Wybieramy laptopa do warsztatu samochodowego

Wybieramy laptopa do warsztatu samochodowego

Publikacja: Autor: servecom - Komentarze: Możliwość komentowania Wybieramy laptopa do warsztatu samochodowego została wyłączona

Branża motoryzacyjna jest bardzo innowacyjna. Nadal jeździmy samochodami, ale obecnie są one wyposażone w komputery, które odpowiadają za szereg funkcji. Nowe technologie sprawiły, że naprawa pojazdu na podwórku przy użyciu cegieł zamiast lewarka nie jest w praktyce możliwa. Do diagnostyki używa się komputerów, które analizują dziesiątki parametrów. Jaki laptop do warsztatu wybrać?

Laptop do warsztatu samochodowego – pożądane cechy

Sprzęt komputerowy dla mechaników powinien być przede wszystkim wytrzymały. Przypadkowe uderzenie, zahaczenie lub upadek mogą pozbawić pracownika dostępu do danych. W najlepszym wypadku utrudni to wykonanie zadania, a w najgorszym uniemożliwi. Dobrze, gdy obudowa komputera osobistego jest wzmocniona. Alternatywą dla plastiku, będą modele pokryte włóknem szklanym lub różnymi stopami metali (np. aluminium).

Dobrze, gdy laptop do warsztatu samochodowego jest odporny na kurz, zbieranie brudu i zalania. Przypadkowe szturchnięcie mogłoby doprowadzić do zalania różnego rodzaju cieczą. Naturalne w środowisku pracy z pojazdami zanieczyszczenia osiadają na obudowie, klawiaturze i ekranie. Warto zadbać, aby surowce, z których wykonane są te elementy, były łatwe w czyszczeniu. Wystarczy chwila, aby pozbyć się zanieczyszczeń. Od razu możesz przenieść się ze sprzętem do biura, aby uzupełnić diagnostykę lub przeczytać raport.

Mobilność urządzenia wydaje się tutaj kluczowym elementem. Nie można też zapominać o różnych metodach diagnostyki i współpracy z innymi sprzętami. W komunikacji przydatne będą odpowiednie złącza, w które laptop do warsztatu samochodowego powinien być wyposażony.

Komputer do diagnostyki samochodowej. Zadbaj o wszechstronną komunikację

Zaleca się, aby laptop do warsztatu samochodowego miał różnego rodzaju złącza. Dzięki nim można podłączyć się do komputera w aucie, a także do innych narzędzi diagnostycznych, a na koniec wpiąć urządzenie do stacji dokującej w biurze i kontynuować pracę na większym monitorze. Podstawowym złączem, o które warto zadbać, jest gniazdo COM. Jest najczęściej wykorzystywane w diagnostyce, zapewnia optymalną obsługę oprogramowania i stabilny transfer.

Laptop do warsztatu samochodowego bez gniazda COM może mieć problemy z komunikacją. Alternatywnie można postawić na przejściówkę USB, ale tanie odpowiedniki mogą działać wolno lub generować problemy. Niemniej jednak porty USB są bardzo pożądane, gdyż wiele narzędzi podłącza się za ich pośrednictwem. Pamiętaj o złączach eSATA, DisplayPort i FireWire. Wyposażony w bogaty zestaw portów, połączysz się z większością istotnych systemów.

Technologia diagnostyki stale ewoluuje. Niektóre nowe samochody dają możliwość komunikacji za pomocą Bluetooth. Jeśli laptop do warsztatu samochodowego ma ten standard, to praca może być jeszcze sprawniejsza i szybsza. 

Warto pomyśleć o wspomnianej już stacji dokującej. Podłączasz do niej akcesoria plus monitor i inne urządzenia biurowe, a także sam laptop, który jednocześnie się ładuje. W razie potrzeby szybko go wypniesz, zapakujesz do torby ładowarkę i możesz ruszyć w drogę do klienta. Zaraz po powrocie wpinasz komputer do stacji dokującej i niemal od razu możesz kontynuować pracę.

Laptop w warsztacie samochodowym – parametry techniczne sprzętu

Solidna obudowa i duża liczba najpotrzebniejszych złączy to podstawa. W akcji, czyli codziennej pracy w różnych miejscach, przyda się odpowiedni ekran. Matryce IPS gwarantują dobrą jakość wyświetlania oraz duże kąty widzenia. Wygodnie omówisz z kolegą zagadnienia, prezentując mu swoje propozycje na laptopie. Jednocześnie matowa powierzchnia zapewni komfortową pracę, niezależnie od intensywności oświetlenia.

