezprzewodową, należy pamiętać o konieczności wymiany, bądź regularnego ładowania baterii. Nie powinien to być wielki problem — przeciętnie myszki pracują na jednej baterii przez ponad trzy miesiące, a wymiana czy ładowanie na tak długi okres, z pewnością nie będzie dużym problemem.

 

Jeżeli szukasz myszki, która do południa sprawdzi się, jako sprzęt do pracy, a wieczorem do grania — odradzamy zakup myszy bezprzewodowej. Największym problemem dla profesjonalnych graczy jest tzw. „input lag„, czyli opóźnienie między ruchem myszki a reakcją kursora. Podczas normalnej pracy jest to niezauważalne, jednak w momencie grania w gry może stanowić problem w osiąganiu kolejnych trofeów i leveli.

 

Myszki do komputera w Servecom

 

Potrzebujesz myszki do pracy przy komputerze? A może poszukujesz takiej do grania? Skorzystaj z oferty Servecom! W naszym sklepie znajdziesz zarówno tańsze urządzenia od znanych producentów, jak i te wysokiej klasy dla profesjonalistów. W sklepie Servecom masz również możliwość skorzystać z fachowej wiedzy ekspertów od elektroniki — skontaktuj się z Servecom! W ofercie sklepu znajdziesz nową i poleasingową elektronikę oraz urządzenia do pracy biurowej.

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy przy wyborze sprzętu elektronicznego — zapraszamy do naszego sklepu! Śledź nasz kanał na YouTube i bądź na bieżąco z naszymi relacjami!

 

 

Możliwość komentowania została wyłączona.