Wielkość ekranu to kwestia wygody. Czasami wystarczy model 14-calowy, a dla kogoś 15,6 będzie optymalnym rozwiązaniem. Wiele zależy od tego, ile czasu spędzasz w pomieszczeniach z ograniczoną przestrzenią do pracy z komputerem. W niektórych przypadkach nieco mniejszy sprzęt sprawdzi się lepiej, a przy innej okazji możesz sobie pozwolić nawet na 17-calowy ekran.

Wybierając procesor, sięgnij po model dwurdzeniowy z czterema wątkami. Jest to absolutne minimum, które gwarantuje wydajną pracę programów analitycznych. Jeśli nie ogranicza Cię budżet, to lepszym rozwiązaniem będą procesory czterordzeniowe obsługujące osiem wątków. Dodatkowo wysokie taktowanie zapewni zapas mocy. Czego szukać? Dobrym rozwiązaniem są procesory Intel Core i7 (najlepiej ostatniej generacji) albo AMD Ryzen 5.

Pamięć RAM odpowiada za efektywność działania komputera. W tym wypadku liczy się ilość i szybkość podzespołów. Dobrze, gdy laptop do warsztatu samochodowego ma 8 GB RAM lub więcej. Szukaj kości DDR4 lub DDR5, które wyróżniają się wysokim taktowaniem i niskim poborem energii.

Do pracy z systemami najlepiej wybrać dysk SSD. W przeciwieństwie do dysków HDD, które sprawdzają się jako magazyny pamięci, są dużo szybsze i realnie wpływają na działanie systemu i oprogramowania. Jeśli gromadzisz duże ilości danych, pomyśl o dysku zewnętrznym. Możesz mieć go zawsze podłączonego do stacji dokującej i na bieżąco aktualizować zapisane dane.

Laptop do warsztatu samochodowego może mieć niezależną kartę graficzną, ale wystarczy model zintegrowany. Programy analityczne nie są zbyt wymagające, a do prezentacji wyników wystarczy najprostszy sprzęt. Jeśli jednak sprzęt wykorzystujesz do innych zadań i masz taką potrzebę, to wybierz komputer z dodatkową kartą graficzną.

Pamiętaj, że wiele współczesnych komputerów nie ma DVD-R. Jeśli przenosisz dane na płytach CD lub DVD, to planując zakup laptopa, zwróć uwagę na ten parametr. Alternatywnie możesz pomyśleć o zewnętrznym napędzie, do którego masz dostęp w biurze.

Jaki wybrać laptop do warsztatu samochodowego?

Sprzęt do pracy w „niebiurowych” warunkach powinien być wytrzymały. Najlepiej, gdy obudowa wykonana jest z aluminium lub innego wytrzymałego tworzywa. Matowy ekran monitora sprawdzi się w każdym otoczeniu, niezależnie od intensywności światła. Wydajny procesor, minimum 8 GB RAM i szybki dysk SSD sprawią, że urządzenie będzie szybkie. 

Prawdopodobnie karta graficzna wystarczy w wersji zintegrowanej, chyba że potrzebujesz czegoś mocniejszego np. do specjalistycznych programów, które potrzebują większej mocy obliczeniowej. DVD? Tylko wtedy, gdy korzystasz z płyt. W innym wypadku możesz wybrać napęd zewnętrzny, który sporadycznie może się przydać. 

Przydatna będzie stacja dokująca, która pełni funkcję centrali. Wpinasz laptopa i masz dostęp do myszki, monitora i innych akcesoriów biurowych. Jeśli potrzebujesz komputera podczas spotkania lub diagnostyki, łatwo go wypniesz i zabierzesz ze sobą.

Laptop do warsztatu samochodowego to wydatek około 3000 zł. Oczywiście każdy model to indywidualna konfiguracja, której parametry przekładają się na jakość i wydajność. Alternatywą dla nowego sprzętu mogą być laptopy poleasingowe, które także mają gwarancję.

Zastanawiasz się, jakie parametry powinien mieć laptop? Napisz lub zadzwoń – podpowiemy.

Możliwość komentowania została wyłączona.